Facebook Google+ Twitter

Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności

W dniach 30 - 31 sierpnia w Gdańsku z udziałem Lecha Wałęsy, legendarnego wodza i założyciela NSZZ SOLIDARNOŚCI, nastąpiło otwarcie nowej siedziby muzeum, które nosi nazwę Europejskie Centrum Solidarności.

Słynna brama 2 Stoczni. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków O tym, że to była ważna Lech Wałęsa w ESC. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków decyzja powołania jedynej tego typu placówki w Europie Środkowej gromadzącej pamiątki i przedstawiające już historyczne przemiany polityczne w powojennej Polsce. Budynku z uwagi na rdzawy kolor nawiązuje do koloru surowych blach elementów kadłubów stoczniowych. Powierzchnia wystawiennicza i zaplecza to ponad 25 000 m2.

Obok dokumentów i różnych innych eksponatów znajdują się też przedmioty kwalifikowane jako eksponaty sztuki technicznej używanej przy produkcji na terenie stoczni i wyposażenia oddziałów milicji przed 1989 rokiem. Znajduje się tam ośrodek edukacyjny, centrum badawczo - naukowe, archiwum, bibliotekę i mediatekę.

Takimi przykładami są między innymi: samochód polskiej produkcji marki Star, fragment stoczniowej suwnicy, wózek akumulatorowy, wóz bojowy policji typu SKOT itp.

Słynna brama 2 Stoczni. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Obiekt wybudowany Historyczne Postulaty Solidarności. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków jest na terenie byłej już Stoczni Morskiej Gdańsk nie opodal historycznej bramy wejściowo - wjazdowej nr 2. Zaprojektowany został według współczesnych założeń architektonicznych zewnętrznych i wewnętrznych. Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne, windy, ruchome schody,

Zaledwie kilkadziesiąt metrów dzieli ten obiekt od historycznego budynku, w którym mieści się historyczna sala BHP gdzie wszystko się narodziło. Naprzeciwko budynku jest pomnik tzw. Trzech Krzyży upamiętniający walkę stoczniowców.

Ważnym elementem obiektu jest obok sal wystawienniczych, biblioteki na parterze znajduje się ogród zimowy czynny cały rok. Taka infrastruktura stworzona został do aktywności artystycznych, spotkań i wypoczynku. Kolejnym ważnym elementem jest utworzony czynny od wiosny do jesieni taras widokowy na dachu. Warto tam się dostać bo roztacza się piękna panorama terenów po stoczniowych oraz Starego i Głównego Miasta.

Nestorzy Solidarności. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Niech faktem będzie Pamiątkowy krzyż polowy z internowania Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków to, że cykl imprez podczas uroczystego otwarcia w dniu 30 sierpnia - sobotę nosił nazwę Dzień Obywatelski. W godzinach od 10.00 do 21.00 odwiedziło 16 tysięcy osób tak z Polski jak też zagranicy. Od tego momentu placówka stała się kolejną atrakcją turystyczną Miasta Gdańska.

Drugi dzień czyli 31 sierpnia - niedziela nosił nazwę Dzień Jubileuszowy oraz był dniem zamkniętym dla szerokiej publiczności. Tradycyjnym stoczniowym zwyczajem impreza niedzielna rozpoczęła się nabożeństwem w Solidarnościowym kościele pod wezwaniem Św. Brygidy, który znajduje zaledwie kilkaset metrów od ESC.

Protest stoczniowców. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Związane to było Gdański kościół św. Brygidy. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków z bezpieczeństwem odwiedzającego uroczystość Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego jak też wysokiej rangi przedstawicieli zagranicznych gości jak też z terenu Polski. Odbyły się między innymi spotkania z specjalnymi gośćmi: Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, Chrisem Niedenthalem, Jackiem Fedorowiczem, Janiną Ochojską.

Jednym z ważnym elementem niedzielnej uroczystości na pierwszym piętrze ECS odbyło się w asyście gości i dziennikarzy uroczyste przekazanie bliskie sercu pamiątka w postaci składanego polowego drewniana krzyża z internowania Bronisława Komorowskiego. Tym samy rozpoczęła akcje zbierania nie tylko podczas imprezy przekazywania historycznych pamiątek z początków ruchów wolnościowych oraz SOLIDARNOŚCI.

Dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności został Basil Kerski. Europejskie Centrum Solidarności znajduje się w Gdańsku pl. Solidarności 1 www.ecs.gda.pl

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.