Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18571 miejsce

Owsiak walczył o zniesienie VAT-u od aukcji WOŚP. Sprawdź, czy mu się udało!

Jurek Owsiak na swoim blogu poinformował, że walczył w sądzie administracyjnym o zniesienie podatku VAT od aukcji WOŚP. Dzisiaj Wysoki Sąd wydał wyrok. Sprawdź, czy Owsiak wygrał walkę z sądem!

Jurek Owsiak na swoim blogu owsiaknet.pl opowiedział o ważnej dla fundacji sytuacji, konieczności zniesienia podatku VAT od aukcji WOŚP. Na aukcjach w popularnym portalu, można wylicytować różne przedmioty, począwszy od autografów gwiazd, a kończąc na samochodach a nawet wagonach tramwajowych. Fundacja WOŚP otrzymuje pieniądze z aukcji pomniejszone o podatek VAT. Obecny podatek wynosi 23 proc. Gdyby udało się odciążyć aukcje od podatku VAT, WOŚP mogłoby jeszcze bardziej pomóc małym dzieciom, kupując potrzebny sprzęt dla szpitali.

Owsiak uczestniczył w ostatnim, decydującym spotkaniu w Sądzie Administracyjnym znajdującym się przy ulicy Jasnej w Warszawie. Jak powiedział w krótkim filmie zamieszczonym na swoim blogu, sytuacja z podatkiem VAT od aukcji WOŚP jest dla niego krzywdząca. Podał przykład, że od licytacji złotych serduszek pobierany jest podatek VAT w wysokości 23 proc. Przypuśćmy jeśli ktoś wylicytuje złote serduszko za milion złotych, Urząd Skarbowy pobiera 230 tys. złotych. Za tę kwotę można kupić bardzo dobre USG lub dwa inkubatory hybrydowe. "Poczucie, że te pieniądze nam wylatują, że te pieniądze oddajemy do Skarbu Państwa jest bolesne. Byłbym spokojny, gdyby pieniądze z podatków, z licytowanego przedmiotu jakiejś firmy lub fundacji, także były przeznaczane na zakup sprzętu medycznego".

Firma, która reprezentuje fundację WOŚP w sądzie, wniosła wniosek, aby uwolnić od VAT-u aukcje WOŚP na znanym portalu aukcyjnym. Owsiak podczas swojego wystąpienia w sądzie powiedział, że "fundacja jest zbudowana z emocji, które są trudne do uchwycenia w przepisach prawnych. Przepisy prawne są jeszcze z lat 30. Prosiłem, by nie wprowadzać podatku VAT, ponieważ fundacja przez 20 lat, naprawdę działała 20 dni. Celem fundacji jest puszka, zbiórka, a aukcje jest to jedna trzecia finałowej kwoty".

Sąd administracyjny zdecydował, że nie będzie VAT-u od aukcji. Jurek Owsiak bardzo się z tego powodu ucieszył, nawet w nagraniu podskoczył ze szczęścia. Owsiak zaznaczył, że Minister Finansów jest bardzo przychylny takim rozwiązaniom.

Jurek Owsiak w swoim nagraniu powiedział, że można już się zapisywać na siódmą edycję biegu "Policz się z cukrzycą", który odbędzie się w Warszawie, podczas wielkiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Finał już 21 stycznia. Jak co roku dziesiątki tysięcy wolontariuszy będzie zbierać datki do puszek w polskich miasta i za granicą. W tym roku fundacja zbiera na ratowanie życia dzieci i godną opiekę medyczną dla seniorów.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Sprostowanie do artykułu: 21. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia, a nie 21 stycznia tak jak napisałem w artykule. Przepraszam za błędną datę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Panie Łukaszu , to na pewno była decyzja ministra finansów a nie US . Urząd by ścigał do końca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

panie Łukaszu, miałam przez kilka lat własną działalność gospodarczą i zapewniam, że ścieżki w US skarbowym wydeptałam. Nie przeszkadza mi to się cieszyć, że te 23% nie wpadnie do bezdennej studni i nie rozpłynie się gdzieś, tylko posłuży dzieciom, czy seniorom - w każdym razie konkretnie, namacalnie i dla ratowania zdrowia i życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie Pani Elżbieto są tacy ludzie, którym nie podoba się fundacja WOŚP. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, że gdyby nie fundacja Jurka Owsiaka to jeszcze długo w szpitalach był stary i wysłużony sprzęt medyczny. Ci przeciwny fundacji WOŚP zapewne też korzystają z tego sprzętu. W tym roku zbierane są pieniądze także na godną opiekę medyczną dla seniorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.11.2012 22:24

Pani Elżbieto, KK i prawica czepiają się o wszystko, o in vitro, o Owsiaka. W sprawie WOŚP większym problemem jest to: link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.11.2012 22:21

Kto nie miał doświadczenia z US w Polsce temu z łatwością przyjdzie napisanie "ojej, suuper, jak fajnie". A kto "bujał" się po urzędach z drobnym opóźnieniem woli przemilczeć ten jednostronny gest państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mateuszu , Kościół Katolicki i niektóre partie prawicowe nie akceptują działalności p Owsiaka . To smutne .

Komentarz został ukrytyrozwiń

I bardzo dobrze. W sumie ludzie dając pieniądze, licytując, itd, "łatają" jak mogą dziury w wyposażeniu szpitali i placówek zdrowia. Dość często goszcząc z dzieckiem w różnych szpitalach, widzę, ile zyskały dzięki WOŚP. Gdyby nie WOŚP oddziały byłyby znacznie uboższe. Mnie osobiście krew by zalewała, gdybym przekazała mln zł na WOŚP, z czego urząd skarbowy pochłonąłby 230 tys. :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest wspaniała decyzja, tylko jak widać w komentarzach nie których osób, nie każdy cieszy się z tego, że jeszcze więcej pieniędzy trafi do fundacji WOŚP. Owsiak za równowartość podatku będzie mógł kupić jeszcze więcej sprzętu medycznego dla szpitali:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra decyzja . Jak można brać podatek od pieniędzy zebranych na szczytny cel. Zyskały dzieci .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.