Facebook Google+ Twitter

Otwarto nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Jedna z najznakomitszych dawnych kapitulnych rezydencji krakowskich - Pałac Biskupa Erazma Ciołka – od dziś jest nowym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie- Pałac biskupa Erazma Ciołka / Fot. Jerzy TomaszewskiPałac powstał w 1505 roku staraniem biskupa płockiego Erazma Ciołka - kanonika krakowskiego, sekretarza króla Aleksandra Jagiellończyka, zręcznego dyplomaty, mecenasa artystów i bibliofila. Wielokrotnie przebudowywany przez następców, najpierw przez biskupa Piotra Tomickiego , a w końcu wieku XVI przez kardynała Jerzego Radziwiłła. Po wielu zniszczeniach wywołanych przez potop szwedzki i wojnę północną, Pałac został gruntownie odnowiony w 1. połowie XVIII wieku. W XIX i XX wieku budynek użytkowany był przez rozmaite urzędy państwowe, co spowodowało jego przekształcenie i degradację. W roku 1996 przekazano go Muzeum Narodowemu w Krakowie , gdzie w latach 1999 – 2006, ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków, przeprowadzono remont i przywrócono mu pierwotną świetność.

Zabytkowy budynek Pałacu jest również przystosowany do przyjęcia osób niepełnosprawnych. Muzeum oprócz wystaw oferuje bogaty program edukacyjny dla dzieci i młodzieży szkolnej. Będą się tu odbywać koncerty i wykłady, a na pięknym dziedzińcu Pałacu (do którego wstęp jest wolny) będzie można sobie odpocząć.

Obecnie w Pałacu biskupa Erazma Ciołka można oglądać dwie dopełniające się kolekcje, które pokazują dorobek kulturalny Rzeczpospolitej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.