Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8495 miejsce

Owernia, kraina drzemiących wulkanów. Część I - Chaîne des Puys

Owernia, to France Profonde czyli głęboka prowincja. Surowe piękno krajobrazu jest wynikiem bogatej przeszłości geologicznej, stosunkowo niedawnych erupcji wulkanicznych, zlodowaceń i działalności człowieka.

La chaîne des Puys widok ze szczytu Puy-de-Dôme. Obszar Chaîne des Puys wchodzi w skład największego we Francji Regionalnego Parku Przyrody Wulkanów Owernii i znajduje się na pograniczu departamentów Cantal i Puy / Fot. Wikimedia Commons – autor domena publiczna autor - AtlasroutierOwernia znajduje się w sercu najstarszych gór Francji - Masywu Centralnego. Podobnie jak Masyw Armorykański w Bretanii, Wogezy i Ardeny, Masyw Centralny powstał w paleozoiku skutkiem wypiętrzeń hercyńskich. W trzeciorzędzie i czwartorzędzie miała tu miejsce silna aktywność wulkaniczna. Są tu stratowulkany takie jak Cantal, Mont-Dore i Sansy.

Charakteryzują się one warstwową budową na przemian ułożonych law i materiałów piroklastycznych. W północnej części Masywu możemy podziwiać ponad setkę wulkanów stanowiących łańcuch Puys powstałych w czasie ostatnich erupcji wulkanicznych Francji.
Masyw Centralny stanowi rezerwuar wody dla kraju, gdyż w tutaj biorą początek największe rzeki. Typowy krajobraz, to średniej wielkości góry wulkaniczne porośnięte jodłami, świerkami, bukami, lasami jadalnych kasztanów, rozległymi pastwiskami na których pasterze wybudowali kamienne bacówki. Wyrabiają tam sery z mleka wypasanych owiec i krów. Owernia była zawsze najbardziej zacofanym, słabo zaludniony regionem Francji. Rolnicy nie są w stanie utrzymać się z gospodarstwa. Wykonują dodatkową pracę przewodników górskich lub instruktorów narciarskich. Jedyną żyzną częścią Masywu jest dolina Limogne. Klimat jest surowy. Liczne serpentyny, zaśnieżone przełęcze utrudniają komunikację zimą. Niewiele jest tu również linii kolejowych. Połączenie Paryż-Nîmes powstało dzięki geniuszowi inżyniera Gustawa Eiffela, który zbudował wiadukt Garabit. Puy de Dôme ze szczytu Puy de Côme / Fot. Clément Beckert licencja CC.2.5

Największy miejski zespół tworzą Riom, Montferrand i Clermont-Ferrand, gdzie koncentruje się przemysł gumowy (opony Michelin), tekstylny, metalurgiczny i poligraficzny. Znajdują się tu dwa warte uwagi kościoły, które należą do największych i najstarszych we Francji: zbudowana z bazaltu gotycka katedra, której kolorowe witraże kontrastują z szaroczarnym budulcem murów i bazylika Notre-Dame-du-Port z zachowanym pięknym romańskim portalem o półokrągłym tympanonie. W bazylice widać wyraźnie wpływy bizantyjskie. Warto tu również zajrzeć ze względu na otoczoną szczególną czcią Czarną Madonnę. Clermont-Ferrand z budowlami o ciemnoszarych murach z wulkanicznego kamienia volvic, nie jest być może zbyt pięknym miastem, ale stanowi doskonałą bazą wypadową do wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych w celu odkrywania krainy uśpionych wulkanów. Można tu przyjechać samochodem lub pociągiem z Lyonu, Saint-Etienne, Limoges lub Paryża.

Puy de Come i Puy Pariou / Fot. Alain RigaNa północy Masywu Centralnego, o kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Clermont- Ferrand, rozciąga się w formie pasa o długości 50 km z północy na południe i szerokości 10 km łańcuch Puys liczący ponad setkę drzemiących wulkanów. O dawnej aktywności wulkanów na tych terenach świadczą liczne termy. Tym źródłom swoją sławę zawdzięcza wiele uzdrowisk między innymi Vichy.

Najstarsze erupcje miały miejsce 70 tysięcy lat temu a ostatnie niespełna 8000 lat temu. Wulkany łańcucha Puys wyrzucały płynną lawę, bomby wulkaniczne, lapille i popioły. Większość stożków jest niska, nie przekracza 200 metrów wysokości względnej płaskowyżu. Najwyższym wulkanem jest Puy de Dôme -1465m n.p.m. Góruje nad pozostałymi i pewnie dlatego jest nazywany szefem wulkanów. To niezwykłe miejsce już od dwóch tysięcy lat uchodzi za świętą górą. Po celtach swoją świątynię zbudowali tu Rzymianie. Ruiny tej świątyni można oglądać do dzisiaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

W wakacje, spragnieni słońca, pędzimy na Lazurowe Wybrzeże.
Tak interesujące miejsca, poznaję dzięki Krysi :-) Dzięki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł. Pierwszy raz słyszę o tych wulkanach. Szkoda Krystyno że nie masz zdjęć, dzisiaj nie jest to problemem są nawet tanie jednorazowe aparaty ... choć jestem ich przeciwniczką ze wzg. na ochronę środowiska. Stare zdjęcia trzeba obowiązkowo zeskanować...to historia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super artykuł, a Owernia to faktycznie niezbyt znany w Polsce region i jak najbardziej warty rozpropagowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst ciekawy.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
321
  • 321
  • 29.06.2011 08:07

Zdjęcia papierowe- jeśli masz klisze jeszcze- czyli negatywy, można w zakładzie Kodaka oddać do przegrania na płytę CD. Zorientuj się w takich zakładach fotogr. dużych sieci, które robią odbitki. Także być może mają tam skan.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robiłam zdjęcia, ale w wersji papierowej:(
Nie mam skanera. Byłam ostatnio tak zajęta, że nie miałam czasu poprosić zaprzyjaźnionego informatyka o pomoc.
Kupiłam sobie nowy aparat. Zacznę robić zdjęcia. Nie wiem tylko z jakim skutkiem.
Wulkany mnie zachwyciły. Jest tam park, gdzie geologia jest przedstawiona bardzo poglądowo.
Warto tam pojechać póki wulkany drzemią:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Region rzeczywiście interesująco przedstawiłaś. Nie robiłaś zdjęć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło mi, Ewo:)
Owernia to bardzo ciekawy region, chyba mało w Polsce popularny. W Clermont-Ferrand jest dość dużo Francuzów o polskich korzeniach.
Mnie urzekły wulkany i zabytki. Spędziłam w Owernii 3 tygodnie. To za mało, żeby odkryć uroki Masywu Centralnego:)
Jeśli ktoś jedzie do Hiszpanii lub nad Atlantyk, to radzę zatrzymać się chociaż na dzień lub dwa i odkryć drzemiące wulkany:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Bardzo ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znalazłam ładne zdjęcie Puy de Come http://www.yannarthusbertrand2.org/index.php?option=com_datsogallery&Itemid=27&func=detail&catid=3&id=998&l=1280&lang=fr

wyraźnie widać podwójny krater (Starszy większy na zewnątrz). Niestety, nie mam prawa go zamieścić w artykule, podaję więc link.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.