Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8902 miejsce

Oszustwa przez telefon. Co o nich sądzicie?

W jaki sposób starsi ludzie są oszukiwani? Jakie są metody takowych oszustw? Mój artykuł pomoże wam rozwiązać tę zagadkę.

 / Fot. Photo by Chalmers Butterfield, CC BY-SA 2,.5 / WikipediaSmutne to i bardzo poruszające, jak przeróżni cwaniacy i kanciarze żerują na ludzkiej naiwności. Najpodlejsze jest to, że w większości przypadków ofiarami są ludzie starsi i schorowani. Najbardziej popularną metodą oszustów jest sposób "Na wnuczka". Najprościej wygląda to tak: ktoś dzwoni do starszej osoby, podaje się za kogoś z jej rodziny i mówi, że na szybko potrzebuje gotówki, ale po te pieniądze zgłosi się jego znajomy.

Następną metodą jest "na litość": ktoś puka do starszej osoby i mówi, że zbiera fundusze na szlachetny cel - oczywiście, kłamie.

Jedna rada dla wszystkich! Trzeba być wyczulony na takie sytuacje. Jeśli dzwoni do ciebie niby twój wnuczek, to możesz to łatwo sprawdzić: powiedz, niech osobiście zgłosi się do ciebie. Pod żadnym pozorem nie dawaj obcej osobie pieniędzy.

Sprawa oszustów "Na litość" wygląda nieco inaczej. Jeśli są naprawdę z fundacji, to niech podadzą ci namiary instytucji, na którą zbierają. Jeśli wyczujesz w obu przypadkach. że podejrzewasz przestępstwo, nie wahaj się i powiadom Policję.

Jedyna rada: zawsze bądź nieufny w stosunku do obcych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Panie Grzegorzu.
Zdecydowanie na wyrost nazwał Pan powyższą notkę artykułem, a już grubą przesadą i przykładem grafomanii w czystej postaci jest stwierdzenie, że Pański "artykuł" pomoże poznać metody oszustów i rozwiązać jakąś bliżej nieokreśloną zagadkę.
Pańska notka jedynie dotyka tak złożonego tematu, jakim są oszustwa "na wnuczka". Nie porusza Pan w najmniejszym stopniu psychologicznego aspektu tego oszustwa, podaje Pan zaledwie jeden sposób oszukiwania starszych ludzi przy użyciu telefonu, a jest ich o wiele więcej. Nikt już nie wysyła kolegi po pieniądze, jest to obarczone zbyt dużym ryzykiem (chyba, że amator), obecnie najczęściej oszust dzwoni z zagranicy i prosi babcię o wpłatę pieniędzy na poczcie na zagraniczne konto - sprawa praktycznie nie do wykrycia, a mechanizm - choć pozornie nie do wiary - działa.
To co nazwał Pan oszustwem "na litość" to zwykłe wyłudzenie pieniędzy przez naciągacza. Oszuści mają wiele wyrafinowanych sposobów na skłonienie starszej osoby do wpuszczenia ich do mieszkania - na ten temat można napisać książkę. Zresztą problem ten nie dotyczy wyłącznie ludzi w podeszłym wieku, pozostaje kwestia metody, jestem przekonany, że i Pana nabraliby z dziecinną łatwością.
Osobiście reprezentuję pogląd, że opisywanie w mediach metod oszustów (a także innych łotrów) prowadzi do ich niekontrolowanego rozmnożenia.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.