Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19476 miejsce

Otwarto Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie

W dniu 1 października br. zostało otwarte Muzeum Dulag 121. Był to kulminacyjny punkt obchodzonych w całym powiecie uroczystości związanych z 66. rocznicą Powstania Warszawskiego.

Budynek Muzeum Dulag 121. / Fot. Dorota KorzebW Pruszkowie, na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w czasie II wojny światowej istniał obóz przejściowy Dulag 121 (Durchgangslager 121 Pruszków). Niemiecki nazistowski obóz, który był przeznaczony dla cywilnych mieszkańców Warszawy wypędzanych ze swych domów w trakcie oraz po zakończeniu Powstania Warszawskiego funkcjonował od 6 sierpnia 1944 r. do połowy grudnia 1944 r., a w formie szczątkowej do 16 stycznia 1945 r. Przez Dulag 121 przeszło w tym okresie ok. 650 tysięcy mieszkańców Warszawy.

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego powstały w 1897 roku na terenie ówczesnej wsi Żbików, która następnie stała się dzielnicą Pruszkowa. Były tam głównie naprawiane wagony towarowe. W 1939 warsztaty zajmowały obszar 53 ha, a załoga liczyła ok. 1300 osób. Zakłady znajdowały się tuż przy torach. Na ich terenie wybudowano wiele hal naprawczych. W czasie wojny były one nieczynne. Z powodu usytuowania oraz ogromnych hal warsztatowych Zakłady idealnie pasowały na obóz, w którym przetrzymywano tysiące ludzi. Obecnie na terenie ZNTK znajdują się magazyny Millenium Logistic Park.

Obóz przejściowy w Pruszkowie powstał na podstawie zarządzenia generała Ericha von dem Bacha-Zelewskiego (dowódcy sił niemieckich wyznaczonych do stłumienia Powstania Warszawskiego). Zadecydowano o całkowitym wysiedleniu zbuntowanych mieszkańców Warszawy. Dulag 121 Pruszków miał być obozem przejściowym, z którego warszawiacy byli kierowani na roboty przymusowe w głębi Rzeszy bądź do obozów koncentracyjnych. Kierownictwo spoczywało w rękach Oberführera SA Stephena i Sturmbannführera SS Augusta Pollanda.

Początkowo warszawiacy przybywali do obozu pieszo, idąc po torach kolejowych trasy Warszawa-Skierniewice. W późniejszym czasie transportowano ich także pociągami. Warszawiacy zajmowali dziewięć hal produkcyjnych, obóz miał powierzchnię 48 ha. Napływ wysiedlonych był nieregularny i zależał od sytuacji na froncie powstania. Transporty do obozu przybywały z reguły w miarę opanowywania przez Niemców poszczególnych dzielnic Warszawy. Ostatecznie obóz przejściowy w Pruszkowie przestał istnieć w dniu 16 stycznia 1945 r., gdy niemiecka załoga zbiegła przed zbliżającą się Armią Czerwoną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.