Facebook Google+ Twitter

Ożywcze kulki i bicz na złodziei. Młodzi nowatorzy nie próżnują

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-08-02 09:38

Już niedługo będzie można wyjechać na długi urlop bez obawy, że sąsiadka zapomni o podlewaniu kwiatów. Jej pomoc nie będzie już zresztą potrzebna, gdyż o kwiaty zadba hydrożel w postaci kulek magazynujących wodę.

Stworzyli go absolwenci chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego Katarzyna Hudzik i Andrzej Kowalczyk, aktualnie doktorant PAN. - Ciężko jest znaleźć pracę, którą się lubi. Postawiłam na praktyczne aspekty badań naukowych. Jednak bez szansy, którą dało CITTRU nie udałoby się wystartować - mówi Katarzyna Hudzik, współzałożycielka firmy naukowej. Pani Kasia kontynuuje studia na inżynierii materiałowej AGH.

Aby jak najwięcej mądrych głów zostało w Polsce, Centrum Innowacji, Transferu Technologii iRozwoju Uniwersytetu (CITTRU) prowadziło przez dwa lata projekt "Zostań skutecznym przedsiębiorcą", polegający na wspieraniu - również finansowym, z unijnych i budżetowych pieniędzy -nowatorskich inicjatyw studentów, absolwentów i pracowników naukowych krakowskich uczelni, a także przeszkoleniu ich w zakresie marketingu czy negocjacji.

- Po odbytym szkoleniu uczestnicy mogą korzystać z pomocy doradców. Potem, jak to na wolnym rynku, ich firmy muszą sobie radzić same - mówi koordynator projektu, Wojciech Gede. - Intensywne szkolenie w wymiarze około 70 godzin było moim pierwszym, bardzo kształcącym kontaktem z biznesem - potwierdza pomysłodawczyni produkcji hydrożeli do ogrodnictwa. Ze szkoleń organizowanych przez CITTRU w ramach projektu "Zostań skutecznym przedsiębiorcą" skorzystało ponad sto osób. Dofinansowania otrzymało dotąd 25 osób, a firm powstało około 50. Ostatnia 10-osobowa grupa finalistów została wyłoniona spośród 90 zgłoszonych koncepcji. Kilkoro otrzyma maksymalnie 20-tysięczne dofinansowania. Wśród pretendentów do finansowej premii znalazło się kreatywne studio mody, firma informatyczna świadcząca usługi za pomocą technologii Bluetooth, czy studio architektury ekologicznej - pierwsza tego typu firma w Małopolsce. - Zamierzamy projektować domy ekologiczne, energooszczędne, budowane z przyjaznego człowiekowi drewna ikamienia. Będą nowatorskie architektonicznie, elektronicznie sterowane, z dużą ilością przeszkleń - opowiada szef firmy, która ruszy jesienią, absolwent architektury PK, Tomasz Jakubiec.

Absolwent UJ Łukasz Pawłowski i jego współpracownicy proponują pierwszą na polskim rynku ofertę badającą łamanie prawa w internecie. Firma będzie monitorowała naruszanie praw autorskich, dóbr osobistych, wyławiała z internetu pomówienia. - Proponujemy klientom, z którymi podpiszemy umowę, usługę kompleksową. Po znalezieniu niedozwolonych prawem treści, będziemy o tym informować właściciela serwisu, by miał szansę na jej usunięcie. Naszemu klientowi prześlemy raport. W poszukiwaniach będziemy bazować na własnych doświadczeniach, zdobytych podczas pracy w portalach internetowych, gdyż trudno zbudować taki program, który wyręczałby człowieka - deklaruje Łukasz Pawłowski.

Na tle tych projektów fantazją wyróżnia się aparatura i oprogramowanie umożliwiające podróże rowerowe (na realnym rowerze) bez wychodzenia z domu. Urządzenie nie tylko umożliwia trenowanie zimą, ale dzięki podłączeniu do komputera, także pokonywanie wirtualnych tras, np. Tour de France i porównywanie swych czasów z wynikami liderów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.