Facebook Google+ Twitter

Otyłość staje się problemem wieku dziecięcego

Dziś podczas sesji Rady Miasta Zgierza uzyskaliśmy informacje na temat wstępnych badań przeprowadzonych na dzieciach pod względem częstości występowania tzw. zespołu metabolicznego. Wyniki badań przedstawił dr Jacek Kasznicki.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Gazeta KrakowskaPodczas dzisiejszej XIV sesji Rady Miasta Zgierza, w punkcie 7. porządku obrad, uzyskaliśmy informacje na temat projektu badawczego „Częstość występowania zespołu metabolicznego w populacji dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat w Zgierzu”.

W skład tzw. zespołu metabolicznego wchodzą takie dolegliwości, jak: otyłość, cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze, które prowadzą do występowania większości chorób odpowiedzialnych za zgony osób dorosłych (udar mózgu, zawał mięśnia sercowego). I właśnie z tego powodu postanowiono przeprowadzić badania.

Informacji na temat wstępnych badań przeprowadzonych na terenie Zgierza udzielił doktor Katedry Nauk Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pan Jacek Kasznicki. Badania przeprowadzono na dzieciach z prostego i oczywistego powodu: najczęściej otyłe dzieci to w przyszłości otyli dorośli, z wszystkimi tego konsekwencjami, również ze zwiększoną umieralnością. Badania są prowadzone ze środków finansowych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz przy aktywnym wsparciu władz miasta.

Przebadano ok. 200 dzieci z trzech szkół podstawowych i jednego gimnazjum. Zgodę wyraziła Komisja Etyczna UM w Łodzi i oczywiście rodzice. Sprawdzono jak często występują u dzieci otyłość oraz choroby z nią związane. Dodatkowo dzieci wypełniały również specjalnie do tego celu przygotowane ankiety. Okazało się, że u 20 proc. z nich występowały różnego rodzaju nieprawidłowości, o których zarówno dzieci jak i ich rodzice nie wiedzieli. Część dzieci jest otyła, u niektórych występuje również nadciśnienie tętnicze, a u kilku stwierdzono podniesiony poziom cukru. Doktor Jacek Kasznicki zaznaczył, że dzięki tym badaniom jesteśmy w stanie poznać skalę problemu w Zgierzu, a ich wyniki pomogą wdrożyć bardzo proste metody, które być może w przyszłości zapobiegną występowaniu tego zjawiska.

O diagnozowaniu tzw. zespołu metabolicznego, jego konsekwencjach i sposobach „leczenia” dla Wiadomości24.pl opowiada dr Jacek Kasznicki:
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

+ Wyglądają strasznie. Wiem co mówię, bo tam mieszkam. Otyłość jest tam normą, głupio to brzmi ale tak jest. Pomimo, że większość dzieciaków tam gra w piłkę regularnie, to i tak większość dnia spędzją przed PS, TV, albo PC i do tego dochodzą obfite, tłuste posiłki, no i masa słodyczy. Niestety, ale dobrobyt społeczny objawia się w takiej postaci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.10.2007 09:34

(+) Reagowac poki jeszcze czas... Wiecie, jak wygladaja dzieci w Niemczech? :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ważny temat, a do tego autorski materiał :) Brawo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobrze Paweł :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.