Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12518 miejsce

Otwock bez linii nocnej? Mieszkańcy protestują

Gminy Otwock i Józefów zdecydowały się nie dopłacać do jedynej linii nocnej N75 z Warszawy do Otwocka. Powodem miała być mała funkcjonalność linii. Jak się jednak okazuje, mieszkańcy gmin są innego zdania. Postanowili więc wziąć sprawy w swoje ręce i zbierają podpisy pod petycją za powrotem N75.

 / Fot. Jajcys, GNU1.2Linia N75 była współfinansowana przez Warszawę oraz trzy sąsiadujące z nią gminy, przez które wiodła trasa nocnego autobusu. Gdy linia jeszcze funkcjonowała Karczew płacił 27 proc., Józefów 33 proc., a Otwock 40 proc. ogólnej kwoty, które gminy musiały dokładać z własnego budżetu. Otwock i Józefów zdecydowały się przestać dokładać do interesu, który w dodatku, jak uważają włodarze miast, miał być nieopłacalny ze względu na nikłe zainteresowanie linią.

- Na temat linii N75 rozmawialiśmy z burmistrzem Karczewa. Dowiedzieliśmy się, iż to Józefów był inicjatorem zlikwidowania jedynej nocnej linii autobusowej dojeżdżającej do powiatu otwockiego ze względu, jak uważają włodarze miasta, na wysokie koszta utrzymania i małe zainteresowanie mieszkańców - relacjonuje Wiadomościom24.pl Mateusz Stanaszek - jeden z inicjatorów akcji przeciwko likwidacji linii nocnej N75.

Ci jednak z likwidacji N75 zadowoleni nie są. Zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować protest. Zaczęli od portalu społecznościowego Facebook, na którym ich profil "NIE dla likwidacji N75 do Otwocka" polubiło już ponad 700 użytkowników, a blisko 2200 osób zadeklarowało się za pośrednictwem profilu na podpisanie petycji. Według nich linia miała swoje uzasadnienie, bo była chętnie użytkowana przez mieszkańców podwarszawskich gmin.

-Linia N75 użytkowana była w dużej mierze przez osoby wracające lub dopiero jadące do pracy. W tym momencie są one pozbawione możliwości powrotu do domu w przedziale godzinowym od 24:00 do 4:30 - mówi Piotr Kwiatkowski - współorganizator akcji. -W weekendy sytuacja wyglądała wręcz przeciwnie, niż sugerują to włodarze Otwocka i Józefowa - autobusy były przepełnione, co jest rzadkim widokiem nawet w przypadku najpopularniejszych nocnych linii autobusowych jeżdżących na terenie samej Warszawy. W okresie wakacyjnym natomiast, z uwagi na popularność linii, ZTM zmuszone było do wykorzystywania autobusów przegubowych - dodaje.

Teraz otwocczanie zbierają podpisy pod petycją za przywróceniem nocnej linii, mając nadzieję, że władze gmin uda się jednak
odciągnąć od pomysłu oszczędności na komunikacji z Warszawą. - Burmistrz Karczewa zapewnił nas, iż z jego strony wszystko jest jasne i jeśli pozostałe gminy zmienią swoją decyzję w tej sprawie, Karczew także dołoży się do finansowania linii N75, gdyż ma zarezerwowane środki w budżecie na ten cel. Dlatego też nasza petycja kierowana jest jedynie do władz Otwocka i Józefowa - opowiada Piotr Kwiatkowski.

Petycję podpisywać można w większości otwockich i józefowskich parafii, szkół ponadgimnazjalnych oraz w innych ogólnodostępnych miejscach jak puby czy kluby osiedlowe. Listę wszystkich miejsc można znaleźć na facebookowej stronie protestu.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.