Facebook Google+ Twitter

Pacjenci mają utrudniony dostęp do opieki psychiatrycznej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-07 14:42

W 2006 roku z porady skorzystało zaledwie 4 procent społeczeństwa - około półtora miliona ludzi. Średnia europejska to 11 procent - wynika z danych Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Sytuację ma poprawić przyjęta nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Wciąż nie ma jednak aktów wykonawczych.

Blokuje to uruchomienie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zgodnie z założeniami program ma objąć lata 2009-20013. Jego głównym celem jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej opieki zdrowotnej oraz innych form pomocy umożliwiających życie w środowisku rodzinnym i społecznym. W ramach programu prowadzone będą także działania profilaktyczne oraz zapobiegające stygmatyzacji i wykluczeniu chorych psychicznie.

Docent Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wyjaśniła, że w ramach Narodowego Programu powstanie ogólnopolska sieć poradni zdrowia psychicznego. Dzieki temu więcej osób uzyska pomoc w miejscu zamieszkania. Docent Meder przyznała, że w naszym kraju brakuje około półtora tysiąca łóżek w szpitalach psychiatrycznych, za mało jest również odpowiednio wyszkolonej kadry.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.10.2008 14:58

Osoby chore psychicznie powinny być przyjmowane do lekarza w dniu kiedy się zgłoszą po pomoc i tylko lekarz takiej płci jak osoba chora psychicznie powinien mieć prawo zapytać takie osoby o cel wizyty a w przypadku braku możliwości przyjęcia takiej osoby w miejscu gdzie się zgłosiła powinno się takiej osobie pomóc uzyskać pomoc lekarza w innym miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.