Facebook Google+ Twitter

"Otwórz oczy, zaraz świt" Czarneckiego. Przedpremierowa recenzja

"Otwórz oczy, zaraz świt" Mateusza Czarneckiego to połączenie literatury podróżniczej i powieści z wątkiem filozoficznym.

okładka / Fot. wydawnictwo Al RevésJuż 4 października do księgarń trafi debiutancka powieść Mateusza Czarneckiego - "Otwórz oczy, zaraz świt". Udało mi się ją przeczytać jeszcze przed premierą. I choć trochę obawiałam się tej lektury, to mój niepokój był nieuzasadniony.

Głównym bohaterem jest Teo, mieszkaniec Warszawy i człowiek sukcesu. Wydawać by się mogło, że ma wszystko - mieszkanie, drogi samochód, jest prezesem zarządu w dobrze prosperującej firmie. W dodatku ma niespełna 30 lat. Świat stoi przed nim otworem. Jednak nie jest szczęśliwy, w jego życiu brakuje miłości, marzeń, poczucia sensu. Pod wpływem chwili postanawia na kilka dni polecieć do Indii. Tam poznaje Amirę, piękną i młodą muzułmankę. Znajomość ta całkowicie go odmieni i przewróci jego uporządkowany świat do góry nogami...

"Otwórz oczy, zaraz świt" trudno przypisać do konkretnego gatunku - to połączenie literatury podróżniczej i powieści z wątkiem filozoficznym. Lektura zmusza do refleksji na temat wartości, jakimi kierujemy się w życiu. Czasami warto coś w nim zmienić. Książka dostarcza także cennych informacji na temat Indii, islamu i buddyzmie. Wraz z bohaterem zwiedzamy m.in. Bombaj, Agrę, Delhi, Varanasi i Kalkutę. Poznajemy tamtejszą kulturę i obyczaje, np. jak się przechodzi przez jezdnię (nie czekając na zielone światło, gdyż to nie ma sensu).

Fabuła i opis miejsc są bardzo wiarygodne. Mateusz Czarnecki, aby napisać tę książkę, jeździł po Indiach i Nepalu (pokonał pond 8000 km), zagrał w filmie w Bollywood, zamknął się w klasztorze buddyjskim w Himalajach, podziwiał Mont Everest, spływał Gangesem i spędził kilka dni w dżungli Sunderbans na granicy z Bangladeszem. I wyszło mu z tego naprawdę świetna lektura, oparta na własnych doświadczeniach, być może nie tylko podróżniczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.