Facebook Google+ Twitter

Owacje na stojąco, czyli „Psałterz Wrześniowy” w Łodzi

W sobotni wieczór Hala Sportowa wypełniła się mieszkańcami Łodzi i okolic, którzy przyjechali na koncert nowego Oratorium Piotra Rubika „Psałterz Wrześniowy”.

Piotr Rubik // fot. P.DrzewieckiOratorium zostało napisane przez dramaturga Zbigniewa Książka, a muzykę skomponował znany multiinstrumentalista i kompozytor Piotr Rubik. Jest to trzecia i jak zapowiadają twórcy niestety już ostatnia część Tryptyku Koncert w Łodzi // fot. P.DrzewieckiŚwiętokrzyskiego. Dwie pierwsze: „Świętokrzyska Golgota” i „Tu es Petrus” zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność. Oba poprzednie utwory autorzy dedykowali Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
Janusz Radek - ulubieniec nastolatek // fot. P.DrzewieckiNowe Oratorium

„Psałterz Wrześniowy” jest opowieścią o minionych wrześniach. Wśród nich - o polskim wrześniu 1939 roku, o wrześniowym zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku. Ale także o „wrześniu” każdego z nas, gdy nie wiadomo skąd wypełza zło.Koncert Psałterza Wrześniowego // fot. P.Drzewiecki Na koncercie w Łodzi pojawili się wszyscy soliści biorący udział w Oratorium. Wśród nich wspaniali polscy artyści: Małgorzata Markiewicz, Dorota Jarema, Joanna Słowińska, Janusz Radek, Maciej Miecznikowski i Przemysław Branny.


Psalm z Krakowem // fot. P.DrzewieckiSolistom towarzyszyły ponad 100-osobowy Chór Akademii Świętokrzyskiej i Chór Kameralny Fermata oraz Orkiestra SymfonicznaJoanna Słowińska // fot. P.Drzewiecki Filharmonii Świętokrzyskiej. Oczywiście, nad całością panował Piotr Rubik.

Ci co nie byli, niech żałują...

Koncert rozpoczął się chwilę po godzinie 18. Ale już ponad godzinę wcześniej zaczęli się schodzić pierwsi widzowie. – Jestem już kolejny raz na Rubiku i liczę, że Psalm braci Aniołów // fot. P.Drzewieckii ten koncert wywoła we mnie wiele radości i poprawi humor na ten jesienny wieczór – mówi pani Janina, która przybyła na koncert wraz z mężem, który zafundował jej bilet na Mikołajki. – Przyszliśmy na Psałterz głownie ze względu na Janusza Radka, który ma niepowtarzalny głos i oczywiście jest przystojny – mówią Kasia i Małgorzata Markiewicz // fot. P.DrzewieckiMagda. – Ale całe nowe Oratorium też nam się bardzo podoba, tylko żałujemy, że to już ostatnia część. Może jednak jeszcze powstanie kolejna część? – dodają Dorota Jarema // fot. P.Drzewieckigimnazjalistki. Gdy tylko artyści pojawili się na scenie, rozbrzmiały gromkie brawa. Orkiestra zaczęła grać, soliści śpiewać, z głośników popłynęły melodie kolejnych psalmów. I tylko poszczególne utwory przerywane były salwą oklasków płynących z każdego końca Hali Sportowej. Największe brawa otrzymali Małgorzata Markiewicz i Janusz Radek po utworze „Psalm dla Ciebie”, który promował nowe Oratorium. Artyści nie tylko śpiewali, ale także doskonale się bawili wraz z publicznością. Szczególnie podczas bardzo skocznych i radosnych „Psalmu z Krakowem” czy „Psalmu braci Aniołów”.

Owacje na stojąco

Psalm dla Ciebie // fot. P.DrzewieckiOwacje na stojąco zakończyły oficjalną cześć koncertu. Brawom nie było końca. Wykonawcy otrzymali bukiety kwiatów, a dyrygent Męska część solistów // fot. P.Drzewieckimaskotkę. – Bardzo dziękuję za tak ciepłe przyjęcie. Cieszę się, że mogliśmy dla Was dziś grać. Dziękuję za to, że od samego początku koncertu byliście z nami i czuliśmy waszą obecność, co pomagało nam w jak najlepszym wykonaniu Oratorium – powiedział wyraźnie wzruszony tak ciepłym przyjęciem Piotr Rubik. – To nie jest Maciej Miecznikowski // fot. P.Drzewieckinasza pierwsza wizyta w Łodzi i wiem, że nie ostatnia. Zawsze wielką przyjemnością jest dla Was grać! – dodał, a później podziękował Chór // fot. P.Drzewieckiwszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tego koncertu.

Bisom nie było końca...

Autor słów, Zbigniew Książek, podziękował za gościnę w Łodzi i zapowiedział bisy. I kolejny raz zabrzmiał „Psalm dla Ciebie” podczas którego publiczność śpiewała wraz z artystami. Młodzież zgromadzona pod sceną poprosiła A więc bis! - Zbigniew Książek // fot. P.Drzewieckio utwór „Psalm braci aniołów”, który z wielką radościąPiotr Rubik dziękuje łodzianom // fot. P.Drzewiecki wykonała męska część solistów. Janusz Radek, Przemysław Branny i Maciej Miecznikowski starali wczuć się w mroźną atmosferę kuligu, o którym opowiada utwór. Małgosia Markiewicz, Dorota Jarema i Joanna Słowińska zaśpiewały „Psalm z Krakowem” i znów rozległy się brawa i dopominanie o kolejny utwór. Pomimo zmęczenia, widocznego na twarzach wykonawców, jeszcze raz wyszli oni na scenę. Utwór „Psalm z tańcowaniem” z niezwykle charakterystyczną grą na skrzypcach w wykonaniu Joanny Słowińskiej. I to był już niestety koniec koncertu w Łodzi. Koncertu, który na pewno na długo pozostanie w pamięci zarówno publiczności, jak i artystów. A ci, którzy nie byli, niech żałują.

Soliści dostali bukiety kwiatów // fot. P.DrzewieckiNiestety to już koniec...// fot. P.DrzewieckiDozobaczenia kolejny raz! // fot. P.Drzewiecki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

super:) i zazdroszcze! tez mi sie marzylo tam byc :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rewelacyjna relacja, foty bardzo dobre. Gratuluję. (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne zdjęcia, ale taką ilość zdjęć powinieneś umieścić w fotogalerii. Pozdrawiam i gratuluje fajnego tekstu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale pamiętaj Piotrek na przyszłość, że czasem nadmiar zdjęć utrudnia odbiór artykułu. Najlepiej by było gdybyś do artykułu wkleił 3, max 4 zdjęcia, a resztę w galerii :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

To teraz się Alicjo wytłumaczę. Jeśli chodzi o zdjęcia to one się sam trochę poprzemieszczały i faktycznie utrudniają odczyt informacji. Ale ja na to nic nie poradzę...
A zdjęcia (i w większej ilości) będą, zgodnie z prośbą Bartka, zamieszczone w osobnej galerii:)
miłęgo oglądania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na początku, może oczywista uwaga, ale jednak napiszę - dobrze, że zwróciłeś uwage na to wydarzenie i zechciałes o nim napisać. Teraz zdanie nieco bardziej "prywatnie" - jestem wprost urzeczona kompozycjami jak i samymi tekstami Psałterza (no i inspiracja Książka... trzeba było pomysłu, żeby nie szukać tak daleko tylko po prostu sięgnąć do Starego Testamentu).

Ot relacja z koncertu - wiemy kto, gdzie, kiedy. Troche tła, historii. Dobrze i dobre.

Tylko zdjęcia - dobrze że są, bo stanowią barwną ilustracje dynamizmu koncertu, jednak ich nagromadzenie i rozmieszczenie utrudnia nieco właściwie skupienie się nad treścią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja żałuję, że bilety na Rubika sa takie drogie;P pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za plusiki:) a niestety ze względu na inne zajęcia nie mialem możliwości napisać wcześniej i pzrejrzeć fotek. A o galerii pomyślę. pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

zgadzam się z przedmówcą:) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, ale ogólnie "+" ci się należy :) Zatem proszę, oto on :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.