Facebook Google+ Twitter

Pacjenci będą przypisywani do przychodni, a nie konkretnego lekarza

Od nowego roku szykują się ważne zmiany dla pacjentów. Mają być oni przypisani do przychodni, a nie konkretnego lekarza. Przychodnie będą też mogły sprzedawać szczepionki.

 / Fot. Tadeusz KowalskiZmiany wynikają m.in. z postulatów samych lekarzy rodzinnych. W bieżącym roku NFZ nie chciał bowiem refundować przychodniom świadczeń za chorego, który był w niej leczony, a lekarz do którego był przypisany odszedł z pracy w przychodni. Z tego powodu doszło nawet do protestów i zamykania przychodni w woj. lubelskim.

Jak powiedziała "Rzeczpospolitej" Ewa Kopacz: "Jest to ważna zmiana dla chorych i przychodni. Deklaracja pacjenta będzie wyborem konkretnej lecznicy a nie lekarza czy pielęgniarki. Bo jeśli odejdą oni z przychodni, chory będzie mógł dalej się tam leczyć a NFZ płacić za to".

Specjalny zespół lekarzy i przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia wypracował również kolejną istotną zmianę w ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej. Przychodnie będą mogły sprzedawać szczepionki np. na grypę. Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, który był członkiem zespołu powiedział "Rz": "Sytuacja, którą mamy teraz, stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa chorego. Kupuje on bowiem szczepionkę w aptece i dopiero później przynosi do gabinetu. Lekarz nie wie, w jakich warunkach ją przetrzymywał i czy mu nie zaszkodzi".

Zespół pracuje też nad zmniejszeniem liczby pacjentów, przypadających na jednego lekarza. Obecnie jest ich Polsce 2750, podczas gdy np. w Irlandii, Danii czy Anglii 1,4-1,8 tys, pacjentów. Lecz ta zmiana zapewne nie wejdzie szybko w życie, gdyż wymaga zasad zmiany finasowania lekarzy rodzinnych przez NFZ.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

e
  • e
  • 27.10.2011 20:29

Aptekarz nie sprzeda szczepionki do "ręki " pacjenta bo grozi mu prokurator w razie powikłań. Szczepionki muszą być transportowane w pojemnikach termoizolacyjnych [ 4 stopnie C ] Sanepid czuwa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Panie LINKe, ech życia Pan nie zna i pewnie rzadko korzysta z usług naszej ukochanej służby zdrowia. Póki co - lekarze nie zajmują się bezpośrednio dystrybucją szczepionek (i całe szczęście), ale przychodnie, w których pracują już takie szczepionki sprzedają. Nie widzi Pan związku między oferowaniem przez przedstawiciela farmaceutycznego danej szczepionki, a decyzją lekarza - którą szczepionkę należy zakupić dla potrzeb danej przychodni? W "mojej" przychodni szczepionka przeciw grypie konkretnej firmy farmaceutycznej kosztuje 28 zł. Tymczasem Łódź została objęta programem bezpłatnych szczepień +65, tylko taka informacja w "mojej" przychodni" nigdzie nie została opublikowana. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
LINKe
  • LINKe
  • 27.10.2011 17:12

@ Pani Ewo ! Gdyby każdy miał do ludzi takie podejście jak Pani pewnie nikt by z domu nie wyszedł. Marzę żeby nie być przywiązanym do jednego lekarza. Szczepionki ? jak można z ludzi robić potencjalnych oszustów ,złodziei. Nie ma przymusu się szczepić. Na darmowe badania profilaktyczne [przesiewowe ] chodzi 4% kobiet. Ilu szczepi się na grypę sezonową ? Lekarze nie zajmują się dystrybucją szczepionek [ jest inny personel] . Lekarz czuwa kiedy może być podana. Lekarze rodzinni to prywatna sł zdrowia , rozliczają się z NFZ przyjmują "cudzych pacjentów " jak np jeden zachoruje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Test to kolejne działanie pozorowane. Przychodnie już teraz stosują zwyczajową zasadę nie przypisywania pacjenta do jednego lekarza. Oficjalnie np. wybieram lekarza, ale pomocy medycznej może mi udzielić każdy z innych, pracujących w danej przychodni lekarzy. Według NFZ jest to zapewne przestępstwo. Sprzedawanie szczepionek przez lekarzy to drugi, głupi pomysł NFZ. A niby skąd i w jaki sposób szczepionki te musiałyby trafić do rzeczonego lekarza? Ano za pośrednictwem przedstawiciela farmaceutycznego danej hurtowni. Czyli wilki byłby syty i owca cała, poza jednym wyjątkiem. Oczywiście pacjentem, który mając już dwóch pośredników - za taką szczepionkę musiałby zapłacić drożej.
@wichura - masz rację.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wichura
  • wichura
  • 27.10.2011 15:16

To brzmi, jak przywiązać szewca do kopyta a wóz do konia. Czy te matoły od zdrowia są rzeczywiście matołami i mogą uchwalać tylko pierdoły, zamiast zając się poważnymi sprawami!?
To jakaś pajdokracja. Rządy dzieciaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.