Facebook Google+ Twitter

Oszczędzać rozsądnie, wydając?

81 proc. Polaków uważa, że można oszczędzać rozsądnie wydając - tak wynika z badania „Oszczędnościowy Barometr ING”, sporządzonego na zlecenie ING Banku Śląskiego przez Millward Brown SMG/KRC.

Kryzys gospodarczy zmienił podejście Polaków do oszczędzania i wydawania pieniędzy. W 2008 roku oszczędzało mniej niż 50 proc. Polaków, dzisiaj posiadanie dodatkowych środków pieniężnych deklaruje trzech na czterech naszych rodaków.

Wyniki badania zgodne są z zauważonym na Zachodzie trendem "The new frugality" według którego można oszczędzać rozsądnie wydając, nie rezygnując przy tym z przyjemności życiowych. W Polsce podejście do oszczędzania zmieniło się wyraźnie w ciągu ostatnich kilku lat. Obecnie 18 proc. badanych osób zadeklarowało, że oszczędza regularnie, a 32 proc.
stara się rozważnie wydawać zarobione pieniądze. Polacy coraz częściej posługują się internetem by zoptymalizować swoje wydatki. Przykładem rozsądnego wydawania, podawanym przez respondentów badania, było korzystanie z porównywarek internetowych, serwisów aukcyjnych np. Allegro, a także zdobywających w ostatnim czasie olbrzymią popularność serwisów grupowych zakupów.

Nie oszczędza tylko 8% populacji. O czym to świadczy? Przede wszystkim o tym, że stajemy się jako naród coraz bardziej świadomi korzyści jakie niesie oszczędzanie. Najpopularniejszymi formami oszczędzania są obecnie: konto bankowe, lokata i konto oszczędnościowe. Tak oszczędza ponad 65 proc. respondentów. Jednocześnie co 3 z nas trzyma pieniądze w domu. Wśród nich przeważają ludzie starsi, nie ufający instytucjom finansowym, osoby o niższym wykształceniu i mieszkańcy wsi.

Prawie trzy czwarte Polaków uważa, że robienie nadmiernych zakupów to taki sam nałóg jak alkohol czy papierosy. Wśród ankietowanych dominuje także przekonanie, ze jesteśmy narodem żyjącym na kredyt (81 proc.), najbardziej oszczędni są Poznaniacy, najbardziej rozrzutni mieszkańcy Warszawy.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.