Facebook Google+ Twitter

Otyłość naszych dzieci – chipsy i cola w odstawkę

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-03-06 08:13

W pożywieniu naszych dzieci dominują chipsy i batony, kupowane masowo w szkolnych sklepikach - alarmuje piotrkowski sanepid. To oznacza, że jeśli nie wkroczą rodzice i dyrektorzy szkół, otyłość, nadciśnienie i cukrzyca staną się powszechne już wśród uczniów podstawówek.

fot. AKPA / Fot. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piotrkowie zapukała do szkół podstawowych w powiecie piotrkowskim z programem edukacyjnym "Odżywiam się zdrowo" kilka miesięcy temu. W wielu idea zdrowego żywienia spotkała się ze zrozumieniem. Sanepid jednak nie ma złudzeń, złych nawyków nie da się wykorzenić za jednym cięciem. Wiesława Kozińska, kierownik sekcji oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, zauważyła, że największym problemem są wciąż szkolne sklepiki. Ich asortyment uzależniony jest od upodobań dzieci, a te - jeśli rodzic zostawi im wolną rękę - chętniej wybiorą chipsy albo pączka, zamiast jabłka czy sałatki warzywnej.

- Większość sklepików prowadzi samorząd szkolny, który chętniej podchodzi do zmian niż ajenci - mówi Kozińska. - Ci tłumaczą, że jeśli w ofercie nie będą mieli ulubionych chrupek i lizaków, to dziecko wyjdzie ze szkoły i kupi je w pobliskim sklepie spożywczym.

W programie wzięło udział ponad tysiąc dzieci z 49 szkół.

- Okazało się, że jeśli dostaną jabłko, to je zjedzą, jeśli wspólnie przygotują sałatki, to będą im smakowały, jeśli w sklepiku pojawią się kolorowe kanapki, na pewno zostaną wykupione - dodaje Kozińska, podkreślając, że sanepid na kwiecień planuje sprawdzić, czy to, czego dzieci i ich rodzice nauczyli się o zdrowym odżywianiu, utrwaliło się na co dzień. Zlustrowane także zostaną sklepiki, które zgodziły się usunąć ze swojej oferty chipsy, napoje gazowane, batony.

- Ze sklepiku zostały wycofane produkty uważane za niezdrowe dla dzieci - mówi Iwona Zapała, dyrektor szkoły w Krzyżanowie. - Przed zmianami w sklepiku mówiliśmy o zasadach zdrowego odżywiania, robiliśmy kanapki. Na stałe takich akcji wprowadzić nie możemy, bo... nie mamy gdzie robić takich śniadań dzieciom.

Kozińska podkreśla, że program "Odżywiam się zdrowo" był kuźnią pomysłów i już tylko od szkół i rodziców zależy, czy nie zapomną o nich. Kozińska wymienia z zadowoleniem: - Szkoła w Niechcicach pozyskała sponsora, który przez trzy miesiące przywoził dla dzieci jabłka, do wielu rodziców przestało dawać pieniądze, zamiast drugiego śniadania, a to tylko pojedyncze przykłady.

- Bardzo mnie cieszy, że w szkolnym sklepiku już nie można kupić chipsów czy coli - mówi Zofia Budzisz, mama uczennicy podstawówki z Krzyżanowa, która zamiast drobnych zawsze wyposaża córkę w kanapkę. - Koledzy narzekali początkowo, że nie ma chipsów i coli, ale już się przyzwyczaili i kupują to, co jest - mówi uczennica krzyżanowskiej podstawówki.

Ankieta, jaką przeprowadzono na początku akcji w szkołach, dała wiele do myślenia. Zatrważające jest przede wszystkim to, że ponad połowa dzieci przyznała się, że drugiemu śniadaniu nie towarzyszy żaden owoc lub warzywo, ponad połowa nie jada w ogóle ryb, a dla co trzeciego ucznia drugie śniadanie to słodka bułka lub pączek (czytaj: zero wartości odżywczych).

Jeszcze w tym roku sanepid zamierza przeprowadzić akcję wśród uczniów z piotrkowskich podstawówek. Napoje gazowane wycofał tymczasem już Jerzy Pukszta, dyrektor SP nr 11 z Piotrkowa. Kazał usunąć automat z napojami. W szkolnym sklepiku napoje gazowane też nie są dostępne. Kupić tam można np. sok. Dzieci mają możliwość w szkole wypić gorącą herbatę, która przygotowywana jest na świetlicy.
Aleksandra Tyczyńska, Katarzyna Zajda
-
Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Olka
  • Olka
  • 10.01.2012 02:20

mam nadzieje,ze ktos pojdzie po rozum do głowy. ja moim kupuje suszone jabłka o smaku truskawki - CHRUPSY zeby nie brały od dzieci w szkole tej trucizny to mowie,ze maja swoje zdrowe czipsy i sie przekonały:)uwielbiaja je

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chrup,chrup... z takimi różowymi szponami(patrz ilustracja) łatwiej złapać czipsy na dnie torebki ... :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.