Facebook Google+ Twitter

Pablo Neruda został zabity przez ludzi Pinocheta? Śledztwo w sprawie śmierci noblisty zostanie wznowione

Śledztwo w sprawie śmierci Pabla Nerudy zostanie podjęte od nowa. Powszechnie uważa się, że sprawcami śmierci chilijskiego noblisty byli siepacze Pinocheta. Działania trucizny nie potwierdziły ostatnie badania wykonane po ekshumacji zwłok.

Pablo Neruda (wł. Ricardo Eliecer Neftalí Reyes Besualto), chilijski poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1971. http://www.rnv.gob.ve/index.php/pablo-neruda-mas-que-un-poeta / Fot. rnvW Chile zostanie wznowione śledztwo w sprawie śmierci Pabla Nerudy, wybitnego poety i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1971. Wciąż zachodzi podejrzenie, iż jego śmierć nie obyła się bez udziału osób trzecich. Przez dłuższy czas uznawano za prawdopodobną wersję, iż został otruty w 1973 r. Sprawcami mieli być ludzie junty wojskowej Pinocheta. Badania przeprowadzone po ekshumacji ciała Nerudy w 2013 r., nie przyniosły dowodu na uzasadnienie podejrzeń.

Neruda, zasłynął z przepojonych namiętnością wierszy miłosnych i zagorzałych poglądów komunistycznych. Domniemywa się, że zmarł na raka prostaty w kilka dni po zamachu stanu z dnia 11 września 1973 r., który zapoczątkował krwawą dyktaturę Augusto Pinocheta.

"Wstępnie dowodzono, że został otruty i w tym sensie wszystko wskazywało na interwencję wskazanych agentów..., którzy mogli stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości" - powiedział w środę Francisco Ugas, szef rządowego departamentu praw człowieka.

Szofer poety mówił, że agenci Pinocheta wykorzystali czas choroby, by wstrzyknąć poecie truciznę. Neruda był wtedy hospitalizowany w klinice Santa Maria w Santiago.

Według jednej z teorii, Pablo Neruda został otruty dlatego, że był zagorzałym komunistą i pozostawał lojalny obalonemu prezydentowi Salvadorowi Allende. Obawiano się, że zostanie przywódcą opozycji wobec dyktatury Pinocheta.

Nowe badania kryminalistyczne na obecność trucizn nieorganicznych, w tym metali ciężkich w szczątkach Nerudy spróbują określić bezpośrednie lub pośrednie przyczyny jego śmierci.

Do tej pory koncentrowano się na poszukiwaniu pozostałych śladów trucizny. Obecnie badania skupią się na wykryciu uszkodzeń komórek czy białka, które mogły być spowodowane czynnikami chemicznymi.

Najbardziej znany poeta Chile zyskał uznanie krytyków publikacją swojej poezji w 1924r. - "Dwadzieścia wierszy o miłości i jedna pieśń rozpaczy", które napisał w wieku 19 lat. Przez całe życie był płodnym poetą, stał się działaczem politycznym, a nawet mocnym kandydatem na prezydenta Chile; ostatecznie okazał swoje poparcie Allende. Neruda był organizatorem pomocy, statku dla około 2000 uchodźców w 1939r., którzy uciekali do Chile przed wojną domową w Hiszpanii. Był ambasadorem swego kraju we Francji w czasie prezydentury Allende.

Neruda otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1971 roku za "poezję, która z nadzwyczajną siłą wyrażała los całego kontynentu."


źródła: Newsweek
encyklopedia ksiazek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.