Facebook Google+ Twitter

Otwarta Polska

Polska potrzebuje rewolucyjnej, gwałtownej modernizacji, a jedynym atutem, warunkiem absolutnym, jest wiedza.

Konferencja prasowa. Od lewej: Dariusz Rosati, Andrzej Celiński, Marek Balicki, Zdzisława Janowska, Józef Pinior, Marek Borowski, Janusz Onyszkiewicz, Wojciech Filemonowicz, Genowefa Grabowska, Ryszard Kalisz / Fot. Stefania NajsarekEnigmatyczne efekty rządów ekipy premiera Donalda Tuska i brak perspektywicznej wizji kreowania polityki rozwoju Polski w obliczu ogarniającej świat globalizacji, poważnie niepokoi elity polityczne i naukowe naszego kraju. Wykluczeni niejako z debaty publicznej znani politycy, zorganizowali konferencję pt. "Otwarta Polska". Odbyła sie w kampusie Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego 18 października 2008 roku. Do udziału w debacie zaproszono wybitnych specjalistów, którzy przedstawili sytuację w polskiej gospodarce, Jan Widacki / Fot. Stefania Najsareknauce, polityce wewnętrznej i zagranicznej oraz wskazali kierunki rozwoju w warunkach nieuchronnej globalizacji.

Globalizacja - przyczyny i zagrożenia

Od lewej: na mównicy Edwin Bendyk, przy stole Bogdan Lis i Jan Widacki tyłem siedzą: Ryszard Kalisz, Adam Rotfeld, Genowefa Grabowska / Fot. Stefania Najsarek- Globalizacja, jest problemem wielowymiarowym - mówił red. Edwin Bendyk. - Podlega jej gospodarka, kultura i polityka. Teraz kiedy wiadomo, że zasoby naturalne Ziemi są na krawędzi wyczerpania, a ekosystem na skraju wytrzymałości, wiele państw czeka stres wodny, a transfer bogactw naturalnych nasili zjawisko terroryzmu. Pojawi się też problem uchodźstwa klimatycznego. W takiej sytuacji, kapitalizm będzie ewoluował w stronę "zielonego" kapitalizmu. Wówczas świat musi poddać się procesowi integracji, a jeśli tego nie zdoła uczynić, zaczną wybuchać wojny wewnętrzne. Polska znajduje się w nurcie tych procesów. Powinno to skłaniać do produkcji wiedzy, jako kluczowego czynnika rozwoju. Już obecnie obserwujemy wojnę o talenty; wielu utalentowanych, znakomicie wykształconych ludzi przejmują wielkie korporacje, co zubaża rodzime sektory gospodarki i kultury.

Wiedza atutem Polaków

- Dlatego polityka powinna być realistyczna, reagować na potrzeby - twierdzi Włodzimierz Cimoszewicz. - A obecnie tego nie robi. Pomimo zmarnotrawienia zbyt wielu sił i czasu na tropienie, rozliczanie przeszłości, bilans ostatniego dziewiętnastolecia jest pozytywny. Skrajne upartyjnienie, czystki, rządy liderów politycznych zamiast menadżerów, są przyczyną tego, że Polska poziomem rozwoju odstaje od partnerów z Unii Europejskiej. Przy tym, nieoczekiwanym osiągnięciem jest pięciokrotny wzrost młodzieży studiującej, ale i konstatacja, że poziom wiedzy wyniesiony ze szkół niżej niż akademickie, jest zbyt niski. Polska potrzebuje rewolucyjnej, gwałtownej modernizacji, a jedynym atutem, warunkiem absolutnym, jest wiedza. Skrajna komercjalizacja mediów, brak dostępu do szerokopasmowego internetu powoduje, że media "promują idiotów, zamiast profesorów". Nadzieje na zmiany należy wiązać z członkostwem w UE, bowiem nie istnieją sprzeczności między dążeniami Polski a Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Cóż, odnoszę wrażenie, że to jeszcze jeden "zryw rozpaczy". Lewica, która się łączy a później się dzieli już to przerabialiśmy :)
Zobaczymy co z tego wyniknie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój komentarz zostanie zaliczony oczywiscie do działań w obrębie TWA.

Niemniej jednak nie moge powstrzymac sie od stwierdzenia, że nigdzie nie znalazłam tak prosto i łopatologicznie wyjasnionych celow opisanej konferencji, oraz celu ruchu "Otwarta Polska".
Argumentem za powstaniem takiego ruchu jest nie tylko jednostkowo-partyjna szarpanina miedzy przestawicielami najwyższych władz Polski.

Czas najwyższy, aby o losach kraju mowili glosno ludzie patrzący z perspektywy golębia, a nie żaby.
I mam nadzieje, że tak sie stanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za ciekawy artykuł przedstawiający w "pigułce" stanowisko polskiej centrolewicy odnośnie aktualnej sytuacji w kraju i niezbędnych zmian polityki władz w dobie globalnego kryzysu. Można mieć nadzieję, że cdn.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.