Facebook Google+ Twitter

Ożyła pamięć o bohaterskim czynie łukowskiej pielęgniarki

„ Ratowała dziecko ponad ludzką siłą. Wyraziła miłość agape najwyższą. Ona utonęła, lecz dziecko przeżyło. Dała swoim życiem ofiarę najczystszą” - napisał Janusz Jan Jastrzębski. Łukowski poeta, społecznik. Człowiek niezależny.

 / Fot. Jerzy Kirzyński / Fot. Jerzy KirzyńskiPojawiła się na oddziale zakaźnym, po urlopie macierzyńskim, na środowym, popołudniowym dyżurze. W pewnym momencie usłyszała krzyk dochodzący ze szpitalnego placu i wybiegła z budynku.

Zorientowała się, że w basenie przeciwpożarowym topi się dziecko. Wraz z koleżanką wskoczyła do wody. Czyjeś ręce wyciągnęły na wierzch jej znajomą i małą pacjentkę. Ona została pod wodą.

Kończył się słoneczny dzień 27 sierpnia 1977 roku. 23 - letnia pielęgniarka Barbara Łukasiewicz nie wróciła z pierwszego dyżuru do domu, w którym czekał na nią mąż i czteromiesięczny synek.

O uczczenie pamięci Barbary Łukasiewicz od wielu lat zabiega wspomniany Jan Janusz Jastrzębski; cyklista, pacyfista, poeta, uzdrawiacz dusz i ciała. Przyjaciel ludzi.

Dzięki jego staraniom, przed laty, jedną z ulic nazwano imieniem bohaterskiej pielęgniarki, w szpitalu ufundowano tablicę upamiętniającą jej heroiczny czyn.

Na początku listopada br. przed budynkiem łukowskiego szpitala, przywołując dramatyczne wydarzenie sprzed 37 lat, posadzono dąb pamięci.

 / Fot. Jerzy Kirzyński / Fot. Jerzy Kirzyński- Odbył się też koncert poświęcony młodej, ślicznej pielęgniarce, która poświęciła życie, by ratować dziecko - dodał polski Don Kichote herbu Ślepowron. - Bohaterce królewskiego grodu Łuków.

- "Nikt nie ma większej miłości od tego, kto oddaje życie... - Jan Janusz Jastrzębski powołał się na Ewangelię świętego Jana.

Przywróciliśmy jej należną pamięć, uczynię wszystko by skromna, odważna kobieta służąca chorym i gotowa oddać swe życie ratując inne, została wyniesiona na ołtarze- usłyszałem na zakończenie rozmowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.