Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

811 miejsce

Otaczają nas ateiści. Polacy jednym z najbardziej pobożnych narodów w Europie

94 proc. Filipińczyków wyznaje, że wierzy w Boga. Co ciekawe, w byłym NRD już tylko 13 procent. Jak wygląda sytuacja w naszej części Europy?

 / Fot. AdrianSte/domena publicznaWedług badań amerykańskiego socjologa Toma Smitha z uniwersytetu w Chicago, w Polsce jest 3,3 proc. ateistów, przy czym u naszych południowych sąsiadów Czechów współczynnik ten wynosi aż 39,9 proc. Mimo takich wyników, Polacy nie są najbardziej religijnym krajem świata - swoje przywiązanie do wiary deklaruje 62 proc. rodaków. Dla porównania, w Chile 88 proc. ankietowanych, a w Stanach Zjednoczonych - 81 proc.

Europa bez Boga?


Z badań wynika, że w państwach Europy północno-zachodniej, szczególnie w skandynawskich i w dawnych krajach bloku sowieckiego (oprócz Polski), najbardziej rozpowszechnioną postawą jest ateizm. We Francji 23,3 proc. społeczeństwa nie wierzy w Boga, w Holandii 19,7 proc. a w Szwecji 19,3 proc.

Jak podkreśla w swojej analizie autor Tom Smith: "Wiara w Boga słabnie, co prawda, w większości krajów", chociaż spadek wiary jest dość umiarkowany, gdy uwzględnia się to w skali rocznej. Analiza potwierdza, że ludzie starsi są bardziej wierzący od młodszych. 48 proc. wszystkich osób ankietowanych powyżej 68. roku życia deklaruje się jako wierzących, natomiast w grupie osób poniżej 27 lat tylko 23 proc.

W badaniu przeanalizowano dane z 30 państw, w których chrześcijaństwo jest dominującą religią. Ponadto w analizie danych brano pod uwagę sondaże na temat wiary, które musiały być przeprowadzane co najmniej dwukrotnie od 1991 roku. W ankietach stawiano pytania o indywidualny stosunek do wiary oraz zastanawiano się, jak zmieniało się do niej nastawienie w rożnych etapach życia. W analizie nie uwzględniono mieszkańców krajów muzułmańskich.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Pitol
  • Pitol
  • 26.05.2012 20:35

> W badaniu przeanalizowano dane z 30 państw, w których chrześcijaństwo jest dominującą religią.

...To co się dziwią, że ""Wiara w Boga słabnie"? Monoteizm nie jest ani naturalnym stanem rzeczy, a już tym bardziej specjalnie racjonalnym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Chorążewicz Kościół = większy elektorat dla partii, to dlatego zaprasza się księży na różne rodzaju "festyny", otwarcia itp. aby nabić sobie głosów takie to już są wady demokracji.
@Benedykt Present szczerze wątpię, że ludzie akurat z tego powodu nie czytają "Faraona" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Benedykt Present
  • Benedykt Present
  • 26.05.2012 01:21

Z innej beczki. "Komentuj, nie obrażaj" - jest to początek czegoś, co się w internecie chyba w końcu stanie. Nastepnym krokiem będzie: "Wyrażaj sie merytorycznie". Stąd bliziutko jak przez się do: "Nie pisz głupot". Przypominam dziennikarzom, że wolność słowa w Internecie i przyszłość tego kraju zależy od zrozumienia, że wolność wypowiedzi to swoboda wyrażania myśli. Kościół obrazić można dosłownie wszystkim, ale najbardziej - stwierdzeniem, że żadnego "boga" w żadnym z możliwych światów nie ma. Opowiadanie archaicznych bajeczek dla dorosłych oto całe "wiekie zadanie" Kościoła - niezmienne od wieków. Dziwnym zbiegiem okoliczności ludzie nie czytają "Faraona" - znakomitej perły polskiej literatury politycznej, bo tam brzydko ktoś pisze o stanie kapłańskim, chciwym władzy i bogactwa, ogłupiającym prosty egipski lud, ale uległym wobec obcych "autorytetów" i militarnych potęg. No, to sobie już nagrabiłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku - katolik = ochrzczony. Proste nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe skąd mają dane - ksiądz Tadeusz Rydzyk w rozmowach z Dworakiem (przed wyrokiem sądu w sprawie multipleksu) 90 procent katolików. Prof. Krystyna Pawłowicz w TV TRWAM 80 procent (w rozmowie z paniami Kruk i Bubulą 25 maja, już po wyroku) Na jakiej podstawie zaliczają kogoś do katolika lub nie?

Kiedyś problem z liczeniem "czerwonych ciałek" miała nieboszczka PZPR...

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas w tym celu trzeba by wypowiedzieć konkordat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska jest krajem świeckim, a nie Kościelnym więc nic nie trzeba uchwalać, ani zmieniać, jedynie polityków. Norwegia była państwem wyznaniowym, w którym poprzez poprawkę w konstytucji zlikwidowano ministerstwo ds. religii, a rząd nie ma już wpływu na wyświecanie księży, oraz powoływanie diakonów i biskupów. W Polsce czegoś takiego nie było i nie ma, tak więc u nas siłą rzeczy to nigdy nie nastąpi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.