Facebook Google+ Twitter

Pacyfiści w "Rosomakach" na Przystanku Woodstock

"Miłość, przyjaźń, muzyka"... i wojsko polskie na przystanku Woodstock. Jurek Owsiak zaprosił grupę 50 żołnierzy, którzy utworzyli wojskowe miasteczko. Rezultat: wozy opancerzone, a obok nich młodzi pacyfiści.

Poligon w Kostrzynie nad Odrą. Właśnie tam odbywa się XIV Przystanek Woodstock, organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Oprócz koncertów, spotkań, uczestnicy przystanku po raz pierwszy będą mieli okazję przebiec się po wojskowym poligonie, zobaczyć w akcji kryminalistyczne wozy i transportery "Rosomak". Miasteczko ma promować służbę wojskową i zachęcać młodych ludzi do zasilania szeregów armii. Wszystko to na zaproszenie Jurka Owsiaka, który od lat uparcie powtarza: grunt to tolerancja!

Pomysł nie na miejscu?
- Wojsko Polskie uzyskało zaproszenie od prezesa fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurka Owsiaka, na rozstawienie miasteczka wojskowego. Zaproponowano nam formułę promocji służby wojskowej i zgodziliśmy się na nią - mówi Wiadomościom24 Michał Łazowski z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, który na miejscu koordynuje funkcjonowanie miasteczka. Woodstock to doskonałe miejsce nie tylko na promowanie armii, ale przede wszystkim na pozyskiwanie nowych kandydatów do służby. Staramy się wypromować rozwój zawodowy w służbie wojskowej, który może być dla wielu alternatywą - dodaje. Dostęp do miasteczka będzie miał każdy, kto wyrazi chęć poznania na własnej skórze realiów życia "w kamaszach". Należy także zaznaczyć, że nie będzie to "broń lekkiego kalibru".

Rosomaki (zdjęcie ilustracyjne) / Fot. PAP/ Radek PietruszkaBroń i nie tylko
Miasteczko wojskowe tworzy ok. 50 żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i Wędrzyna. Ich zespół zajmuje się głównie udzielaniem informacji i prezentowaniem najnowszego sprzętu będącego na wyposażeniu polskiej armii, m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, czterokołowe motocykle rozpoznawcze Arctic Cat czy też wozy rozpoznawcze Szakal. Stanowiska promocyjne posiadają także: Żandarmeria Wojskowa oraz przedstawiciele Wojskowych Komend Uzupełnień.

Jak ocenia koordynator z MON, odzew ze strony woodstokowiczów nie jest jeszcze zbyt duży. Dziś miasteczko odwiedziło ok. 500 osób. Prawdziwego zainteresowania wojskowi spodziewają się jutro i pojutrze, kiedy festiwal rozpocznie się na dobre. Jak zareagują na to nowo przybyli entuzjaści "muzyki i pokoju"?

- Jak do tej pory nie mieliśmy żadnych negatywnych opinii na temat miasteczka - komentuje Krzysztof Dobies rzecznik prasowy fundacji WOŚP. Młodzi ludzie przyjeżdżający do Kostrzyna interesują się militariami, wiedzieliśmy o tym wcześniej i staramy się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom - dodaje. Pytany o to, czy nie kłóci się to z przesłaniem Woodstocku odpowiada:
- Woodstockowicze kierują się tolerancją, przede wszystkim tolerancją i szacunkiem. Jeśli komuś się nie podoba, omija stoiska z daleka. To właśnie w różnorodności festiwalu tkwi jego siła.

Woodstockowicze przyjeżdżają do Kostrzyna ze względu na klimat, specyfikę tego miejsca. Tak jak co roku, tworzą go ludzie, muzyka i oczywiście Jurek Owsiak, któremu nie można zarzucić bezczynności czy nietrafionych pomysłów. Czy w tym roku przyświecał mu szlachetny cel krzewienia patriotyzmu czy też wystawiania tolerancji na próbę?

Według niektórych szarżujące "Rosomaki", czy przeprawy przez wojskowy poligon, mogą się przecież kłócić z przesłaniem tolerancji i pokoju. Tolerancja - jak najbardziej, pokój tuż koło wcześniej wspomnianego "Rosomaka" - chyba nie do końca. "Miłość, przyjaźń i muzyka" miały przecież wystarczyć...

Czytaj także materiał Ryszarda Walduna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

PLus za artykuł. Jak tu się zrelaksować w poligonowych warunkach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

i dlatego Przystanek Woodstock to parodia legendy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dexman masz u mnie piwo!
Jezeli myslicie o wojsku negatywnie, to sprobujcie myslec o nim jak o obronie a nie o ataku. I wsio bedzie ok. Panowie... RP nie stac na atak, wiec spokojnie. WP RuleZ !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stara prawda: jeśli chcesz pokoju, gotój się do wojny! Jeśli ktoś uważa, że demilitaryzacja kraju prowadzi do pokoju, albo że wszyscy na świecie kiedyś pokochają się tak, że nie będzie konieczne utrzymywanie armii, to chyba pali za dużo zielonego złota made in Netherlands.

Jeśli ktoś jest prawdziwym wrogiem wojny, to powinien wstąpić do wojska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

kurde gdybym wiedział wcześniej że coś takiego bedzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

wojskowy poligon-specyficzne przesłanie w tym roku ;)
ale na pewno na przystanku w tym roku będzie spokój :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.07.2008 20:21

"Departament Wychowania i Promocji MON koordynuje funkcjonowanie miasteczka" ale ten Owsiak namieszał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.