Facebook Google+ Twitter

Oszczędzanie energii w kuchnii

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-23 19:51

Kawa, herbata, odgrzewanie potraw, małe co nieco wyciągane z lodówki - na samą myśl cieknie ślinka. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że kuchnia jest najbardziej energochłonnym pomieszczeniem w naszym domu. To tutaj zużywamy najwięcej energii. Ile z niej marnujemy?

Czy wiesz, że...

Lodówka zużywa 50 proc. energii wykorzystywanej przez każde gospodarstwo domowe. W Wielkiej Brytanii rachunki za chłodzenie i zamrażanie opiewają na astronomiczną sumę 1 miliarda 200 milionów funtów rocznie. To niemalże tyle, co elektryczność przeznaczona na funkcjonowanie wszystkich tamtejszych biur.

Pamiętaj!

• Nie marnuj ciepła w czasie gotowania i pieczenia. Gotując zawsze używaj pokrywek i dopasuj średnicę garnka do wielkości stosowanej płyty . Dużą oszczędność zapewnia przejście na jednogarnkowe potrawy lub zakup specjalnego garnka do gotowania kilku potraw jednocześnie. Gotowanie na parze pomaga nie tylko zaoszczędzić, ale też zachować smukłą i zdrową sylwetkę.

• Ogranicz rozgrzewanie piekarnika do minimum. Wyłącz piekarnik tuż przed końcem pieczenia, zachowa on odpowiednią temperaturę do końca, a Ty zaoszczędzisz.

• Nie zapomnij, że odpowiednie czyszczenie i konserwacja sprzętów kuchennych zapewnia ich prawidłowe, efektywne działanie. Rozmrażaj lodówkę, czyść kuchenkę mikrofalową i piekarnik regularnie, a zwiększysz ich wydajność.

• Staraj się używać sprzętu AGD najwyższej klasy energooszczędności. Przykładowo, zakup nowego modelu lodówki zmniejsza roczną emisję CO2 o około 230 kg przez typowe gospodarstwo domowe.

Nie namawiamy do obsesji oszczędzania w stylu kreskówkowego skąpego kaczora MacKwacza, (który nie posiadał lodówki, bo nie wierzył, że po zamknięciu drzwiczek gaśnie w niej światło). Warto jednak pamiętać o tym, że wyrobienie sobie odpowiednich nawyków może zaowocować zdrowszym i bardziej przyjaznym środowisku życiem.

dzienziemi.polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.