Facebook Google+ Twitter

Pacjenci uwięzieni we własnych ciałach

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-03 08:11

Poza światem. Wyłączeni. Ale wciąż żyją. 40 proc. pacjentów znajdujących się w stanie wegetatywnym źle zdiagnozowano.

 / Fot. Tomasz JodłowskiKate Bainbridge jest pełną życia 37-letnią byłą nauczycielką. Jej oczy są pełne wyrazu. Ma szeroki uśmiech i często się śmieje. Ale tylko czasem - i z wielkim trudem - może wypowiadać pojedyncze słowa. Siedzi na wózku inwalidzkim i "mówi" za pomocą klawiatury. Składając słowa, wybiera litery palcem wskazującym lewej ręki.

Dziesięć lat temu Kate zapadła w głęboką śpiączkę i przez kilka tygodni oddychała za pomocą respiratora. W następstwie infekcji wirusowej wywiązało się ciężkie zapalenie mózgu. Gdy wybudziła się ze śpiączki, otworzyła oczy i zaczęła oddychać w sposób naturalny. Nie reagowała jednak na to, co się do niej mówi, ani na bodźce wzrokowe. Wydawało się, że jest kompletnie nieświadoma.

Cztery miesiące po zachorowaniu nie odnotowano żadnej poprawy. Postawiono diagnozę: pacjentka znajduje się w przewlekłym stanie wegetatywnym (PSW). Innymi słowy - jest na stałe nieświadoma tego, co się wokół niej dzieje. Diagnoza jednak okazała się błędna.

Chociaż Kate nie mogła mówić i słyszeć, przekazywać żadnych sygnałów ani samodzielnie przyjmować pokarmu, co jakiś czas odzyskiwała świadomość siebie i otoczenia. Odczuwała palące pragnienie, którego nie mogła w żaden sposób zakomunikować personelowi szpitalnemu. Czuła rozrywający ból. Czasem z jej gardła wydobywało się coś na kształt niemego krzyku, ale otoczenie sądziło, iż chodzi o reakcję odruchową. Kate odczuwała tak wielki ból i rozpacz, że próbowała popełnić samobójstwo poprzez wstrzymanie oddechu.

Wtedy pojawił się dr Adrian Owen, neuronaukowiec z Medical Research Council Cognition and Brain Sciences w Cambridge. Postanowił zbadać pacjentkę za pomocą specjalnie w tym celu przygotowanego tomografu i przeprowadzić bezprecedensowy eksperyment. W jego trakcie udowodnił, iż w momencie pokazywania Kate zdjęć jej rodziców zmienia się u niej poziom aktywacji mózgu.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.