Facebook Google+ Twitter

Oszustwo na portalu pobieraczek.pl?

Wiele osób korzysta z różnych stron internetowych umożliwiających pobieranie plików. Każdemu wydaje się, że jest to darmowa usługa, ale nie w każdym przypadku. Opiszę sytuację, w której przez pośpiech i nieuwagę sam się znalazłem.

 / Fot. Screen Shot Wszystko zaczyna się niewinnie, wchodzimy na stronę internetową
www.pobieraczek.pl. Każdemu zależy, aby jak najszybciej pobrać nasz
ulubiony plik mp3 albo zdjęcie itd. W tym serwisie, aby cokolwiek "ściągnąć" należy się zarejestrować, co przy pośpiechu prowadzi do szybkiego wypełniania ankiety rejestracyjnej i w częstych przypadkach akceptacji regulaminu (bez wcześniejszego przeczytania go).

Moja historia rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy to chciałem pobrać jakiś utwór.
Zarejestrowałem się. Po jakimś czasie zapomniałem o istnieniu tego serwisu, aż do dziś, kiedy to wracam do domu i w skrzynce pocztowej znalazłem list od Eller Service S.C., w którym to była napisana następująca wiadomość:

"Dnia 2010-02-06 o godzinie ##-##-## przy użyciu stacji roboczej o adresie IP **.***.**.** zamówił pan w serwisie spółki usługę dostępu do serwerów Usnet zlokalizowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami w zakresie koniecznym obsługi wiadomości, z wykorzystaniem sieci komputerowych, w szczególności Internet, do transferu wiadomości zorganizowanych w grupy tematyczne w wielkości pakietu Pobieraczek5 i pomimo wysłanych do wywiązania się z warunków umowy, zamówiona nie została do dnia dzisiejszego w sposób całkowity opłacona."

Nie dostawałem żadnych wiadomości na swoją skrzynkę mailową od serwisu pobieraczek.pl, w których miałbym zostawać wzywany do zapłaty za wykupienie jakiegokolwiek pakietu. W piśmie zawarty jest fragment, iż muszę zapłacić 94,80 zł tytułem "zamówienia usługi Pobieraczek5 (12 miesięczny pakiet)." Nie jestem jedyną w ten sposób potraktowaną osobą, takie przypadki występują już w całej Polsce.

A co wy sądzicie na ten temat? Wyraźcie swoje opinie lub udzielcie jakiejś rady jak uniknąć kosztów lub (w przypadku nie opłacenia kwoty 94,80 zł) postępowania sądowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

K_t
  • K_t
  • 02.04.2012 23:57

Też to miałam, odpisałam odwołując się do opinii prawnej rzecznika konsumenta, odpowiedzieli kolejnym wezwaniem (automat). Więc postanowiłam ignorować a na ich adres ustawiłam spam-killera. I od 3 lat cisza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jesteś pierwszym, na pewno również nie ostatnim. Polecam krążący w sieci dokument o "pobieraczku". Wypowiadał się tam rzecznik odpowiedniej dla owej firmy komórki policyjnej - nie wnieśli jeszcze ŻADNEJ sprawy. Jedyny kontakt tego typu idzie w drugą stronę, to "pobieraczek" jest pozywany. Abstrahując od wszystkiego... nie jestem nadto biegły w prawie, ale z tego co mi wiadomo...to kwota 94 zł jest zbyt niska do angażowania w to sądu (próg 200zł? coś takiego).

Komentarz został ukrytyrozwiń
M. R>
  • M. R>
  • 27.03.2012 21:24

Niestety wciąż pojawiają się w sieci opinie jak p. Majchrzaka. Jednak proceder Pobieraczka jest w kilku punktach sprzeczny z Kodeksem Cywilnym, w którym określone są warunki zawierania umowy i np. możliwość przedłużenia okresu wypowiedzenia w razie błędu w umowie. Na szczęście prawo reguluje takie przypadki bo cóż by to była za straszna rzeczywistość, gdyby wystarczyło bezmyślnie kliknąć na stronie a potem być zmuszonym do zapłacenia np. 10 000 zł za usługę z której się nie skorzystało. A teoretycznie byłoby to możliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oni tylko straszą, ale nigdy nie kierują sprawy do sądu. Można ich zwyczajnie zlekceważyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.03.2012 19:56

Ignoruj to. I tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku od Marca 2011 trwa moja sprawa ze serwisem. Na ich wezwania do zapłaty zawsze odpowiadałem prośbą o skierowanie sprawy do postępowania sądowego lub do postępowania egzekucyjnego (czyli sprzedania długu) ponieważ zgodnie z decyzją UOKiK serwis naruszył (w skrócie napiszę żeby się nie wdawać w szczegóły) prawo, nierzetelnie informując klientów. Została na serwis nałożona kara w wysokości 230 tysięcy złotych. Teraz osoby które zapłaciły serwisowi domagają się na drodze sądowej odszkodowania właśnie na podstawie decyzji UOKiK. W mojej sprawie nic się nie zmienia, serwis nie chcę oddać "długu" do postępowania a ja z własnej woli nie zamierzam zapłacić. Teraz serwis nie zrobi nic w żadnej sprawie ponieważ atakowany jest falą wniosków zbiorowych.
Więc raczej nie masz się czym przejmować. Oczywiście mówię raczej. Zawsze możesz zapłacić a potem zażądać zwrotu, albo dołączyć się do pozwu zbiorowego. Info o takich pozwach znajdziesz w necie z łatwością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co prawda na pierwszy rzut oka wydaje się, że serwis jest bezpłatny (na co zwraca też uwagę UOKiK http://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=8179), ale wystarczyło przeczytać regulamin serwisu przed rejestracją. Niestety większość z nas rejestrując się w różnych serwisach w internecie nie czyta ich regulaminów (często to widać choćby w naszym serwisie) i potem pojawiają się takie kłopoty. Możesz skonsultować się z prawnikiem, ale wydaje mi się, że stoisz na przegranej pozycji. Przy rejestracji zaznaczasz okienko, że zapoznałeś się z regulaminem (a załącznik nr 2 wyraźnie określa zasady pobierania opłat). Jeśli to zrobiłeś bez analizy regulaminu to jest to zawsze twoje ryzyko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.