Facebook Google+ Twitter

Oszuści udoskonalili metodę kradzieży "na wnuczka"

Metoda "na wnuczka" sprowadza się do tego, że złodzieje dzwonią do starszych osób i twierdząc, że są wnuczkami wyłudzają pieniądze. Oszuści właśnie zmodyfikowali tę metodę, bo poprzedni sposób mało skuteczny.

 / Fot. Fot. Marek Bachorski-RudnickiPoprzedni sposób polegał na tym, że osoba podająca się za wnuczka zwykle po odbiór pieniędzy wysyłała swojego znajomego, jednak od pewnego czasu stał on się nieskuteczny - pisze Wprost.pl.

Oszuści zmodyfikowali, więc ten sposób i podając się za kogoś z rodziny przebywającego w Londynie, proszą o przelewy na konto. Policjanci z Elbląga odnotowali właśnie 15 prób wyłudzeń metodą „na wnuczka” w zmienionej formie. Oszukane zostały cztery osoby na kwotę 6 tysięcy złotych.

"Niestety z tej liczby cztery osoby uległy oszustom i uwierzyły w historię opowiedzianą przez telefon, przez rzekomego członka rodziny i przekazały oszustom kwoty po około 6 tysięcy zł" - powiedział Oficer prasowy elbląskiej policji Jakub Sawicki.

W związku z tymi zdarzeniami, Elbląscy policjanci apelują do osób starszych o rozwagę i wzmożoną czujność. Zwracają się również do wnuczków, aby wyjaśnili swoim dziadkom metody działania oszustów.

"Ustalcie, że nigdy nie będziecie finansowych spraw załatwiać telefonicznie, a już z całą pewnością nie przyślecie po ewentualne pieniądze nikogo obcego" - zwraca się z prośbą do wnuczków Sawicki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

U nas było 60 tys. a ostatnio 20. Jak babcie i dziadkowie dają się nabrać? Ponieważ mają problemy z pamięcią i ze słuchem, a zatem tracą rozeznanie co do ilości wnuków. Dlatego, po zwrocie "wnuczka" : "halo, kochana babciu ", babunia pyta zaraz :" to ty Wojtuś? " No i dla "wnuczka" jest sprawa uproszczona, może przedstawiać wymyśloną bajeczkę .

Komentarz został ukrytyrozwiń

70 tysięcy! O rany! obcemu człowiekowi? jak on to zrobił?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam znajomą, która dała "sie zrobić" na 70 tysięcy !!!
Ale kolejna, zatytułowana "kochaną cioteczką" zadała przytomnie proste pytanie kontrolne, czyli wpusciła w maliny "kuzyna". No i po sprawie.
Faktem jest, że tego typu oszuści mają jakieś rozeznanie w stosunkach rodzinnych i każde z okradzionych ma w rodzinie "wnuczka, bratanka, syna ciotki" itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Należało by uświadomić naszych dziadków i babcie, żeby nie dali się nabrać.
Wniosek taki, ze mało się z tymi osobami rozmawia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak się składa, że emeryci nie muszą już tyle konsumować (sam jestem emerytem, choć nie staruszkiem), więcej oszczędzają na tzw. "czarna godzinę"(choroba , śmierć), więc zawsze jakaś sumka uzbiera się. Wykorzystują to różnego rodzaju cwaniacy, oszuści. Tyle już o tej metodzie "na wnuczka " mówi się i pisze, a jednak zawsze dają się nabrać naiwni ludzie. Sadze, że będzie ich jeszcze wielu. U nas policja rozesłała komunikaty-ostrzeżenia do parafii, gdzie z ambon je czytano. Efekt był taki, ze w dwóch przypadkach ujęto fałszywych wnuczków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 11.02.2012 18:00

Czegoś tu nie rozumiem... Tak się ciągle słyszy o tych biednych emerytach bez środków do życia... a tutaj każdy wyciągnął skądś 6k zł - wtf? Ja sam choćbym chciał to takiej gotówki w ciągu roku nie zaoszczędzę, a tu czyjaś babcia miała ot pod ręką... Nie pojęte :-/.

Komentarz został ukrytyrozwiń
katolik
  • katolik
  • 11.02.2012 14:55

Radio Maryja i Telewizja Trwam zainspirowała wielu .Teraz wiedza jak łatwo jest otumanionych ludzi okradać .Tak robi Tadeusz Rydzyk ,Jan Król;współwłaściciele tego "KATOLICKIEGO " imperium do okradania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.