45639 miejsce

Ovrebo oszukał Fiorentinę

W pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów, pomiędzy Bayernem Monachium i AC Fiorentiną, zwycięstwo odnieśli piłkarze z Bawarii. Głównym aktorem spotkania był jednak sędzie Tom Henning Ovrebo, który sprezentował monachijczykom bramkę.

Wczoraj wieczorem doszło do pierwszego meczu 1/8 finału pomiędzy Bayernem Monachium i włoską Fiorentiną. Spotkanie zakończyło się rezultatem 2:1 dla gospodarzy. Mecz poprowadził norweski arbiter Tom Henning Ovrebo.

Po pierwszej połowie prowadzili podopieczni van Gaala, dla których bramkę zdobył Arjen Robben z rzutu karnego. Jednak już w 50. minucie wyrównał Kroldrup. W 73. minucie sędzia wykluczył z gry piłkarza Fiorentiny - Gobbiego, który przypadkowo uderzył łokciem Robbena. To pozwoliło Bayernowi przejąć inicjatywę w meczu. Pięć minut później brutalnie faulował Klose, sędzie pokazał mu jednak tylko żółtą kartkę, choć doskonale wiemy, że UEFA i FIFA zaleciły ostrzejsze kary, za faule z wyprostowaną i podniesioną nogą. Do prawdziwego skandalu doszło jednak pod sam koniec meczu. W 89. minucie Miroslav Klose zdobył bramkę z olbrzymiego spalonego. Doskonale ustawiony sędzia boczny nawet nie zareagował. Mimo słusznych protestów Fiołków, gol został zaliczony. Na tym zdjęciu doskonale widać, jak wielki błąd (pytanie, czy to był błąd, czy...?) popełnił Norweg.

Tom Hening Ovrebo to norweski sędzia, urodzony w Oslo w 1966 roku. Międzynarodową licencję uzyskał w 1994 roku. Z zawodu jest psychologiem. W przeszłości sędziował już mecze Ligi Mistrzów czy Mistrzostw Europy (m. in. Polska-Niemcy w Klagenfurcie w 2008 roku).

Niecały rok temu, norweski arbiter poprowadził rewanżowy mecz półfinału CL pomiędzy Chelsea Londyn i FC Barceloną. Ovrebo nie podyktował wtedy dwóch rzutów karnych dla The Blues (choć niektórzy mówią nawet o czterech). Po meczu, nawet stoper z Katalonii - Gerrard Pique, przyznał, że zagrał ręką i rywalom należała się jedenastka. Norweg konsekwencji nie poniósł, w przeciwieństwie do dwóch piłkarzy Chelsea (Drogby i Bosingwy), którzy zostali zawieszeni na kilka spotkań LM, za dyskusje i gesty w stronę sędziego.

Jak będzie tym razem? Ricardo Montolivo, pomocnik włoskiej drużyny, uważa że jego zespół został obrabowany. Nawet ja, z ławki rezerwowych, widziałem spalonego i to naprawdę frustrujące, że zostaliśmy w ten sposób obrabowani z wyniku - tak Włoch skomentował całą sprawę w Rai Duo.

Znając życie, sędzia nie zostanie ukarany. Jedynym pocieszeniem jest to, że za rok musi skończyć międzynarodową karierę, gdyż ma już 44 lata.

Wideo z drugą bramką dla Bayernu możesz obejrzeć tutaj.