Facebook Google+ Twitter

Otworzą sarkofag gen. Władysława Sikorskiego?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-28 12:20

Prezydent Lech Kaczyński popiera postulat ekshumacji generała Władysława Sikorskiego, aby wyjaśnić przyczynę jego śmierci 4 lipca 1943 roku - pisze na stronach internetowych "Tygodnik Powszechny".

"Tragiczne okoliczności śmierci gen. Sikorskiego powinny być wyjaśnione. Ekshumacja może w tym pomóc. Zawsze warto dociekać prawdy" - powiedział „Tygodnikowi" Lech Kaczyński.

Sikorski zginął 65 lat temu, 4 lipca 1943 r. Premier rządu i naczelny wódz polskiej armii wracał do Londynu z Bliskiego Wschodu, gdy - według wersji przedstawionej przez władze brytyjskie - jego samolot w wyniku awarii spadł do morza po starcie z lotniska w Gibraltarze.

Wraz z Sikorskim zginęli najważniejsi ludzie w polskiej armii: szef sztabu gen. Tadeusz Klimecki i szef oddziału operacyjnego sztabu płk Andrzej Marecki - pisze "Tygodnik".
Przyczynę śmierci gen. Sikorskiego mogłaby wyjaśnić sekcja jego zwłok. Dlatego warszawskie Towarzystwo Miłośników Historii wystąpiło z apelem do kardynała Stanisława Dziwisza o zgodę na otwarcie sarkofagu na Wawelu.

Jak się dowiedział „Tygodnik Powszechny", kardynał Dziwisz uznał, że jest to zbyt poważna decyzja, aby mógł podejmować ją sam i swoją zgodę uzależnił od stanowiska władz państwowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.