Facebook Google+ Twitter

Otwarcie wystawy World Press Photo 2011 w Poznaniu

Od 28 kwietnia najlepsze fotografie prasowe z całego świata, nagrodzone w konkursie World Press Photo 2011 oglądać można w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Stolica Wielkopolski jest miejscem polskiej premiery tej ekspozycji.

Okładka magazynu Time prezentująca "Zdjęcie roku" / Fot. Jodi Biber / Time, http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bibi_Aisha_Cover_of_Time.jpgŚwiatowa premiera tej wystawy miała miejsce tydzień temu w Oude Kerk w Amsterdamie. Od dziś fotografie prasowe, w których jury przyznało nagrody w 10 kategoriach, oglądać można w poznańskim Centrum Kultury Zamek.

Wystawę otwiera "Zdjęcie roku" - portret 18-letniej Bibi Aishy, Afganki, której mąż za karę obciął nos i uszy. Zdjęcie to wykonała Jodi Biber z RPA dla magazynu "Time". Jak zauważyła Joanna Przygońska z Centrum Kultury Zamek "bardzo rzadko się zdarza, by zdjęcie z kategorii portret zdobywało główną nagrodę w tym konkursie. Dziennikarze nazywali to zdjęcie okaleczoną Moną Lisą z uwagi na spokój i piękno tej fotografii. Poprzez tę dramatyczną, pojedynczą historię jurorzy wskazują na problem, jakim jest traktowanie kobiet nie tylko w Afganistanie".

W tej edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę prac. W sumie wpłynęło ponad 108 tysięcy zdjęć od autorów pochodzących ze 125 krajów. Wśród wyróżnionych nie zabrakło także Polaków. Filip Ćwik za fotoreportaż o polskiej żałobie po katastrofie smoleńskiej otrzymał trzecią nagrodę w kategorii "Ludzie i wydarzenia". Natomiast Tomasz Gudzowaty zdobył drugie miejsce w kategorii "Sport" za fotoreportaż o amatorskich wyścigach samochodowych w Meksyku.

Fotografie w Poznaniu oglądać będzie można do 20 maja, w salach: 102, 103, i 104. Bilety wstępu to koszt 8 i 10 złotych. Wystawa czynna jest także w poniedziałki. W Polsce wystawę obejrzeć będzie można jeszcze w Warszawie, Krakowie i Opolu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.