Facebook Google+ Twitter

Otwiera się kasa UE dla samorządów. Szansa dla Podlasia

Tereny tzw. ściany wschodniej Polski, mają wiele pilnych potrzeb inwestycyjnych, które powinny pomóc ludziom dołączyć do reszty kraju, pod względem rozwoju infrastruktury gospodarczej niezbędnej, m.in. w wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych, czy zagospodarowaniu odpadów komunalnych.

 / Fot. Yaros, GNU1.2Podlasie to teren zapóźniony w rozwoju gospodarczym i technologicznym, ale też z ważnymi atutami naturalnego środowiska, które nie zostało jeszcze dotknięte tak tragicznymi skutkami zniszczeń jak gdzie indziej w Polsce, np. na Śląsku. Teraz podlaskie samorządy, zarówno gminy jak i powiaty, mają szanse na dofinansowanie ponad 80 mln zł z UE projektów związanych z gospodarką wodno-ściekową, wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, zagospodarowaniem odpadów komunalnych oraz na scalanie gruntów – podaje PAP. W poniedziałek 9 stycznia 2012 r. rozpoczął się nabór wniosków na tego rodzaju działania. Potrwa blisko trzy miesiące – do 2 marca. Pieniądze będą pochodzić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013.

Według dyrektorki departamentu rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, na usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej, przeznaczonych jest prawie 70 mln zł. Projekty inwestycyjne powinny dotyczyć: gospodarki wodno-ściekowej, wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych oraz zagospodarowania odpadów komunalnych. Wysokość dofinansowania uzależnione będzie od rodzaju i kosztów inwestycji.

W opinii pani dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, preferowane będą wnioski gmin położonych na terenie parku narodowego, parku krajobrazowego, rezerwatu przyrody i obszaru "Natura 2000". Ponadto podkreśliła w informacji dla PAP, że Podlaskie to województwo, które ma dużo obszarów chronionych, dlatego zarząd województwa zdecydował, że najpierw zostaną wsparte te projekty, które będą realizowane na terenach cennych przyrodniczo i krajobrazowo. A takich, trzeba przyznać otwarcie, w obszarze Podlaskiego nie brakuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.