Facebook Google+ Twitter

Pabianiczanie w sowieckich obozach jenieckich

Każdy z nas słyszał o zbrodni katyńskiej. Jednak czy wiemy, że wśród wielu zamordowanych znajdowali się również ludzie związani z tym samym miastem, do którego my - Pabianiczanie - równie mocno się przywiązaliśmy?

Z okazji premiery filmu "Katyń" oraz roku gen. Władysława Andersa, Muzeum Miasta Pabianic zorganizowało wystawę okolicznościową pt. "Pabianiczanie w sowieckich obozach jenieckich". Ekspozycja ta jest doskonałym uzupełnieniem filmu "Katyń" o pabianickie wątki. Powinien ją zobaczyć każdy mieszkaniec tego miasta. Przedstawia ludzi związanych z Pabianicami i tragedią katyńską.

Zwiedzający mogą obejrzeć portrety 38 osób przebywających w trzech obozach: Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie, a zamordowanych w kwietniu 1940 r. w Katyniu, Charkowie i Twerze. Ciekawostką są również listy pisane przez jeńców oraz ich rodziny, przepełnione tęsknotą i lękiem. Dodatkowym elementem wystawy jest lista z nazwiskami wszystkich osób związanych z naszym miastem oraz nazwy obozów, w których się one znajdowały. Niespodzianką dla znawców militariów jest oryginalny ekwipunek żołnierza z kampanii wrześniowej z 1939 r.

Warto wspomnieć, iż na otwarciu wystawy obecna była Irena Anders, wdowa po gen. Andersie. Przygotowanie całej ekspozycji trwało kilka miesięcy. Jak twierdzą pracownicy muzeum, cieszy się ona dużą popularnością. Oferta zwiedzania została skierowana do wielu szkół, dzięki czemu uczniowie mogą wzbogacić swoją wiedzę historyczną. Do muzeum przychodzi również wielu dorosłych.

Po obejrzeniu ekspozycji uważam, że naprawdę warto wybrać się do muzeum. Wystawa pomaga zrozumieć historię, gdyż dotyczy bezpośrednio ludzi związanych z Pabianicami. Ukazuje, iż zbrodnia katyńska wymierzona była w kwiat polskiej inteligencji, ponieważ większość zabitych była wcześniej szanowanymi nauczycielami, lekarzami czy urzędnikami. Pozwala kształtować świadomość historyczną mieszkańców, rozszerza ich wiedzę o mieście oraz przede wszystkim przedstawia rozmiar zbrodni katyńskiej.

Wystawę można oglądać w Muzeum Miasta Pabianic do 17 listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.