Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10339 miejsce

Outline Colour Festival - magia graffiti w Łodzi!

Kontrolowana eksplozja kultury hip-hop w najlepszym wydaniu, w samym centrum Polski. Jeśli ktokolwiek uważa, że graffiti to zwykły wandalizm, teraz ma niebywałą okazje zmienić swój światopogląd. Zapraszamy do Łodzi!

Efekt końcowy prac grupy 461 znajdujący się przy ulicy Piotrkowskiej 152 w Łodzi. Artyści potrzebowali około 900 metrów kwadratowych oraz ponad 1000 puszek z farbą w aerozolu. Obiekt został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. / Fot. www.ciekawemiejsca.org Od kilku już lat, w Łodzi, pewna grupa ludzi stara się udowodnić, że hip-hop, a także styl i kultura związana z tym gatunkiem muzyki, jest na tyle fascynująca, że powinna stać się wizytówką tego miasta. Jest to przede wszystkim łódzka załoga malarzy artystycznych 461 (DFA) wraz z Wojciechem Paszkowskim oraz Teresą Latuszewską. Ich starania przyniosły efekty. Przy współpracy z urzędem miasta stworzono w centrum łódzkiej metropolii graffiti ogromnych rozmiarów. Wielkość, jakość, ogrom pracy włożony w to przedsięwzięcie oraz różnorodność symboli miasta wtopionych w tło dzieła powodują, że ludzie pośpiesznie przemierzający "Pietrynę" zatrzymują się na chwilę. Jak mniemam, w celu obcowania ze sztuką.

Wshe w Łodzii gości "MOS'06". Praca zespołowa wielu artystów. / Fot. HuBar, http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Meeting_of_Styles_Lodz2.jpg Kolejnym sukcesem tej grupy ludzi było zakotwiczenie w naszym mieście festiwalu promującego legalne graffiti, muzykę hip-hop oraz breakdance, czyli dwudniowego "Meeting of Styles". Organizatorzy otworzyli tymczasową Galerię Graffiti przy ul. Wólczańskiej, gdzie można było oglądać prace najlepszych grafficiarzy z całego świata. Obrazy powstały przy użyciu farb w sprayu ... na płótnie. Oryginalność pomysłu oraz sposób w jaki ujęto sztukę rysowania aerozolem już wtedy budziły duży aplauz. Ten Międzynarodowy Festiwal Sztuki Graffiti opuścił Łódź ostatniego lata, pozostawiając po sobie wiele wspaniałych wspomnień i artystycznych śladów w różnych częściach miasta. Organizatorzy postanowili zrealizować nowy projekt o znacznie większej randze. Tak narodził się Outline Colour Festival.

Festiwal koloru
Na sukces tego festiwalu będzie pracowało kilka czynników. Po pierwsze na scenie festiwalu mają występować wyłącznie gwiazdy światowego formatu. Oczywiście związane z muzyką hip-hop. W tym roku będą to Masta Ace, Dj Premier oraz Pharoahe-monch! Krajową scenę reprezentować będą między innymi Afront, Donguralesko, Grubson & DJ Feel-X, Familia HP, Pierwszy Milion, NTK, DJ Gustaffson oraz wielu innych. Taka obsada to bez wątpienia co najmniej dobra zabawa podczas imprezy.

Po drugie pojawią się także artyści graffiti z kraju i zagranicy, którzy potrafią przekonać o artystycznej wartości swoich dzieł nawet największego niedowiarka. Łódź reprezentować będzie jak zwykle niezawodna formacja 461.

Po trzecie, i chyba najważniejsze dla osób zainteresowanych, całość ma być dostępna dla wszystkich, co oznacza wstęp wolny! Te trzy rzeczy mają zapewnić festiwalowi stałą rzeszę fanów. Fora internetowe pełne są pochlebstw pod adresem organizatorów. Organizatorzy zadbali o wszystko, na oficjalnej stronie festiwalu można znaleźć wszystkie niezbędne informacje, np. o noclegach. Doświadczenie z poprzednich imprez zaprocentowało. Uważam, że naprawdę nie ma się do czego przyczepić jeśli chodzi o organizację.

Dodatkową atrakcją imprezy będzie wielkie malowanie czterech tramwai i dwóch autobusów łódzkiego MPK, które mają dołączyć do grona kilku pomalowanych przy okazji "MOS", razem tworząc jeżdżącą Galerię Graffiti! Warto zaznaczyć, że tego typu akcja jest jedyną, przeprowadzoną na taką skale, w naszym kraju.

Celem Outline Colour Festival jest jednoczenie młodzieży we wspólnej zabawie. A także przybliżenie młodemu odbiorcy sztuki nowoczesnej. Już sama strona muzyczna jest powodem, dla którego każdy fan hip-hopu powinien pojawić się w Łodzi w dniach tego niewątpliwie niezwykłego wydarzenia. Powiem więcej, każdy człowiek wrażliwy na sztukę znajdzie tu dzieła, które go poruszą, których nigdzie indziej nie zobaczy. Dzięki tej imprezie Łódź jest coraz bliższa statusu miasta festiwalowego, ośrodka promocji graffiti i muzyki hip-hop. Jestem przekonany, że OCF będzie uznany za muzyczne wydarzenie roku.

Organizatorzy zakładają, że impreza będzie miała formę cykliczną i będzie się odbywała co roku. Ze swojej strony chciałbym serdecznie podziękować twórcom festiwalu za lata żmudnej pracy i oczywiście za efekt finalny. Zapraszamy do Łodzi!

Outline Colour Festival 2008
Impreza będzie trwać od 24 maja do 1 czerwca, w Łodzi.
Poprowadzi ją CNE.
Wstęp wolny!!!

Więcej informacji na stronie organizatorów
Plakat imprezy / Fot. www.outlinecolorfestival.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Graffiti zawsze jest ciekawe...PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Specjalnie dla czytelników W24 przygotuje fotorelację z kilku dni OFC. Dzięki za dobre słowo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

i niech nikt nie mówi że w Lodzi się nic nie dzieje! ostatnio Dni Łodzi teraz to! no i oczywiście idę :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

*ciekawy

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobrze napisany i ciekayw artykuł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze lubię Łódź,
po drugie lubię graffiti,
po trzecie dobrze napisane
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.