Facebook Google+ Twitter

Oszustwo na portalu pobieraczek.pl?

Wiele osób korzysta z różnych stron internetowych umożliwiających pobieranie plików. Każdemu wydaje się, że jest to darmowa usługa, ale nie w każdym przypadku. Opiszę sytuację, w której przez pośpiech i nieuwagę sam się znalazłem.

 / Fot. Screen Shot Wszystko zaczyna się niewinnie, wchodzimy na stronę internetową
www.pobieraczek.pl. Każdemu zależy, aby jak najszybciej pobrać nasz
ulubiony plik mp3 albo zdjęcie itd. W tym serwisie, aby cokolwiek "ściągnąć" należy się zarejestrować, co przy pośpiechu prowadzi do szybkiego wypełniania ankiety rejestracyjnej i w częstych przypadkach akceptacji regulaminu (bez wcześniejszego przeczytania go).

Moja historia rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy to chciałem pobrać jakiś utwór.
Zarejestrowałem się. Po jakimś czasie zapomniałem o istnieniu tego serwisu, aż do dziś, kiedy to wracam do domu i w skrzynce pocztowej znalazłem list od Eller Service S.C., w którym to była napisana następująca wiadomość:

"Dnia 2010-02-06 o godzinie ##-##-## przy użyciu stacji roboczej o adresie IP **.***.**.** zamówił pan w serwisie spółki usługę dostępu do serwerów Usnet zlokalizowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami w zakresie koniecznym obsługi wiadomości, z wykorzystaniem sieci komputerowych, w szczególności Internet, do transferu wiadomości zorganizowanych w grupy tematyczne w wielkości pakietu Pobieraczek5 i pomimo wysłanych do wywiązania się z warunków umowy, zamówiona nie została do dnia dzisiejszego w sposób całkowity opłacona."

Nie dostawałem żadnych wiadomości na swoją skrzynkę mailową od serwisu pobieraczek.pl, w których miałbym zostawać wzywany do zapłaty za wykupienie jakiegokolwiek pakietu. W piśmie zawarty jest fragment, iż muszę zapłacić 94,80 zł tytułem "zamówienia usługi Pobieraczek5 (12 miesięczny pakiet)." Nie jestem jedyną w ten sposób potraktowaną osobą, takie przypadki występują już w całej Polsce.

A co wy sądzicie na ten temat? Wyraźcie swoje opinie lub udzielcie jakiejś rady jak uniknąć kosztów lub (w przypadku nie opłacenia kwoty 94,80 zł) postępowania sądowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

K_t
  • K_t
  • 02.04.2012 23:57

Też to miałam, odpisałam odwołując się do opinii prawnej rzecznika konsumenta, odpowiedzieli kolejnym wezwaniem (automat). Więc postanowiłam ignorować a na ich adres ustawiłam spam-killera. I od 3 lat cisza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jesteś pierwszym, na pewno również nie ostatnim. Polecam krążący w sieci dokument o "pobieraczku". Wypowiadał się tam rzecznik odpowiedniej dla owej firmy komórki policyjnej - nie wnieśli jeszcze ŻADNEJ sprawy. Jedyny kontakt tego typu idzie w drugą stronę, to "pobieraczek" jest pozywany. Abstrahując od wszystkiego... nie jestem nadto biegły w prawie, ale z tego co mi wiadomo...to kwota 94 zł jest zbyt niska do angażowania w to sądu (próg 200zł? coś takiego).

Komentarz został ukrytyrozwiń
M. R>
  • M. R>
  • 27.03.2012 21:24

Niestety wciąż pojawiają się w sieci opinie jak p. Majchrzaka. Jednak proceder Pobieraczka jest w kilku punktach sprzeczny z Kodeksem Cywilnym, w którym określone są warunki zawierania umowy i np. możliwość przedłużenia okresu wypowiedzenia w razie błędu w umowie. Na szczęście prawo reguluje takie przypadki bo cóż by to była za straszna rzeczywistość, gdyby wystarczyło bezmyślnie kliknąć na stronie a potem być zmuszonym do zapłacenia np. 10 000 zł za usługę z której się nie skorzystało. A teoretycznie byłoby to możliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oni tylko straszą, ale nigdy nie kierują sprawy do sądu. Można ich zwyczajnie zlekceważyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.03.2012 19:56

Ignoruj to. I tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku od Marca 2011 trwa moja sprawa ze serwisem. Na ich wezwania do zapłaty zawsze odpowiadałem prośbą o skierowanie sprawy do postępowania sądowego lub do postępowania egzekucyjnego (czyli sprzedania długu) ponieważ zgodnie z decyzją UOKiK serwis naruszył (w skrócie napiszę żeby się nie wdawać w szczegóły) prawo, nierzetelnie informując klientów. Została na serwis nałożona kara w wysokości 230 tysięcy złotych. Teraz osoby które zapłaciły serwisowi domagają się na drodze sądowej odszkodowania właśnie na podstawie decyzji UOKiK. W mojej sprawie nic się nie zmienia, serwis nie chcę oddać "długu" do postępowania a ja z własnej woli nie zamierzam zapłacić. Teraz serwis nie zrobi nic w żadnej sprawie ponieważ atakowany jest falą wniosków zbiorowych.
Więc raczej nie masz się czym przejmować. Oczywiście mówię raczej. Zawsze możesz zapłacić a potem zażądać zwrotu, albo dołączyć się do pozwu zbiorowego. Info o takich pozwach znajdziesz w necie z łatwością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co prawda na pierwszy rzut oka wydaje się, że serwis jest bezpłatny (na co zwraca też uwagę UOKiK http://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=8179), ale wystarczyło przeczytać regulamin serwisu przed rejestracją. Niestety większość z nas rejestrując się w różnych serwisach w internecie nie czyta ich regulaminów (często to widać choćby w naszym serwisie) i potem pojawiają się takie kłopoty. Możesz skonsultować się z prawnikiem, ale wydaje mi się, że stoisz na przegranej pozycji. Przy rejestracji zaznaczasz okienko, że zapoznałeś się z regulaminem (a załącznik nr 2 wyraźnie określa zasady pobierania opłat). Jeśli to zrobiłeś bez analizy regulaminu to jest to zawsze twoje ryzyko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.