Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5974 miejsce

Ottomania, wystawy z epoki Sulejmana Wspaniałego w Krakowie

W ub. roku z okazji 600 lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Turcji w Warszawie skoncentrowano imprezy poświęcone kulturze tego kraju, teraz renesansowe obrazy o Turcji pojawią się na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie

sztuka renesansu / Fot. Muzeum NarodoweWspaniałe Stulecie/ Wielki Wezyr Ibrahim Pasza kolekcjoner sztuki eruropejskiej z żoną Hatice / Fot. kadr z serialuWspaniałe Stulecie / Fot. Kadr z serialu

Jeśli ktoś pamięta kalendarz tych ubiegłorocznych imprez to ich ramą była następnie trwająca od 15 grudnia do dzisiaj w TVP emisja gigantycznego serialu historycznergo "Wspaniałe Stulecie" a akcentem który podbuduje także oglądanie tego serialu jest otwierta właśnie na trzy miesiące wystawa "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu" w Muzeum Narodowym w Krakowie.


Tycjan, Dürer, Memling, Bellini, Tintoretto, Veronese. Dzieła tych wspaniałych i cieszących się popularnością wśród publiczności artystów będzie można oglądać w Krakowie od 26 czerwca do 27 września 2015 r.


Przygotował ją oddział krakowski Muzeum Narodowego we współpracy z Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli. Ekspozycja jest częścią dużego międzynarodowego projektu "Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations". Biorą w nim udział ważne europejskie i tureckie instytucje kultury, oprócz wspomnianego Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli są to: Kunsthistorisches Museum, w Wiedniu, Istanbul Foundation for Culture and Arts (Istambuł) czy Witte de With, Center for Contemporary Art (Rotterdam).

wystawa sztukirenesansu / Fot. Muzeum NarodoweDzięki tej wystawie polska publiczność po raz pierwszy będzie mogła obejrzeć niektóre z dzieł wybitnych twórców renesansowych, znajdujące się na co dzień w najważniejszych kolekcjach europejskich. Będą to inspirowane orientem prace takich artystów jak: Gentile Bellini, Albrecht Dürer, Hans Memling, Tycjan Vecelli, Jacopo Tintoretto, Paolo Veronese, Vittore Carpaccio, Hans von Aachen i inni. Dzieła pochodzą m.in. z kolekcji Kunsthistorisches Museum i Galerii Albertina w Wiedniu, British Museum oraz National Gallery w Londynie, Galerii Uffizi we Florencji, Starej Pinakoteki w Monachium czy Palacio Real w Madrycie.Bellini: portret zdobywcy Konstantynopolo sułtana Mehmeda II / Fot. Muzeum NarodoweRenesans to okres rozwoju Imperium Osmańskiego. W Europie rozkwitała fascynacja Turcją i jej kulturą, mimo strachu przed kolejnymi posunięciami zaborczej i wciąż rosnącej w siłę dynastii Osmanów. Przygotowywana wystawa ma na celu pokazanie zróżnicowanego wizerunku Turcji osmańskiej i Turków w sztuce Włoch, Niemiec, Niderlandów, Polski i Węgier. Kraje te w szczególny sposób wchodziły w relacje z potęgą muzułmańską, nie tylko poprzez toczone wojny, ale przede wszystkim dzięki niezliczonym kontaktom handlowym oraz wyprawom do Konstantynopola podejmowanym przez dyplomatów, podróżników i wreszcie wybitnych artystów, jak Gentile Bellini, autor portretu zdobywcy Konstantynopola sułtana Mehmeda II - reprodukcja z lewej..Wystawa renesansu europejskiego i tureckiego w Krakowie / Fot. Muzeum Narodowe

wystawa renesansu europejskiego i tureckiego w Krakowie / Fot. Muzeum NarodoweNa wystawie można oglądać blisko 150 dzieł sztuki. Obok malarstwa i grafiki zaprezentowane zostanie także rzemiosło artystyczne, w tym kilka unikatowych obiektów, np. królewska zbroja Stefana Batorego ze zbiorów cesarskich w Ambras czy podarunki dyplomatyczne Sulejmana Wspaniałego dla króla Hiszpanii cesarza rzymskiego Karola V.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Jego Królewskiej Mości Filipa Króla Belgów i jego Królewskiej Mości Matyldy Królowej Belgii.


26.06 - 27.09.2015
MNK - Main Building, al. Maja 1

Wystawie towarzyszy dwudniowa międzynarowa konferencja naukowa w dniach 26 i 27 czerwca. Ropoczyna się w piątek o godz. 10.00 w krakowskich Sukiennicach.

PROGRAM KONFERENCJI
"OSMAŃSKI ORIENT W KULTURZE RENESANSU": Hurrem w pałacu sułtana pelnym weneckich luster / Fot. Kadr z serialu

początek konferencji
PIĄTEK 26 CZERWCA 2015
9:30-10:00 Powitanie
10:00-10:45 GŁÓWNY PRELEGENT:
prof. Suraiya Faroqhi (Uniwersytet Istanbul Bilgi, Turcja)
„W roku 1618: miasto Dubrownik oczami Osmanów”
10:45-11:15 dr Radu Păun (Narodowe Centrum Badań Naukowych - CNRS, Paryż, Francja)
„Zarządzanie księstwami wasalnymi Wołoszczyzny i Mołdawii w XVI-XVII wieku”
11:15-11:30 Dyskusja
11:30-12:15 Przerwa kawowa
12:15-12:45 dr Hedda Reindl-Kiel (Uniwersytet w Bonn, Niemcy)
„Osmańskie dary dyplomatyczne na chrześcijańskim zachodzie"
12:45-13:15 dr Daniela Sogliani (Międzynarodowe Centrum Sztuki i Kultury Palazzo Te, Mantua, Włochy)
„Rodzina Gonzaga a Osmanie w świetle dokumentów z Państwowego Archiwum w Mantua – od renesansu do początków XVII wieku”
Pozostałe punkty programu na stronie:

http://ottomania.mnk.pl/program.html

Warto wiedzieć także ze temat pokrewny ma ekspozycja w Muzeum Narodowym w Warszawie pt. "Orient w sztuce polskiej"

A w gmachu nieopodal budynku MNK w Krakowie w Bibiotece Jagiellońskiej trwa wystawa rękopisów, map, starodruków i grafiki Grafika Tańczący Derwisz / Fot. Biblioteka Jagiellońskaitp. zabytków związanych z Imperium Osmańskim XVI wieku. Wiele z nich jest w zbiorach BJ. Są one niemniej cenne niż dokumenty takie jak noty dyplomatyczne i listy z Turcji przechowywane w muzem w Palacu w Wilanowie k. Warszawy. Ponadto najcenniejsze trofea tureckie zdobyte przez wojska polskiego króła Jana Sobieskiego są eksponowane na stalej wystawie na Wawelu

Portret Roksolany autorstwa Tycjnaa ok. r. 1545 - 1555 / Fot. Muzeum Narodowe26.06 - 27.09.2015
MNK - Main Building, al. Maja 1

Dürer, Tycjan, Memling, Bellini, Tintoretto, Veronese. Works of these great artists, who enjoyed great popularity with the audience, will be on display in Krakow from 26 June to 27 September 2015 thanks to a unique exhibition titled Ottomania. The Ottoman Orient in the Art of Renaissance, prepared by the National Museum in Krakow in collaboration with Palais des Beaux-Arts (BOZAR) in Brussels. The exhibition is part of a large international project titled “Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations”.Wspaniałe Stulecie / Fot. Kadry z serialu

The exhibition focuses on the power of attraction which the Ottoman Empire exercises on Western artists such as Bellini, Dürer, Memling and Tintoretto. They were inspired by the Ottoman culture and the pomp and circumstance of the courtly life of the sultans. The mutual fascination brought about a never before seen cultural exchange between East and We


Mój komentarz

Oczywiście ta informacja nie miałaby rysu indywidualnego gdybym nie przypomniał ciekawych sekwencji z serialu w Wspaniale Stulecie, którego jeden z bohaterów Ibrahim Pasza, grecko - weneckiego pochodzenia wielki wezyr sułtana Sulejmana kolekcjonował dzieła sztuki europejskiej między nnymi w swoim ogrodzie postawił posągi antycznych bogów, a z radościa przyjął taki dar jak obraz przedstawiający Julie Gonzagę - którą zresztą starał się "ściągnąć" do haremu sułtana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Ponad tysiąc odłon materiału o tak wartosciowej wystawie jak malarskie renesansowe fascynacje epoką sultaanów tureckich cieszy i ne zaskakuje, ale może powinno mnie zdziwić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystawa trwa i towarzyszą jej ciekawe spotkania tematyczne z cyklu "Turecki bazara" zobaczcie na stronkę
Jeszcze przed emisją serialu Wspaniałe Stulecie w sieci były ciekawe proby przybliżęnia tureckiej tradycji i kultury https://www.facebook.com/SultankaWirtualnyBazarTurecki Szkoda że nie ma tu kontynuacji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest wiadomość! Prezydent elekt Andrzej Duda zwiedził dwie wytawy w Muzeum Naodowym w Krakowie w tym "Ottomanię". Jest to dla mnie dowód na to że da kulturze pewien piorytet,a może poleci niebawem do Turcji? Niech zgadnę gdzie będzie pierwsza zagraniczna podróż nowego Prezydenta? http://mnk.pl/aktualnosci/wyjatkowy-gosc-w-mnk-1

Komentarz został ukrytyrozwiń

W krakowskim MNK liczne warsztaty z cyklu na tureckim bazarzae

https://www.facebook.com/events/753436581434483/

oraz koncert pianistki Man Li Szczepańskiej w niedzielę 5 lipca o 13.30

https://www.facebook.com/events/1624865381062677/

Koncert z zwiedzanie wystawy w muzeum w niedziele za darmo

Komentarz został ukrytyrozwiń

W pierwszym dniu dwudniowej konferencji zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie "OSMAŃSKI ORIENT W KULTURZE RENESANSU" uzyskałem ciekawą wypowiedź w języku angielskim Głównego Prelegenta pani Profesor Suraya Faroghi z Uniwersytetu Istanbul Bilgi w Turcji na moje pytanie: Jak serial turecki "Wspaniałe stulecie" emitowany na całym świecie a obecnie także w Polsce w TVP1 może wpłynąć na odnowienie i kontynuowanie dobrych relacji Polski i Turcji i jak ten film pomaga nam w Europie zrozumieć wspaniałą bogatą kulturę Bliskiego Wschodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój znajomy z Krakowa przekaazal mi wieści z wczorajszej konferencji MNK O: jest nader interesująca i to pomimo że wyklady dotyczą wycinkowych zagadnień z okresu renesansu w sztuce, architektirze europejskiej czy kulturze tureckiej. Obiecal komentarz i galerię zdjęc z konferencjiw Sukiennicach najdalej jutro w W24. Dowiemy się czy najbardziej interesujący był wyklad dr Daniela Sogliani (Międzynarodowe Centrum Sztuki i Kultury Palazzo Te, Mantua, Włochy) „Rodzina Gonzaga a Osmanie w świetle dokumentów z Państwowego Archiwum w Mantua – od renesansu do początków XVII wieku” a możę dr Suat Alp (Uniwersytet Hacettepe, Ankara, Turcja)
„Problematyka interakcji ze światem islamu na przykładzie polskiej sztuki i kultury"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wczoraj w TVP 1 oglądaliśmu odcinki serialu Wspaniale Stulecie ukazujące kolejny epizod wielkiej bitwy wojsk sułtana - po Belgradzie zdobywa Rodos https://www.youtube.com/watch?v=502yac87Mow. A w kanale Wspaniałe stukecie Napisypl oczekiwanie na premierę odcinka 84 serialu z napisami polskimi. W tym odcinku powróci przebywający na Krymie dawny szambelan sultana Bali Bey. Po bardzo mrocznych odcinkach 81 do 83 wkroczy do serialu trochę radości, ale zobaczymy próbę zamachu na ...

Już nie będzie w kolejnych odcinkach z napisami dedykacji Pamięci Meral Okay zmarłej na raka scenarzystce i producentce serilu. To nie zwykle że scenom śmierci Ibrahima Paszy na ekranie towarzyszył smutny pogrzeb scearzystki.
Bali Beya gra bardzo przystojny amant Burak Ozcivit. Czy wróci na poprzednia funkcję Szambelana. Wydaje mi się że przyczyną zagubiebia Ibrahima bylo jego... przeciążenie obowiązkami i ...intrygami. Jednocześnie zaczął pełnić funkcję i Wiekiego Wezyra ( premiera rządu i dowódcy armii) i szambelana, który dowodzi gwardią straży szambelana i ustala jego harmóry pojawisie niebawemw kanale onogram zajęc. A w dodatku Ibrahim walćzyloocalenie swojego malżeńśtwa i opiekował sie córką z romansu. Nic dziwnego że inicjatywę ustawiania życia sultana przejęlły sultanki z haremu. Źle strzeżony sultan zareagował jak zareagował. A może moje spstrzeżenia sa nietrafne? Pokaże to serial wg pomysłów nowego scenarzysty.

Zwiastun odcinka 84 z napisami który niebawem pojawi sie w kanale YT https://www.youtube.com/watch?v=DwmRxk7jU1g Bali Beya gra bardzo przystojny amant Burak Ozcivit Bali Beya gra bardzo przystojny amant Burak Ozcivit. Czy wróci na poprzednia funkcję Szambelana?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tekście tego artykułu jest mowa i 5 wystawach związanychz europejskimi zabytkami sztuki na temat sułtańskiej Turcji,w tym 2 czasowych w Krakowie w MNK i BJ i trzech stałych: MNW, Pałacu w Wilanowie pod Warszawą oraz trofea na zamku na Wawelu w Krakowie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla uniknięcia nieporozumień - na tej wystawie nie ma zdjęć czy innych eksponatów z serialu Wspaniale Stulecie!. Na uroczystości otwarcia ekspozycji Zofia Gołubiew, dyrektor krakowskiego Muzeum Narodowego także nie wspominała w ogóle o serialu. W Brukseli prace nad wystawa w porozumieniu z Krakowem rozpoczęto 3 lata temu w 2013 roku gdy serial był po emisji.
Do artykułu dodałem właśnie reprodukcję obrazu "Roksolana" Tycjana z roku ok. 1445-1555 czyli wykonanego jeszcze za życia sultanki Hurrem ( zmarła wg przekazów w roku 1558).

Można zobaczyć także portret sułtana Mehmeda II autorstwa Gentile Belliniego, cykl portretów pędzla Paola Veronese i jego uczniów. Kustosz wystawy Michał Dziewulski. na konferencji prasowej mówił żę sułtan znakomicie rozumiał, że zdobywając Konstantynopol wszedł do historii i zależało mu na utrwaleniu swojego portretu w sztuce europejskiej.

W Krakowie pokazywanych jest ponad 150 dzieł, które zostały wypożyczone z blisko 60 instytucji w Europie, m.in. z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, British Museum i National Gallery w Londynie, Galerii Uffizi we Florencji i Starej Pinakoteki w Monachium. Obok obrazów wystawione zostały unikatowe mapy, rękopisy i tkaniny, m.in. olbrzymia tapiseria przedstawiająca bitwę o Tunis wykonana dla cesarza Karola V przez brukselskiego tkacza Willema de Pannemaekera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niebawem więcej informacji z wernisażu wystawy Ottomania który odbył się dzisiajw krakowskim gmachu Muzeum Narodowego przy al. 1 Maja. Zatem udostępniono na trzy miesiące cenne europejskie renesansowe obrazy będące wyrazem fascynacji kultura turecką XVI wieku, które już obejrzało w Brukseli 40.000 zwiedzających

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.