Facebook Google+ Twitter

Oto co pozostało z supernowej (wideo)

Film prezentujący pozostałość po supernowej, to nie tylko widowiskowy obiekt w przestrzeni kosmicznej. To także przykład modelowania i obróbki materiału uzyskanego przez Teleskop Hubble'a i przypomnienie, że kosmos nie jest płaskim miejscem

Kadr z fimu YT pt. 'Red Bubble: Supernova Remnant SNR 0509-67.5' / Fot. Credit: NASA, ESA, and G. Bacon, T. Borders, L. Frattare, Z. Levay, and F. Summers (STScI)Ten film przedstawia wizualizację pozostałości po supernowej, znanej jako SNR B0509-67.5 w konstelacji Złotej Ryby. Delikatna kula gazu, sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, powstała w efekcie rozprzestrzeniającej się fali uderzeniowej od supernowej. Obłok jest widoczną pozostałością z potężnej gwiezdnej eksplozji w Wielkim Obłoku Magellana, po małej galaktyce lokalizowanej około 160,000 lat świetlnych od Ziemi. Zmarszczki na powierzchni powłoki, mogły być utworzone zarówno przez niewielkie zmiany gęstości otoczki międzygwiezdnego gazu, lub co równie możliwe, powodowane przez fragmentaryczny materiał wyrzucany z wnętrza obiektu. Woal spowijający gaz w kształt bąbla, rozpościera się na przestrzeni 23 lat świetlnych i ekspanduje z prędkością przekraczającą 5000 kilometrów na sekundę.

Unikalna trójwymiarowa wizualizacja przypomina nam, że obiekty na obrazach Kosmicznego Teleskopu Hubble'a nie znajdują się w tej samej odległości, są rozłożone na przestrzeniach wielu lat świetlnych od siebie. Gwiazdy i powłoka świecącego gazu z dwuwymiarowego zdjęcia, zostały rozdzielone przy użyciu wiedzy naukowej i artystycznego zmysłu w kreowaniu filmowej głębi. Należy zauważyć, że względne odległości pomiędzy gwiazdami i mgławicami, zostały znacznie zmniejszone.


źródło: hubblesite.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.