Facebook Google+ Twitter

Pacjent w testamencie zdecyduje, czy chce umrzeć

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-12-01 07:57

Polacy będą mogli wypełnić tzw. testament życia, w którym określą, czy w przypadku np. śpiączki chcą być sztucznie podtrzymywani przy życiu.

 / Fot. Grzegorz Jakubowski, "Polska"Powiedział to wczoraj portalowi TVN24.pl Jarosław Gowin, poseł Platformy Obywatelskiej. Jeśli nie wyrażą na to zgody, a lekarze uznają, że dalsze leczenie pacjenta przysporzy mu jedynie cierpień i nie wpłynie na poprawę jego zdrowia, chory zostanie odłączony od aparatury.

Przepisy regulujące tę kwestię znajdą się w specjalnej ustawie bioetycznej, która wraz z ustawą o zapłodnieniu in vitro powstaje w związku z planowaną przez rząd ratyfikacją Europejskiej Konwencji Bioetycznej. Kompletne przepisy mają być gotowe jeszcze w grudniu. Projekt ustawy przygotowuje działający przy gabinecie premiera zespół ds. konwencji bioetycznej

Według propozycji przedstawionej przez Gowina chorzy sami mają decydować, czy odłączyć respiratory podtrzymujące ich przy życiu. Jednak nowe przepisy będą mogły być stosowane tylko w skrajnych przypadkach, kiedy lekarze uznają, że stan pacjenta nie rokuje już poprawy.

- Testament życia będzie miał zastosowanie w wyjątkowych sytuacjach, tylko w przypadku śmiertelnej choroby lub uciążliwego i bolesnego leczenia nierokującego poprawy - mówi "Polsce" Jarosław Gowin. - Chcemy dać chorym prawo do godnej śmierci. Nowe przepisy nie zwolnią lekarzy od odpowiedzialności. Tylko oni będą mogli rozstrzygnąć, czy jest jeszcze szansa na leczenie pacjenta - dodaje poseł Platformy.

Co na to lekarze?
- Wola pacjenta wyrażona wtedy, kiedy jeszcze może coś zrobić, powinna być przestrzegana. Ale testament życia powinien być zestandaryzowany i jak najlepiej zabezpieczony przed możliwością nadużyć - skomentował pomysł na antenie TVN 24 Konstanty Radziwiłł, szef Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zdaniem prof. Andrzeja Zolla, żeby nowe przepisy były skuteczne, muszą być niezwykle precyzyjne. Były szef Trybunału Konstytucyjnego pyta: - Co z osobami, którym religia nie pozwala np. na transfuzję krwi?

Czytaj dalej na stronie polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przepisy muszą być tak sformułowane aby nie pozwoliły do interpretacji własnych żadnej grupie społecznej.
Aby żadni pisopodobni nawiedzeni politycy i kler nie mieszali i nie decydowali o ludzkich wyborach.
Dobrze by było aby w tym temacie zapanowała jednogłośność, każdy z nas może stanąć przed takim dylematem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PRAWO godnej śmierci ?
czytałam gdzieś--- UMIERAć po LUDZKU.

tu granica cienka z eutanazją we własnym wykonaniu. Samemu sobie pozwalam umrzeć. hmmm .....
ARtykuł jak się patrzy, mam coś nie coś na ten temat.
ale to smutny temat przed świętami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.