Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwórzcie drzwi. W sidłach schizofrenii

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
Chroba może dotknąć nas lub kogoś z naszej rodziny.
Chroba może dotknąć nas lub kogoś z naszej rodziny.
Co łączy Vincenta van Gogha, Virginię Woolf i Sylvię Plath? Cierpieli na schizofrenię. Zginęli śmiercią samobójczą. Choroba duszy - jak się ją określa - dotyka jedną osobę na sto.

Dziś 10 września - Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom i Dzień Solidarności z Cierpiącymi na Schizofrenię. Przejście przez symboliczne Otwarte Drzwi było dziś na całym świecie wyrazem solidarności z chorymi i ich bliskimi.

Dane epidemiologiczne: w każdej populacji jedna osoba na sto cierpi na schiozofrenię. W Polsce co dwie godziny ktoś odbiera sobie życie.

Schizofrenia

Jest chorobą społeczną, chorobą duszy, chorobą królewską i chorobą artystów, chorobą rodziny, chorobą człowieka. Wbrew obiegowej opinii nie jest nieuleczalna, choć indywidualne rokowania są zazwyczaj trudne (ze względu na różnorodność obrazu choroby u poszczególnych osób). U jednej trzeciej chorych schizofrenia jest jednym w życiu epizodem występowania objawów. Kolejne 30 proc. chorych doświadcza powracających okresów choroby, przeplatanych okresami remisji, w których objawy całkowicie lub niemal całkowicie ustępują. Pozostałą część chorych - znów 1/3 - cierpi przez całe życie, a postępująca choroba zbiera dramatyczne żniwo.

Schizofrenia może zacząć się nagle i niespodziewanie, będąc łatwą do diagnozy - atak szału, próba samobójcza, nagłe pobudzenie lub osłupienie. Może także rozwijać się przez lata i niepostrzeżenie zmieniać cierpiącą osobę.

Pierwsze objawy schizofrenii pojawiają się najczęściej przed 30 rokiem życia, ale niezwykle rzadko u dzieci (psychiatrzy wycofali się z diagnozowania u dzieci tak zwanej schizofrenii dziecięcej, uważając, że jest to w istocie autyzm dziecięcy; dziś nie stawia się diagnozy schizofrenii u osób poniżej 18 roku życia). Objawy psychozy są bardzo różnorodne, w zależności od dotkniętej nimi osoby. Do najczęściej występujących należą: poczucie inności i obcości, skłonność do zamykania się w sobie i unikania kontaktów z ludźmi, fałszywe przekonania, sądy, pochodzenia chorobowego (urojenia), fałszywe doświadczenia pochodzenia chorobowego (omamy, czyli halucynacje), otępienie, apatia, trudności w aktywności społecznej. Mitem jest występowanie w schizofrenii omamów wzrokowych. Mitem jest, że chorzy są niebezpieczni dla otoczenia (statystyki przestępstw na to nie wskazują). Prawdą jest natomiast, że osoby chorujące są bardzo narażone na śmierć samobójczą...

Samobójstwo

Wszystko wskazuje na to, że dramat samobójstwa wiąże się bezpośrednio z relacjami w społeczności, w której żyje jego ofiara. Brak więzi z ludźmi, samotność, depresja, niezrozumienie pomiędzy osobą cierpiącą a otoczeniem sprawiają, że na świecie co 40 sekund ktoś odbiera sobie życie. "Znamiennym objawem stanu zagrożenia reakcją samobójczą jest sytuacja, w której człowiek nie widzi możliwości innego rozwiązania swych problemów, a całą jego świadomość wypełnia wyłącznie myśl o nieszczęściu i pragnienie ucieczki od niego poprzez samobójstwo" - to słowa wybitnego psychiatry, filozofa i humanisty, profesora Antoniego Kępińskiego.

Większość ludzi niezwykle wysoko ceni życie jako podstawową wartość, nie rozumiemy zatem jak to możliwe, by ktoś świadomie, z własnej woli odebrał sobie życie i zrezygnował z istnienia.

W naszym kraju nie działa żaden system zapobiegania samobójstwom, tymczasem 30 proc. osób, które dokonały nieudanego zamachu na swoje życie, zginie śmiercią samobójczą przy kolejnych próbach. Powszechna jest niewiedza i stereotypy narosłe wokół tego tematu, na przykład powszechne przekonanie, że jeśli ktoś mówi o odebraniu sobie życia, to na pewno tego nie zrobi. Tymczasem statystki mówią jasno - 9 na 10 samobójców wielokrotnie mówiło o swoich zamiarach, pisało listy pożegnalne, testamenty, interesowało się śmiercią i powoli żegnało z bliskimi i swoim życiem...

Ogromna ilość samobójców kończy swoje życie po okresie depresji, która jest łatwo dostrzegalna dla otoczenia. Ludzie mają jednak tendencję do zaprzeczania trudnym i niepokojącym faktom, stąd często rodziny i przyjaciele bagatelizują nawet wprost wypowiadane obawy przed samobójstwem. Szczególnie trudne do pojęcia dla większości ludzi są samobójstwa osób bardzo młodych - a zdarza się, że kilkuletnie dzieci odbierają sobie życie po awanturze w domu lub uwadze w dzienniczku...

10 września

To przypadek, że dziś akurat obchodzimy jednocześnie Dzień Solidarności z Chorymi i Dzień Walki z Samobójstwem. Jednak w wypadku obu tych zjawisk istnieją elementy wspólne - niezrozumienie otoczenia, dramat rodzin, narosłe stereotypy i - przede wszystkim - potworne cierpienie ofiar...

Rozejrzyj się uważnie, być może ktoś bliski właśnie w tej chwili potrzebuje twojej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto