Facebook Google+ Twitter

Otwarcie Agrafki - czyli czas małych kin

Krakowska mapa kinomana zyskała w miniony czwartek (10 września) kolejny punkt. Tym punktem jest kino "Agrafka".

Robert Skrzydlewski i Bogdan Balicki - kino agrafka, to ich dziecko / Fot. Sławomir OstrowskiUroczystość uświetniła projekcja filmu "Pierwszy Krzyk", francuskiego dokumentu Gillesa de Maistre. Tuż po uroczystym otwarciu zapytaliśmy jednego z założycieli kina Agrafka Bogdana Balickiego o drogę od pomysłu do uroczystego otwarcia.

Sławomir Ostrowski - Niedawno pisaliśmy o otwarciu kinoteatru Uciecha, dziś wystartowało Kino Agrafka. Czy może to oznaczać, że widz ma już dość multipleksów i coraz częściej zaczyna szukać zacisza kameralnych sal kinowych?
- Bogdan Balicki - Kraków różni się nieco od innych dużych miast. Ludzi zorientowanych na kino ambitne nigdy nie brakowało, zaczęło jednak brakować miejsc dla nich. W ostatnich latach zamknięto wiele sympatycznych kin w centrum jak choćby Apollo i Pasaż. Zarówno Uciechę jak i Agrafkę otwierają osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży, więc należy sądzić, że wiedzą co robią, poza tym kina wielosalowe szczęśliwie umiejscowione są poza centrum miasta, co zwiększa szansę na powodzenie małych kin w centrum.

- Kino posiada przesuwany ekran i obszerną scenę, czy macie już Państwo plany związane z wykorzystaniem tej przestrzeni nie tylko dla potrzeb kinowych?
- Faktycznie, dysponujemy dość sporą przestrzenią sceniczną, niemniej jednak na razie nie mamy sprecyzowanych planów co do jej wykorzystania, pozostawiamy sobie furtkę w tej kwestii. Gdyby ktoś kiedyś tego potrzebował to jesteśmy na taką propozycję przygotowani.

- Co stanowi silniejszy magnes - wielkie nazwiska i światowe premiery, czy kino tematyczne?
- Na dzień dzisiejszy kino gatunków uległo mutacji, trudno określić jednoznacznie przynależność danego tytułu. Z drugiej strony w przypadku kina popularnego nazwiska to aktorzy, w przypadku ambitnego kina nazwiska to twórcy, głównie reżyserzy. Trudno określić co stanowi dla widza silniejszy magnes, sądzę, że ponad to wyrasta opinia innych widzów o filmie. Należy pamiętać, że kino ambitne to nie jest kino pierwszego weekendu, tylko kino z "długimi nogami", które znajdzie swoich amatorów nawet po kilku miesiącach od premiery.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.