Facebook Google+ Twitter

Pabianice. 110-lecie linii tramwajowej w zabytkowym Sanoku

Kilka dni po historycznej dacie, w sobotę 29 stycznia Pabianice obchodziły 110. rocznicę uruchomienia komunikacji tramwajowej. Był zabytkowy wagon, kapela podwórkowa oraz wspominania Prezydenta Pabianic Zbigniewa Dychty, o przeszłości i przyszłości szynowców - ewentualnej linii tramwajowej do Konstantynowa.

Chwilę po godzinie 11 na przystanek Zamkowa - Kilińskiego podjechał zabytkowy wagon Sanok z 1928 roku. / Fot. Daniel SiwakKilkudziesięciu mieszkańców Pabianic - młodszego i starszego pokolenia, już na parę minut przed rozpoczęciem uroczystości, oczekiwało w okolicy Urzędu Miasta na jej rozpoczęcie. Chwilę po godzinie 11 na przystanek Zamkowa - Kilińskiego (wśród mieszkańców bardziej znany jako Trzy Korony - przyp. autora) podjechał zabytkowy wagon Sanok z 1928 roku.

W rolę motorniczego, w całkiem współczesnym stroju wcielił się sam właściciel tramwaju, czyli Tomasz Adamkiewicz. Konduktorami ubranymi w historyczne płaszcze oraz skórzane torby na bilety, byli członkowie łódzkiego Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Miłośnicy szynowców jak zwykle przybliżali pasażerom kawałek komunikacyjnej historii.

Chwilę wcześniej zielony zabytek o numerze linii 110, odjechał z pętli przy ulicy Wiejskiej, Nie wszystkim mieszkańcom udało się załapać na pierwszy przejazd po Pabianicach. / Fot. Daniel Siwak całkiem już wypełniony mieszkańcami miasta oraz miłośnikami komunikacji miejskiej. Przy Trzech Koronach chętnych na okolicznościowa przejażdżkę było tak dużo, że cześć osób musiała odejść z kwitkiem i poczekać na następną turę. Za pierwszym razem nie udało się wsiąść nawet włodarzowi miasta.

- Jest to najstarsza forma komunikacji miejskiej na terenie tego miasta. Biorąc po uwagę geografię Pabianic, było to najbardziej słuszne rozwiązane - mówił serwisowi Wiadomości24.pl Prezydent Pabianic Zbigniew Dychto.- Ja nie zrobię niczego takiego, aby tramwaj a Pabianicach nie funkcjonował. Największy problem dla mnie w tej chwili wynika z kosztów jego utrzymania - dodał prezydent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.