Facebook Google+ Twitter

Oszczędzają bogaci i rosną w siłę. Czy Polacy umieją liczyć?

Dlaczego bogate państwa powiększają swój majątek, społeczeństwa się bogacą? Moje doświadczenia ostatnich lat wskazują na mądrość bogatych narodów i umiejętność wykonywania prostych działań arytmetycznych.

Jak inwestujemy


Symulacja oszczędności przy zastosowaniu reduktora zużycia energii BLIX POWER / Fot. BLIX POWER -Źródło CAUTUMJaką inwestycję uznamy za opłacalną? Czy zwrot z inwestycji po 24 miesiącach to inwestycja udana czy "umoczone" pieniądze? Jak liczą polscy przedsiębiorcy i jak szary obywatel? Dlaczego wciąż nie możemy dogonić cywilizowanych krajów?

Polacy zgromadzili na kontach bankowych niebagatelną sumą około 1 biliona złotych, prawie 30 proc. tej sumy funkcjonuje na rachunkach nieoprocentowanych, co więcej, płacą bankom za to, że trzymają ich pieniądze i odnoszą z tego tytułu korzyści, udzielając kredytów.

Instytucje finansowe prześcigają się w rewelacyjnych ofertach dla oszczędzających. Wysokooprocentowane lokaty obiecują aż 7 czasem 8 proc. - czy to dużo i czy nie można lepiej zainwestować swoich pieniędzy? Powszechnie pokutuje opinia, że nowe rozwiązania dotyczące oszczędzania energii są drogie. Czy tak jest naprawdę? Czy szary Kowalski potrafi liczyć?
Mam nieodparte wrażenie, wyciągnięte z prowadzonych rozmów, że nie.

Nowoczesne rozwiązania energooszczędne


Żarówki LED, reduktory zużycia energii elektrycznej to technologie, po które nie sięgają zbyt często ani instytucje użyteczności publicznej, ani osoby fizyczne, ani polskie firmy.

Co najczęściej słyszę w trakcie rozmów z przedsiębiorcami? Ile muszę zainwestować? 3,5 tys. złotych? Tak dużo? Kiedy mi się to zwróci? Za 24 miesiące? Ojej, strasznie długo. Czy oby na pewno tak długo? Polacy mają zgromadzone na rachunkach bankowych około 1 biliona złotych z czego ok. 30 proc. jest ulokowanych na nieoprocentowanych rachunkach, za które w większości przypadków jeszcze bankom płacimy. Czy nie ma lepszej lokaty dla naszych pieniędzy?

Według mnie jest i nie trzeba dokonywać horrendalnych inwestycji. Trzeba tylko z zimną głową podejść do tematu oszczędności.

Oświetlenie LED - to się naprawdę opłaca


Przeanalizujmy prosty przykład dla Kowalskiego:
Kowalski ma zainstalowane 10 żarówek halogenowych, każda o mocy 30 W.
Kowalski postanowił oszczędzać swoje pieniądze i postanowił wymienić żarówki halogenowe na żarówki LED o mocy 4,5W. Koszt tej inwestycji to około 350 złTaśma LED / Fot. Witosław Rusinek - Studio Fotografii

Czy mu się to opłaciło? Przeanalizujmy

Koszt żarówek LED - 350 zł
Redukcja zużycia energii elektrycznej - 255 W
Redukcja kosztów oświetlenie (założono koszt 1 kWh - 0,50 PLN) - 0,1275 PLN/godzinę pracy oświetlenia
Ktoś powie to grosze. Czyżby? - Policzmy

Inwestycja Kowalskiego zwróci się po 2745 godzinach świecenia. Czy to dużo? Myślę, że powszechnie nie zdajemy sobie sprawy ile godzin używamy oświetlenie. Załóżmy, że użytkujemy to światło 6 godzin dziennie. I? Co się okazuje już po 458 dniach inwestycja się zwróciła - a zainwestowaliśmy tylko 350 zł.

Porównajmy to do średniej lokaty oprocentowanej na 5 proc. w skali roku. Ile pieniędzy musimy zamrozić, by zarobić nasze 350 złotych przez 458 dni?Żarówka LED / Fot. Witosław Rusinek - Studio Fotografii

Proszę przez chwilę pomyśleć i... tak 5579 zł złożone i zamrożone w naszym banku na 458 dni. Żarówki posłużą nam kolejne kilkanaście lat, zarabiając na siebie. Żywotność tych źródeł światła to 30000 - 50000 godzin.

Przykład zastosowania oświetlenia LED można zobaczyć na poniższym filmie. Stacja paliw została wyposażona w moduły LED - NEBULA dzięki temu zużycie energii elektrycznej na oświetlenie wiaty spadło o 65%Reduktory zużycia energii elektrycznej BLIX POWER - krok w XXI wiekKolejnym aspektem na jaki chciałbym zwrócić uwagę są reduktory zużycia energii elektrycznej np. BLIX POWER

Inwestycja ta generalnie jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw gdzie czas zwrotu z niej wynosi około 24 miesięcy. Jak pisałem wyżej dla polskich przedsiębiorców w większości jest to zbyt długi czasokres.

Reduktor zużycia energii elektrycznej BLIX POWER / Fot. Remigiusz Stanek - blixpower.infoProsta kalkulacja zysków wynikających z instalacji tego typu urządzeń przekonuje od lat 80-tych przedsiębiorców z USA gdzie urządzenia tego typu ma zainstalowane ponad 80% małych i średnich przedsiębiorstw.

Przedstawię kalkulację na przedsiębiorcy z przypadku z którym zetknąłem się niedawno:

Zabezpieczenia u klienta (3x40A)
Zużycie miesięczne - 2000 PLN

Niezbędne inwestycje w reduktor zużycia energii elektrycznej BLIX POWER
Reduktor BLIX POWER wraz z montażem 3630 PLN

Gwarantowane oszczędności miesięczne - 2000 x 8% = 160 PLN
Zwrot z inwestycji 23 miesiące

Decyzja inwestora - Strasznie długo. Muszę się zastanowić

Wniosek - polskie firmy są bardzo bogate nie muszą oszczędzać lub co niestety według mnie jest bliższe prawdy nie umieją ocenić zysków z inwestycji.

Inwestycja dla przeciętnego Kowalskiego w tego typu urządzenie to dłuższy zwrot z inwestycji ale również nieporównywalnie bardziej opłacalny niż trzymanie pieniędzy w banku czy w skarpecie

Zabezpieczenia u klienta - przeciętne w domku jednorodzinnym (3x25A)
Zużycie miesięczne - 150 PLN

Niezbędne inwestycje w reduktor zużycia energii elektrycznej BLIX POWER
Reduktor BLIX POWER wraz z montażem 1740 PLN

Gwarantowane oszczędności miesięczne - 150 x 8% = 12 PLN
Zwrot z inwestycji 145 miesiące
Wydaje się że długo i że to nieopłacalne. Czyżby?

Włóżmy te same pieniądze na lokatę 5%

1740 x 5%
= 87 PLN/rocznie
Roczne oszczędności wynikające z zainstalowania reduktora 144 PLN
Ponad 65% więcej zysku z tak ulokowanych środków.

Szanowny Czytelniku. Proste rachunki nie są takie trudne. Myślę, że każdy może rozsądniej gospodarować swoimi pieniędzmi. Czego sobie i Wam życzę


Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.