Facebook Google+ Twitter

Otwarto Narodowe Centrum Nauki w Krakowie

Na uroczystość otwarcia NCN przybył do Krakowa premier Donald Tusk oraz minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka. Nowa instytucja przejmie na siebie obowiązek zarządzania środkami publicznymi przeznaczonymi na naukę.

Otwarcie Narodowego Centrum Nauki w Krakowie / Fot. Sławomir OstrowskiNarodowe Centrum Nauki, to instytucja wzorowana na Europejskiej Radzie Badań (European Research Council), podobne instytucje z powodzeniem funkcjonują już w takich europejskich krajach jak Austria, Portugalia, Szwecja czy Niemcy.

NCN ma za zadanie przejąć na siebie ministerialny obowiązek właściwego rozdysponowywania środków przeznaczonych na badania naukowe, co będzie możliwe za sprawą 24 osobowej rady, w skład której wchodzą sami profesorowie. Radzie przewodniczy Prof. Dr Hab. Michał Karoński.

W radzie zasiadają:

Prof. dr hab. Jacek Błażewicz
Prof. dr hab. Zbigniew Błocki
Prof. dr hab.. Bożena Czerny
Prof. dr hab. Andrzej Duda
Prof. dr hab. Krzysztof Frysztacki
Prof. dr hab.. Jakub Gołąb
Prof. dr hab. Janusz Janeczek
Prof. dr hab. Janina Jóźwiak
Prof. dr hab. Leszek Kaczmarek
Prof. dr hab. Tomasz Kapitaniak
Prof. dr hab. Mirosław Kofta
Prof. dr hab. Henryk Kozłowski
Prof. dr hab. Leszek Leszczyński
Prof. dr hab. Teresa Malecka
Prof. dr hab. Tomasz Motyl
Prof. dr hab. Krzysztof Nowak
Prof. dr hab. Wojciech Nowakowski
Prof. dr hab. Ryszard Nycz
Prof. dr hab. Jerzy Pałka
Ks. prof. dr hab.. Andrzej Szostek
Prof. dr hab. Adam Torbicki
Prof. dr hab. Marek Żukowski

Dyrektor Narodowego Centrum Nauki w Krakowie Profesor Andrzej Jajszczyk / Fot. Sławomir OstrowskiProfesor Andrzej Jajszczyk został wybrany na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Nauki.

Budżet NCN na rok 2011 wyniesie 300 mln zł, a docelowo w roku 2020 ma wynosić 1,5 mld zł.
Jednym z priorytetowych obowiązków nowo powołanej instytucji będzie wspieranie młodych naukowców do których ma trafić, aż 20 proc. wszystkich grantów będących w dyspozycji NCN.
Podczas wystąpienia Premier Donald Tusk zapewnił, że wybór Krakowa na lokalizację Narodowego Centrum Nauki był oczywisty.

- Nauka jest tak ważna dla Polski, jak Kraków jest ważny dla Polski - powiedział w swoim wystąpieniu Donald Tusk. Podczas uroczystości minister Barbara Kudrycka przekazała na ręce dyrektora NCN i przewodniczącego rady NCN symboliczny klucz do nauki.

Uroczystość poprowadził krakowski aktor Krzysztof Globisz / Fot. Sławomir OstrowskiSpecjalnie na otwarcie Narodowego Centrum Nauki przyleciał do Krakowa Premier Donald Tusk / Fot. Sławomir OstrowskiW uroczystości udział wzięła Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka / Fot. Sławomir OstrowskiPani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka prezentuje symboliczny klucz do nauki / Fot. Sławomir OstrowskiPani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka przekazuje symboliczny klucz do nauki na ręce Dyrektora Narodowego Centrum Nauki Profesora Andrzeja Jajszczyka / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.