Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14802 miejsce

Otwierasz lodówkę, a tam hip-hop

Dobry polski rap wypiera banalne hip - hopowe utwory do reklamówek rozmaitych produktów oraz na kiczowate festiwale. Na całe szczęście stara szkoła rapu ma się całkiem dobrze.

Tede - ostoja starego, dobrego hip-hopu w Polsce. | Fot. AKPA. Hip-hopomania wydaje się powoli mijać. Jeszcze rok temu, hip-hop był wszędzie. Reklamy lodów, gum do żucia czy nawet zakładów lotto były ozdobione rapowopodobną rymowanką. Proste: rap jest w modzie. Każdy kto był świadom i miał trochę oleju w głowie chciał zarobić. Rap przyciągał rzesze dzieciaków, które chłonęły wszystko, co rymowało się i mogłoby wydawać się "elo", czyli fajne.

Ty tworzysz, ja tworzę

Szkoda, że to zainteresowanie hip-hopem poszło w złym kierunku. Z dnia na dzień powstawały wytwórnie, które chciały wydawać coraz to "lepszych" raperów. Niestety w tym wypadku było to działanie na ilość a nie na jakość. To właśnie w tym czasie powstało wiele zespołów, które nigdy nie powinny zaistnieć. W modzie było rymować. Na każdy temat i bez reguł - im bardziej obrzucisz kogoś błotem, tym większy rozgłos możesz uzyskać.

"Nie promowałem swoich jointów, kiedy były kiczem" - rymuje Mes z Blefem jako Flexxip. Te słowa powinni wziąć sobie do serca wszyscy wykonawcy. Jeśli sam nie czujesz, że jesteś dobry, nie podawaj swoich wypocin dalej, bo nie ma sensu. Niestety ludzie, a w szczególności wykonawcy, zapomnieli o tym. Ważne było, że jest rytmicznie i chłopaki fajnie machają rękami. Jest dobrze! Sprzeda się!

W ten sposób na światło dzienne wychodziły takie cuda, jak: “HopKids”, “Czikulinka”, “18l”, “Wiśnix”. Jest tego znacznie więcej, ale bez sensu wymieniać i denerwować się na to, co niewarte wspominania. Za komentarz niech posłużą słowa Flexxipa: "Nagra 3 kawałki, o to już jest w studiu, wejście do studia ma być kariery preludium". Czy trzeba cokolwiek dodawać?

Stara szkoła górą

"Oni, gdy słyszą Molestę, czują respekt" – śpiewa Molesta i udowadnia, że “stara gwardia” robi swoje, idąc wyznaczoną sobie drogą. Jak sami mówią – wrócą, by przywrócić równowagę. Raperzy pokroju chłopaków z Molesty, Tede, Pokahontaz, Pezet - wszyscy zgodnie od jakiegoś czasu starają się pokazać słuchaczom, że prawdziwy rap nie umarł, że można znaleźć w Polsce coś bardziej ambitnego niż kawałki o miłości Verby, czy komercyjne wycie Meza z Mieczem. To już się dzieje. Rapowy kicz zbierze chłostę, choć przecież nie uda się pozbyć wszystkich marnych zespołów. Ale rap w Polsce się odrodzi, bo słuchać go będą tylko ci, którym na rapie zależy.

W młodości siła

Mes, Ciech, Kociołek, czyli młoda krew w rapie. Oni wiedzą, o co chodzi w tym wszystkim. Typ Mes już zaistniał na dobre, a jego solowa płyta Alkopoligamia zebrała bardzo dobre recenzje w środowisku. Ci ludzie wnoszą na polską scenę powiew świeżości. Nie są zamknięci, zaszufladkowani przez ludzi, mogą zrobić coś, czego ludzie się nie spodziewają. Nasza ojczyzna posiada wielu dobrych raperów. W internecie można znaleźć przykłady twórczości wielu ludzi, którzy niejednokrotnie posiadają większy potencjał niż gwiazdy. Reno, Ramona, Jimson - ogrom ludzi nie słyszał jeszcze o nich, a to być może przyszłość rapu w Polsce.

Wierzę, że robią to dla siebie

Jedyne, co cieszy to fakt, iż boom na hip-hop w Polsce minął. Zostali przy tej muzyce ludzie, którzy robią to, bo chcą robić muzykę dla siebie. Patrzą nie przez pryzmat pieniędzy, ale przez pryzmat siebie. To daje nadzieję, że produkcje a zarazem cała scena podniesie się i da nam kogoś pokroju Tede. Wiadomo, że po nim można się wszystkiego spodziewać, ale czekamy na raperów z taką charyzmą, jaką posiadali gracze starszej daty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Popatrz! Krytykujesz mój artykuł, a sam piszesz po mnie na ten sam temat. Duplikujesz mnie. Krytykujesz i piszesz, że ostry gamoń, a to samo myślisz. Krytykujesz, bo po prostu nie napisałem, że jest Alkopoligamia. Nikt tu się nie spoufala, bynajmniej nie ja, na pewno nie z takimi ludźmi jak ty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze się sporo musisz o hip-hopie nauczyć, skoro tak twierdzisz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

racja smarki to naprawde dno

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smarki?? heh a co on pokazał na płycie Eldo...?? jedno wielkie nic. I nie chciałbym , żebyś mi sie spoufalał bo nie jest twoim koleszką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak naprawdę stary (spoufalam się, bo widzę, że zależy Ci na dobrej, otwartej muzyce, tak jak mi :) ) raperzy których tu wymieniłeś, jako tych "właściwych" to też odgrzewane kotlety - takie jest bynajmniej moje zdanie. Wiesz - co to jest dziś Pezet, Mes? Słyszę jak rapują w swoim najnowszym numerze, hicorze wśród 16-latek, że idą w klub, żeby zdjąć panią pidżamy. Tede to już biznesmen - nie raper. Wiesz, zgadzam się z wstępem do jednej z recenzji epki "Antidotum" niejakiego Metro - 97% obecnego polskiego hip-hopu nie nadaje się do słuchania. Tede to było coś, ale kiedyś, rzeczony Metro rapuje zawiedziony - "Nawet Tede jedzie jakby nie miał roby w baku, a dzięki niemu oszalałem na punkcie rapu". Ale czy raperzy, których wymieniłeś zaliczając ich do starej szkoły, są trafieni? Doceniam tekst, być może nie mogłeś zamieścić wszystkich, ale gdzie Mes, Flexxip, a gdzie OSTR, Fisz i jego Tworzywo, gdzie Metro, wreszcie gdzie Smarki jeśli już jesteśmy pod ziemią. Ci ludzie mają do przekazania cokolwiek więcej niż kolejny teks o dupach i seksie (przepraszam za dobitne sformułowanie, ale tak jest). Problemem tak naprawdę nie są umiejętności techniczne etc - ale target. Kto chce słuchać politycznych komentarzy OSTRego, "inteligencika" Fisza, czy zafascynowanego Stones Throw Metro, którego album jako nieliczny z polskich dokonań docenił sam legndarny Druh Sławek, który we wtórnych rzeczach nie przebiera? Nikt. Także wiesz, ty wymieniłeś trzech, ja wymieniłem trzech - pewnie prawda jest po środku, jednak pisząc o "starej szkole" zapomniałeś o kilku nauczycielach, a przy powiewie świerzości trzeba zejść dużo głębiej, aby wyczuć co dobrego, nowego. A może mam wypaczony pogląd, bo za dużo nasłuchałem się totalnych eksperymenckich odjazdów? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.