Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28646 miejsce

Otwarcie wystawy IPN w Dublinie

Wystawa IPN „PRL - tak daleko i tak blisko”, dotarła do Dublina. Gościnne podwoje otworzyło Open Learning Centre w jednym z najpopularniejszych centrów handlowych stolicy Irlandii- ILAC.

Zainteresowanie irlandzkiej społeczności wystawą było ogromne. / Fot. Grzegorz Świątkowski Studio4photoWystawa IPN „PRL - tak daleko i tak blisko”, dotarła do Dublina. Gościnne podwoje otworzyło Open Learning Centre w jednym z najpopularniejszych centrów handlowych stolicy Irlandii- ILAC, dzięki współpracy Polskiej Społeczności w Irlandii, Konsulatu RP oraz Szkolnego punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Dublinie.

16 grudnia 2010 roku, krótko po osiemnastej Simon Meade z Open Learning Centre otworzył uroczyście wystawę, prosząc znamienitych gości o zabranie głosu. Mary O’Shea radna okręgu Cabra/Glasnevin w swojej mowie podkreśliła po raz kolejny podobieństwa między Polakami i Irlandczykami: tragiczną historię, emigrację, próby podźwignięcia się z upadku. Mówiła o tym, jak ważną rolę odgrywają Polacy we współczesnej historii Zielonej Wyspy. Nie szczędziła dla nas słów uznania. W późniejszej kuluarowej rozmowie podkreśliła, jak często spotyka się z bardzo pochlebnymi opiniami na temat naszych rodaków. Następnie głos zabrała pani konsul Ewa Sadowska, po czym zebrani wysłuchali wykładu doktora Pawła Sasanki z Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowanego: „Przełomowe momenty w historii Polski po II wojnie światowej”.

Pani Konsul Generalna Ewa Sadowska i Pani Mary O'Shea podczas oficjalnego otwarcia wystawy w Dublinie. / Fot. Grzegorz Świątkowski Studio4photoPodczas uroczystości p. Agnieszka Rudzińska – wicedyrektor Biura edukacji Publicznej IPN – wręczyła Marioli i Witoldowi Iżyckim pamiątkowy medal IPN i list z podziękowaniami.
Tytuł wystawy zdaje się przypominać, że chociaż minęło już 20 lat, to jednak historia PRL-u jest wciąż żywa w doświadczeniach uczestników tamtych wydarzeń. Daleka - dla współczesnej młodzieży, która dzięki wystawie poznaje różne oblicza życia w zniewolonej Polsce - bliska dla ich rodziców i dziadków.

„Zamiarem autorów było pokazanie zarówno walki (w pierwszym okresie powojennym także zbrojnej) z narzuconą władzą, jak i wydarzeń życia codziennego, z zakresu polityki, gospodarki, kultury, sportu i nauki, którymi żyło wówczas polskie społeczeństwo. Przy wykorzystaniu zróżnicowanego materiału fotograficznego przedstawiono, jak w kalejdoskopie, najważniejsze wydarzenia kolejnych 45 lat historii. Na wystawie znaleźć można zdjęcia ukazujące takie IPN-owski medal wręczony państwu Iżyckim / Fot. Grzegorz Świątkowski Studio4photowydarzenia jak np. rozbicie powojennego podziemia zbrojnego, utworzenie partii komunistycznej, odbudowę kraju ze zniszczeń II wojny światowej, okres stalinowskiego terroru, zmiany polityczne po śmierci Stalina, konflikt między Kościołem katolickim, a ateistyczną władzą komunistyczną, pielgrzymki polskiego papieża Jana Pawła II do ojczyzny, wolnościowe zrywy społeczeństwa, które doprowadziły do powstania „Solidarności” czy wreszcie odzyskanie wolności i upadek systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Autorzy wystawy starali się przemawiać przede wszystkim sugestywnymi obrazami, teksty informacyjne ograniczając do niezbędnego minimum”.

Mariola i Witold Iżyccy założyciele największej i najstarszej Polskiej Szkoły w Irlandii / Fot. Grzegorz Świątkowski Studio4photoSzczególnie przejmującą wymowę ma ostatnie zdjęcie. Celowo umieszczone również na
tylnej okładce publikacji książkowej, prezentującej wystawę, jak gdyby od niechcenia. Czeka, aż wnikliwy widz spojrzy i na nie. Może się zastanowi.To zdjęcie przedstawia flagę Polski z napisem „Solidarność- Nie zmarnujcie ludzkich nadziei…” Prowokuje do myślenia i do wystawienia rachunku również samemu sobie.

Tak stwierdzili gimnazjaliści szkolonego punktu Konsultacyjnego w Dublinie. Młodzi ludzie – tak łatwo wydający kategoryczne sądy -zapytali mnie, co zrobiliśmy – jako pokolenie – żeby zmienić rzeczywistość. Tak łatwo przywykliśmy do stwierdzenia, że to „oni” nami rządzą, „oni” za nas decydują. 45 lat PRL-u zrobiło swoje. Poczuliśmy się zwolnieni od czynnego udziału w życiu publicznym. Wartościowym życiu publicznym. Ostatnie zdjęcie wystawy zdaje się pytać: Pani Mary O'Shea w rozmowie z Agatą Szczyrbowską President Polish Community in Ireland i Bogdanem Węgrzynkiem, Honorowym Prezesem Polskiej Społeczności w Irlandii / Fot. Grzegorz Świątkowski Studio4photoco zrobiłeś? To przecież nie jacyś abstrakcyjni „oni”. To my. Polacy. To my zmarnujemy nasze nadzieje lub nie. Nie „oni”.

Jak wykorzystujemy dany nam czas tu w Irlandii, być może pokaże wystawa „Polonia w Irlandii", którą już wkrótce będzie można zobaczyć na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Osoby które przybyły na część oficjalną otwarcia IPN-owskiej wystawy skosztowały smacznego poczęstunku od Monica Catering, oraz słodkości przygotowanych przez cukiernię Golden Cookies. Reportaż filmowy zrealizowany przez Jacka Kmieciaka z Hopstudio na zlecenie Polish Community in Ireland będzie wkrótce opublikowany. Relację fotograficzną zrealizowało Studio4photo.

Stowarzyszenie Polish Community in Ireland reprezentowali: Prezes Agata Szczyrbowska, VP- Bartłomiej Marczyński, Marta Tubek, Piotr Kaszynski, Grzegorz Swiatkowski, Bogdan Wegrzynek, Przemysław Łozowski, Piotr Bruzda i Mariola Iżycka.

Wystawę można oglądać w Central
Library w ILAC , Henry Street , Dublin 1 do 10 stycznia 2011 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.