Facebook Google+ Twitter

Otto von Habsburg. Ostatni wielki cesarz polityki

Najstarszy syn ostatniego cesarza Austrii i króla Węgier bł. Karola I do końca życia pozostał aktywny politycznie. Dzięki niemu nikt wiarygodnie nie powtórzy wytartego sloganu, że polityka to wielka świnia.

Jeśli ktoś przekreśla sens politycznego uczestnictwa, to przy tej postaci traci wymówkę do nie angażowania się. Nieskazitelny życiorys i kryształowe serce ostatniego Habsburga podnosiło politykę z ruin. Kto wypełni lukę po Habsburgu?

Nobliwego pana w okularach szanowali wszyscy, nawet wpływowa masoneria francuska, którą uważał za wroga przejrzystości społecznej.

Nie miał łatwego życia. Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku Republika Austriacka, jego ojczyzna, zezwoliła mu na wjazd. Chociaż cesarz Karol, czynnie przeciwstawiał się bezsensowi zbrojnego konfliktu, to na rodzinną dynastię spadło odium powojennej klęski. Największym przegranym zamachu w Sarajewie była dynastia Habsburgów. Stracili wszystko, więc młody Otto mógł polegać tylko na sobie. Z powodzeniem obronił doktorat z nauk politycznych na Leuven. Przetrwał życie emigranckie i prześladowania ze strony faszystów, którzy skazali go na śmierć, bo odmówił jakiejkolwiek kolaboracji z reżymem Hitlera i głośno protestował przeciwko Anschlussowi. Naziści uosabiali w jego oczach to samo zło, które zniszczyło monarchię.

Odszedł do wieczności spełniony, w wieku 98 lat.

Do bratanka Franciszka Józefa Europa zapewne powróci, jak do trójcy patronującej zjednoczeniu (Adenauer, Schuman, De Gasperi), które Habsburgowie wspierali z całych postrzegając w nim kontynuację wielkiej federacji austro-węgierskiej.

Na czym polegał sekret tej niezwykłej, pociągającej wszystkie pokolenia postaci?

Dobro wspólne Europy nie było dla Ottona von Habsburga abstraktem. Było ważniejsze, niż jednostkowe bogacenie się i zdobywanie wpływów. Politykę uszlachetniał w ten sposób, że w jego wydaniu stawała się sztuką służenia bliźnim.

Wcielał w życie motto, które tak formułował: "Jeśli prawa człowieka, które są istotnym elementem Europy, mają mieć sens i treść muszą mieć logiczne oparcie w Bogu. Wtedy prawo człowieka opiera się ostatecznie na przekonaniu, że człowiek jako istota stworzona przez Boga ma własne prawa."

Praw człowieka Otto von Habsburg nie ideologizował - nimi żył. Stery po ojcu przejął jego syn Karol.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Tak żegnano Habsburga:

Przeor kościoła zadał pytanie: "Kto chce wejść?". Odpowiedź, którą przekazano w imieniu zmarłego, brzmiała: "Jego Wysokość Otto von Habsburg - Cesarz Apostolski, Król Węgier, Król Czech, Moraw, Dalmacji, Chorwacji, Galicji, Lodomerii (...) apostolski król Jerozolimy, wielki Książę Krakowa i arcyksiążę Austrii".

Komentarz został ukrytyrozwiń

relacja fotograficzna z pogrzebu link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polscy zapomniani Habsburgowie sami mowia o sobie
link
a tutaj
spotkanie z Wloskimi Savoya Dygnac nie dygnac, ot dylemat, link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pudelek
  • Pudelek
  • 07.07.2011 20:00

cesarzowa Zyta nigdy nie zrzekła się praw do tronu, a do Austrii ją wpuszczono. Późno bo późno, ale jednak. Otto też nie mógł się zrzec w imieniu całej swojej rodziny, bo nie można się takiej sprawy zrzec za innych

Oczywiście Karol następcą tronu nie jest, bo nie ma panującego monarchy. Nie wyklucza to jednak do bycia pretendentem - jest pierwszy do tronu, więc jest również pretendentem

Komentarz został ukrytyrozwiń
wera
  • wera
  • 06.07.2011 21:47

Karol nie zrzekl sie tytulu. W Austrii byl tolerowany, a teraz sie go szanuje. Konstytucjonalisci wybrneli w ten sposob, ze zrzeczenie sie tronu przez Ottona interpretuja jako permanentna reZygnacje z rzadzenia. Furtka dla monarchii konst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest pretendentem. Z tej samej samej Wikipedii:

Karol od 1966 jest pretendentem do korony austriackiej (jego ojciec Otto von Habsburg zrzekł się praw do tronu), a od 2011 także do koron węgierskiej i czeskiej.

"Przejął stery".

Cytuję:

"Twórca i przewodniczący organizacji Paneuropa, wybrany do Parlamentu Europejskiego, powołany przez ojca na szefa i suwerena Orderu Złotego Runa. Od 19 stycznia 2002 pełni funkcję Dyrektora Generalnego UNPO (Organizacji Narodów i Ludów Niereprezentowanych).

Komentarz został ukrytyrozwiń

To może na logikę, razem z tym historykiem, pomyślicie przez chwilkę, to dojdziecie łatwo do wniosku, że ostatni następca tronu, którym był nawet bez tronu, właśnie umarł był wczoraj- Otto Habsburg Lotarynski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odsyłam pańskiego historyka do chociażby, co podkreślam . bo to nie jest 100% wiarygodne źródło. do wikipedii
http://de.wikipedia.org/wiki/Karl_Habsburg-Lothringen

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opinia historyka: W momencie, gdy Otto zrzekł się prawa do tronu przeszło ono automatycznie na syna. Nie wiem, czy Karol Tomasz posiada obywatelstwo austriackie. Mieszka w Bawarii i Szwajcarii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie bardzo.
A Sabaudzcy. ? E - Filiberto nigdzie nie używa i nie jest nazywany następcą tronu. dlaczego? owszem z rodziny królewskiej...Ostatni król Włoski abdykował i kazał się pochować w trumnie z insygniami władzy monarszej. Restytucja jest nie możliwa. W Austrii także. Tylko dlatego, że Habsburgowie zaakceptowali konstytucje republiki, to mogli przyjeżdżać do Austrii. Otto nie miał nawet obywatelstwa republiki austriackiej. Niemieckie dostał także b. późno. Karl . ma obywatelstwo . a zatem w konsekwencji absolutnie nie jest możliwe ubieganie się o tron austriacki a tym bardziej nawet używanie tytułu następcy tronu. w Austrii konstytucyjnie zniesiono tytuły szlacheckie. używanie von i innych...
Rzeczywiście co do Węgier jest tak jak Pan powiedział. Ale też konstytucja węgierska, w przeciwieństwie do austriackiej. nie zabrania wstępu do Węgier i nie wyklucza absolutnie literalnie monarchii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.