Facebook Google+ Twitter

Outsiderzy czasów PRL. "Madame" w Teatrze na Woli

Spektaklem „Madame” wg powieści Antoniego Libery rozpoczął się V Letni Przegląd Laboratorium Dramatu w Teatrze na Woli. Prapremiera w reżyserii Jakuba Krofty to perfekcyjnie przygotowane przedstawienie, łączące historię miłosną, kryminał i groteskową opowieść o siermiężnych czasach PRL.

 / Fot. Krzysztof Bieliński, mat. Teatru na WoliSzkatułkowa powieść Antoniego Libery, erudycyjna, dowcipna, napisana świetnym stylem, korzystająca z różnych gatunków i konwencji, zmuszająca do refleksji, jest tekstem doskonałym. To jej wartość. Ale i wyzwanie dla ewentualnego adaptatora, który musi sprawić, by oryginalny charakter został zachowany na scenie. Nie dziwi więc fakt, że autor długo nie wyrażał zgody na wystawienie „Madame”. Ostatecznie dał się przekonać duetowi: Maria Wojtyszko i Jakub Krofta.

I dobrze się stało, bo kapitalna adaptacja dokonana przez Wojtyszko i wyobraźnia sceniczna reżysera, Jakuba Krofty, przyniosły świetny efekt.

W prapremierowym spektaklu „Madame” jest wszystko co stanowi o klimacie i stylu powieści. Historię Bohatera (Waldemar Barwiński) - maturzysty z warszawskiego liceum i Madame (Aleksandra Bożek) – pięknej i tajemniczej nauczycielki języka francuskiego można odczytywać na wielu płaszczyznach:
jako historią miłosną z podtekstem erotycznym, kryminał, groteskową opowieść o życiu społecznym PRL czy wreszcie jako powieść polityczną. Jednostkowe losy dwójki inteligentów, stały się symbolem demonstracyjnej wręcz niezgody na siermiężność tamtych czasów.

Krofta, śladem Libery, zrobił spektakl przede wszystkim o ludziach. To przez ich historie dociera do ponurej rzeczywistości lat 60. XX wieku, wyeksponowanej w spektaklu także dzięki kostiumom, zdjęciom (ciekawe wizualizacje Magdaleny Górfińskiej) i muzyce na żywo (brawa dla trio: Woźniak, Borowiecki, Żejmo).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Panie Krzysztofie,
Teatr na Woli stanie się jedną ze scen Teatru Dramatycznego (Scena Średnia), którego dyrektorem został Tadeusz Słobodzianek, dotychczasowy dyrektor Teatru na Woli. Różne są opinie środowiska na ten temat. Faktem jest, że Słobodzianek sprawdził się jako dyrektor Teatru na Woli. Reżyserowali najlepsi, było co oglądać. Jak poradzi sobie teraz - zobaczymy za czas jakiś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy dobrze rozumiem: jest szansa na przywrócenie dawnej rangi Teatrowi Na Woli?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.07.2012 23:58

Rok temu nie udało mi się odwiedzić TnW podczas Laboratorium, ale w tym roku mam już bilety. I dzięki Bogu :)) Niestety, nie na Madame.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brak kontaktu, skutkuje brakiem wiedzy i użyciem czasu przeszłego:). Cieszę się:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Laboratorium działa w najlepsze :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Było też Laboratorium Dramatu-Teatr Na woli im. Tadeusza Łomnickiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, dokładnie tak. Z całym sercem podpisuję się pod tą zmianą a i Krzysztof pewnie się z tego cieszy i dumnie pierś wypina:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niby tak:). To jest jednak bardzo osobiste i nie byłem w stanie przejść obok artu obojętnie:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze coś sobie właśnie uzmysłowiłam. Że właściwie już nie Teatr na Woli ale Scena Średnia, im. T. Łomnickiego, Teatru Dramatycznego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Irku, nie zawsze musi być ad rem. Choć tu częściowo jest: Teatr na Woli :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.