Facebook Google+ Twitter

Paczków - miejscowość na podsudeckim szlaku

Paczków to piękna, malownicza miejscowość, położona w województwie opolskim. Ciekawe zabytki kultury, jak i walory turystyczne zachęcają do jej odwiedzenia.

 / Fot. Grzegorz ZarytkiewiczPaczków leży 90 km od Wrocławia. Otaczają go 3 jeziora ( Jezioro Otmuchowskie, Jezioro Nyskie i Zalew Paczkowski). Miasteczko, w 1254 roku, założył biskup wrocławski, Tomasz I. Miasto zachowało swój historyczny charakter.

Co zwiedzić?


Mury obronne z XIV wieku, mają miejscami 7 metrów wysokości i otaczają miasto owalem
o długości 1200m. Dzięki murom obronnym Paczków znany jest jako „Polskie Carcassonne“.
W 1429 roku mury musiano wyburzyć ze względu na zły stan techniczny. Naprawy, miejskie mury doczekały się dopiero w roku 1846. Dla poprawy komunikacji w drugiej połowie XIX wieku przebito cztery nowe przejścia w murze: w 1870 r. u wylotu ulic Słowackiego, Piastowskiej i E. Plater, a w 1873 roku także ulicy Kołłątaja.

Ratusz


Paczkowski ratusz powstał w połowie XVI w. Z renesansu pozostała jedynie wieża. Stanowi ona bardzo atrakcyjną więżę widokową. We wnętrzu wieży znajduje się zabytkowy mechanizm zegarowy, wyprodukowany w 1858 roku przez Carla Weissa, uznanego zegarmistrza z Głogowa.


 / Fot. Grzegorz Zarytkiewicz

Cztery bramy i trzy wieże


Bramy: Wrocławska, Nyska, Kłodzka i Ząbkowicka wpisały się w klimat miasta. Wieża Wrocławska udostępniona jest turystom. Na jej szczycie zorganizowany jest punkt widokowy, z którego roztacza się znakomita panorama miasta.

Wieża bramy kłodzkiej pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Strzegła miasto przed wrogiem od strony Czech.

Wieża Ząbkowicka, bardzo podobna do wieży kłodzkiej, powstała również na przełomie XIV i XV w. i osiąga wysokość 18 metrów. Wieża Nyska, prowadzi z miasta w kierunku Nysy. Powstała w 1573 roku, a strzeże jej potężna Baszta Łupinowa.

Dom Kata

 / Fot. Grzegorz Zarytkiewicz
Powstał w XVIII wieku i według legend mieszkał w nim miejscowy kat wraz z rodziną. Ponoć w samym Paczkowie oprawca nie stosował wyroków, gdyż zostałby zlinczowany przez mieszkańców. Dom Kata znajduje się nieopodal cmentarza i pierwszej szubienicy.

 / Fot. Grzegorz Zarytkiewicz

Muzeum gazownictwa


Mieści się w budynkach byłej gazowni, która od 1902 roku dostarczała gaz mieszkańcom Paczkowa. W muzeum prezentowana jest pełna gama różnorodnych urządzeń gazowych stosowanych w gospodarstwach domowych. Szczególną atrakcję stanowi unikalna kolekcja gazomierzy - najstarsze pochodzą z ubiegłego wieku.

Na koniec

 / Fot. Grzegorz Zarytkiewicz
Zwiedzanie samego Paczkowa zajęło mi przeszło 2 godziny. Warto jeszcze udać się na jeziora w okolicy Paczkowa.Znajdują się tam dwa sztuczne zbiorniki - Jezioro Otmuchowskie i oraz Zalew Paczkowski. Nad jeziorami można również aktywnie wypocząć, gdyż znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych. Zadowoleni będą fani amatorskich sportów wodnych oraz fani wędkarstwa.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Po odejściu wojsk radzieckich opuszczony zamek rozkradła ludność napływowa oraz rozbierano a materiał budowlanny wywieziono do Warszawy w myśl hasła: "Cały naród buduje swoją stolicę"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.