Facebook Google+ Twitter

Pacjenci w Polsce nie znają swoich praw

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-17 15:47

Najnowsze wyniki badań opinii społecznej wykazują, że tylko 19 procent Polaków zna jedno z praw, które im przysługują jako pacjentom, a ponad 42 procent nigdy nie słyszało o tego typu swoich prawach.

Rezultaty badań zleconych przez Instytut Praw Pacjenta ujawniono na dzień przed Europejskim Dniem Praw Pacjenta. Stały się one okazją do dyskusji o niskiej świadomości praw wśród polskich chorych.

Ksiądz Arkadiusz Nowak - przewodniczący Instytutu Praw Pacjenta - uważa, że kampania społeczna informująca o ich prawach, będzie najlepszym narzędziem do zmiany niepokojących wyników badań. Dlatego od dziś w mediach rusza akcja "Prawa pacjenta - moje prawa". Zdaniem księdza Arkadiusza Nowaka, każdy z nas kiedyś będzie pacjentem i dobrze by było, żebyśmy znali swoje prawa. Ponadto - jak podkreślił ksiądz Nowak - wysoka świadomość wśród pacjentów pozytywnie wpłynie na ich relacje z lekarzami i odwrotnie.

Przewodniczący Instytutu Praw Pacjenta uważa jednocześnie, że wyniki badań nie są powodem do dramatyzowania. Wynika z nich bowiem, że oprócz osób, które nigdy nie słyszały o swoich prawach, poprawił się odsetek tych, którzy maja dużą świadomość swoich praw. Połowa Polaków wie np., że należy im się dostęp do bezpłatnej opieki medycznej, że mogą decydować wspólnie z lekarzem, jak dalej się leczyć i mogą odmówić zastosowania konkretnej terapii.

Badania - według ekspertów - pokazują również - jak bardzo potrzebna jest odrębna instytucja, która będzie dbała o prawa pacjentów.

Wiceminister zdrowia - Marek Twardowski - zapowiedział, że ustawa o rzeczniku pacjentów - jest już na ukończeniu. Jak poinformował Twardowski, będzie to urząd państwowy, niezależny od polityków i powoływany na 5-letnią kadencję. Wiceminister powiedział też, że sprawa była konsultowana z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Doktor Janusz Kochanowski nie zgadza się z wyodrębnieniem osobnego urzędu - uważa, że powinien funkcjonować w ramach RPO. - Myśmy się pozwolili życzliwie nie zgodzić - powiedział Marek Twardowski.
Minister zapowiedział, że nowe przepisy o rzeczniku praw pacjenta powinny zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2009 roku.

Więcej informacji o tym, jakie prawa przysługują pacjentom, można znaleźć na stronie internetowej www.prawapacjenta.eu. A już jutro - w ramach Europejskiego Dnai Praw Pacjenta - w Warszawie spotkają się przedstawiciele międzynarodowych organizacji pacjenckich z Europy Środkowej i Wschodniej. Będą wymieniać się doświadczeniami z zakresu praw chorych w swoich państwach.

IAR/drążkiewicz /dyd

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.