Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17207 miejsce

Otwarcie wystawy Marii Wollenberg-Kluzy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-04-13 14:10

14 kwietnia 2015 roku o godzinie 18:00, w Sali Oratorium Domu Kultury w Lublinie, odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Marii Wollenberg- Kluzy. Wystawa odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.

Maria Wollenberg-Kluza urodziła się w 1945 roku w Puławach. Jej ojciec, artysta malarz Piotr Wollenberg opracowywał plany rekonstrukcji zabytkowych kamieniczek lubelskiego Starego Miasta. W latach 1967-73 studiowała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Urządziła ponad 130 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brała udział w kilkuset wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych oraz w prezentacjach polskiej sztuki za granicą (m.in. Francja, Niemcy, Holandia, Dania, Węgry, Czechy i Słowacja, Szwecja, USA). Artystka jest prekursorką malarstwa refleksyjnego, które wywodzi się z preromantyzmu, symbolizmu i koloryzmu polskiego. Malarstwo to nawiązuje do współczesnej literatury, filozofii i psychologii. W swej twórczości Maria Wollenberg-Kluza podejmuje tematy ludzkiego życia, są to obrazy metaforyczne, zmuszające do przemyśleń. Dla głębszego oddania swych wizji stosuje bogatą kolorystykę. Stara się skłaniać odbiorcę do osobistych refleksji. Malarstwo to jest zakorzenione w tzw. polskim koloryzmie, nawiązuje do polskiego symbolizmu, choć charakteryzuje się silną ekspresją i współczesnym rozumieniem sztuki.
(Małgorzata Serewiś)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.