Facebook Google+ Twitter

Oszuści próbują podszyć się na Facebooku pod W24. Nie klikaj w podejrzane linki

Na Facebooku rozprzestrzeniają się linki wykorzystujące domeny podobne do używanych przez znane serwisy, wśród nich Wiadomości24.pl czy Onet.pl. Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów?

 / Fot. ScreenSchemat działania jest w każdym przypadku podobny. W strumieniu wiadomości (news feed) na Facebooku widzimy link do kontrowersyjnego filmu lub artykułu, polubionego przez naszych znajomych. Uwiarygodnieniem jest fakt, że link pochodzi z domeny podobnej do wykorzystywanej przez prawdziwy serwis.

W przypadku Wiadomości24 link to: Wiadomosci24pl.pl dla Onetu, może to być Onetpl.pl. Wierząc, że odnośnik jest zaufany klikamy i nie wiedząc o tym dokonujemy "polubienia" spreparowanego fan page'u na Facebooku. Informację o tym widzą nasi znajomi i tak linki się rozprzestrzeniają. Dalej jest już tylko gorzej. Uruchomienie kontrowersyjnego filmu wideo lub otworzenia treści kończy się próbą wyłudzenia danych, na przykład numeru telefonu, a następnie próbą wyłudzenia pieniędzy.Jak pozbyć się "intruza"? Wystarczy z poziomu własnego profilu kliknąć w "Dziennik aktywności" i następnie "Kliknięcia Lubię to!". Na liście znajdziemy niechcianą stronę. Wystarczy używając "piórka" wybrać opcję "Nie lubię". Warto również poinformować znajomych, u których zauważyliśmy podobny link.

Wiadomosci24.pl i inne duże serwisy nie spamują użytkowników i nie stosują wyżej wymienionych sposobów w celu pozyskania polubień. Klikając w linki, zwłaszcza kontrowersyjne, należy zachować daleko idącą ostrożność. Scam, to zjawisko w internecie bazujące na zaufaniu użytkownika. Widząc, że znajomy polubił stronę, w dodatku na pierwszy rzut oka znaną, mamy skłonność do klikania w link bez zastanowienia. Tymczasem oszuści rozprzestrzeniają swoje treści podszywając się pod duże serwisy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.