Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6255 miejsce

Pacjencie, radź sobie sam... Lekarze bez kontraktów

Nie tylko w województwie śląskim, ale w większości kraju NFZ nie podpisał kontraktów z lekarzami, a co za tym idzie, brak jest fachowej opieki dla pacjentów.

Rzecznik praw lekarzy Śląskiej Izby Lekarskiej dr hab.n. med. Katarzyna Ziora / Fot. Fot. Jolanta Maria Budniak"Fundusz zdrowia w województwie śląskim nadal nie podpisał kontraktów z lekarzami. Co to oznacza dla obywatela, pacjenta, wszyscy wiemy. Zapytałam rzecznika praw lekarzy Śląskiej Izby Lekarskiej, dr hab. n. med. Katarzynę Ziorę co sądzi o zaistniałej „chorej” sytuacji i z jakimi problemami przyjdzie nam, zwykłym ludziom, borykać się w momencie (nie daj Bóg) zachorowania.

- Do biura rzecznika praw lekarzy Śląskiej Izby Lekarskiej w styczniu tego roku zaczęły wpływać od lekarzy medycyny i lekarzy stomatologów dramatyczne informacje ustne i pisemne, iż Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał kontraktów na 2011 rok z ok. 1000 poradniami w naszym województwie. Dotyczy to w szczególności kontraktów na porady specjalistyczne i usługi stomatologiczne, które od szeregu lat były realizowane w ramach działających poradni i gabinetów dentystycznych. Spowoduje to, że rzesze pacjentów stracą w tym roku możliwość korzystania z bezpłatnych usług specjalistycznych i dentystycznych.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu im. Prof. Stanisława Szyszko - oddział dziecięcy / Fot. Fot. Jolanta Maria BudniakLekarze zwracają się do rzecznika praw lekarzy, aby sprawę nagłośnić w środkach masowego przekazu. Do tej pory na ten temat było bowiem cicho. Społeczeństwo naszego województwa nie zostało wyraźnie poinformowane o tych zmianach przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Informacja dla pacjentów spoczywa więc wyłącznie na nas. Pacjenci, którzy zgłaszają się do zamkniętych poradni specjalistycznych, są powiadamiani na bieżąco, że mogą korzystać z porad, ale wyłącznie odpłatnie. Nie należy się dziwić, że rodzi to ogromne niezadowolenie i ataki ze strony pacjentów. Jednak te ataki słowne są kierowane przeciwko pracownikom służby zdrowia, lekarzom, a nie przeciwko urzędnikom NFZ, odpowiedzialnym za takie decyzje. Skala problemu może okazać się rzeczywiście ogromna. W związku z tym Rzecznik Praw Lekarzy ŚIL w dniu 18 stycznia 2011 r. wystąpił z pismem do Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej, aby rzetelnie rozeznać sytuację.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu im. Prof. Stanisława Szyszko - oddział dziecięcy / Fot. Fot.Jolanta Maria BudniakJeśli bowiem te dane szacunkowe się sprawdzą, oznaczać to będzie, że setki, a może nawet tysiące pracowników ochrony zdrowia w naszym województwie straciło z dnia na dzień pracę w publicznym sektorze służby zdrowia, a co za tym idzie okaże się, że niemała część z nich, w tym nie tylko lekarze specjaliści, ale i pielęgniarki, rehabilitanci i inni pracownicy służby zdrowia zostali w tym roku pozbawieni środków do życia. Liczymy, że nasza korporacja zawodowa nie pozostanie bierna i zajmie się tą sprawą. Porównując się do innych grup zawodowych pracujących w sektorach państwowych, jesteśmy pewni, że przykładowo, gdyby około tysiąc pracowników np. kopalni straciło z dnia na dzień pracę, to z pewnością byłoby na ten temat bardzo głośno i to nie tylko na Śląsku, ale i w całym kraju.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu im. Prof. Stanisława Szyszko - oddział dziecięcy / Fot. Fot.Jolanta Maria BudniakGdzie tkwi problem, czy w zarządzaniu prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielenie świadczeń w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej, czy są jeszcze inne czynniki o których się nie mówi. Myślę, że Pani Minister Zdrowia - Ewa Kopacz, powinna jak najszybciej wypowiedzieć się w tej kwestii. A my możemy tylko zacytować „Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz…” ... Jan Kochanowski

Z rzecznikiem praw lekarzy Śląskiej Izby Lekarskiej dr hab.n. med. Katarzyną Ziorą rozmawiała Jolanta Maria Budniak .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Gośc
 • Gośc
 • 29.09.2011 17:37

Tusko w swych obietnicach deklarował znieść NFZ i co 'NIC" Przez NFZ płacimy podwójne !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Artur K
 • Artur K
 • 06.02.2011 21:02

Pozdrowienia dla Pani Jolanty Budniak ze Szczecina:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Artur K
 • Artur K
 • 06.02.2011 20:56

Polska słuzba zdrowia to katastrofa i tyle w temacie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rej? Głowę bym dał, że Słowacki;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
WłADEK Z cHOZROWA
 • WłADEK Z cHOZROWA
 • 05.02.2011 10:46

Panie Macku, mowa o tragicznej sytuacji nA RYNKU ZDROWIA , a Pan skupia sie na autorze
może Pan cos zrobi dla społeczeństwa a potem się pieni. Tak każdy potrafi i tych mamy na pęczki
Plus sla autorki

Komentarz został ukrytyrozwiń
maciek
 • maciek
 • 05.02.2011 10:38

Zacznij kobieto od tego, ża na początek zorientuj się o jakiej instytucji piszesz. Nie ma czegoś takiego jak NFOZ, jest NFZ. A jeżeli już cytujesz wieszczów, to Kochanowski do nich nie należał. Naprawdę nie chodzi o to, aby "język giętki powiedział to co pomyśli głowa" (tym razem to Rej). Niech ta głowa najpierw naprawdę pomyśli

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak mi sie wydaje,że lekarze mają tylko kłopot z pacjentami. Więc moze za leczenie wzilaby sie ktos inny... Szmanow tez u nas nie brakuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta
 • Marta
 • 05.02.2011 08:55

Taka sytauacja, ze pacjenci muszą sobie sami radzić płacąc za każdą "usługę" jest od dawna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.