Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17034 miejsce

Owca dobra na wszystko

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-07-11 08:56

Naukowcy otrzymali z siary, czyli z pierwszego po porodzie mleka owcy, substancję zwaną kolostryniną, która - jak twierdzi profesor Antoni Polanowski z Uniwersytetu Wrocławskiego - jest w stanie zahamować rozwój choroby Alzchaimera.

Profesor wyodrębnił też z siary dotąd nieznane białko, które może przeciwdziałać chorobie Parkinsona.
- Kolostrynina, choć w niedużych ilościach, występuje także w żentycy. Trzeba więc ją pić, bo zdrowa! - podkreśla prof. Polanowski.
Dla górali spod Tatr jednak takie odkrycia naukowców nie są niczym dziwnym. Od dawna wiedzą, że ich żentyca, oscypek, bundz i samo mleko owcze jest dobre na wiele schorzeń. Nie tylko na Alzchaimera i Parkinsona.

Górale wiedzieli przed naukowcami

- To downo juz nasi dziadowie wiedzieli, ze zyntyca to i na płuca jest nojlepso, na wrzody, na kaca, na odchudzanie, w pole dobro bo sie po niej jeść i pić nie chce - wylicza plusy picia żentycy Maria Zych, prowadząca bacówkę w Witowie. - No i na potencje dobro.

Lepsza - żartują góralki - od wiagry.

Nawet sami turyści przyznają, że coś w tej żentycy musi być.

- No, jak się patrzy na górali, to może i te odkrycia naukowców są prawdziwe. Bo to przecież chłopy jurne, żyją długo i dożywają w zdrowiu sędziwych lat - mówi pan Tadeusz, turysta z Poznania.

Małgorzata Kluś, prowadząca bacówkę u wylotu Doliny Ku Dziurze potwierdza niezwykłe właściwości żentycy.

Interesu na siarze nie zrobią

- Mojego chłopa pra pra prababka dożyła 98 lat, wzrok straciła, ale pamięć miała taką, że tylko pozazdrościć. Całe życie piła żentycę, bo wyjątkowo lubiła - opowiada pani Małgorzata. - Tak samo moi rodzice długo żyli i moi dziadkowie. Wszyscy żentycę pili. Prawda, że jesteśmy długowieczni.
Górale, choć zaznaczają, że każda taka wiadomość, jak ta z Wrocławia - to dla ich wyrobów reklama, jednak co do samego odkrycia naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego odnoszą się sceptycznie. Od jednej owcy można dostać kwaterkę siary. Interesu się na tym raczej nie zrobi - przypuszczają.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.