Facebook Google+ Twitter

Padają firmy, które budowały Stadion Narodowy

Stadion Narodowy, swoim wyglądem i rozmachem technologicznym wielce cieszy kibiców. Mniej zadowoleni są jego wykonawcy. Sąd ogłosił upadłość PBG i Hydrobudowy.

 / Fot. Piotr DrabikPo najróżniejszych tarapatach podczas budowy, a potem w trakcie otwarcia - Stadion Narodowy wreszcie działa, a firmy, które go mozolnie zbudowały - padają. To dramat sukcesu i rozpacz wykonawców. Przekleństwo ekonomii naszych czasów. Bo niby wszystko gra - inwestycja, ukończona, oddana, spłacona, a firmy wykonawcze padają, jak przysłowiowe muchy. Tylko rzeczywista Mucha Joanna, pani ministra trzyma się dzielnie i tak powinno być.

Jak podaje "Gazeta Prawna" - "Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu". Rzeczniczka poznańskiego Sądu Okręgowego poinformowała media, że "Sąd Rejonowy w Poznaniu zdecydował dziś (11 czerwca) o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu".

Według rzeczniczki "sąd postanowił o utrzymaniu zarządu własnego i wyznaczył nadzorcę oraz sędziego komisarza". Wierzyciele Hydrobudowy, zgodnie z prawem, mają trzy miesiące na zgłoszenie swoich wierzytelności.

Silna i wielka grupa PBG, wraz z Hydrobudową Polska i bliźniaczą firmą Aprivia, podjęły na początku czerwca decyzję o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o ochronę spółki, interesów wszystkich wierzycieli i swoich pracowników, a jednocześnie o upadłość układową. Przyczyną takiej decyzji były - jak napisano we wnioskach - problemy z bankami wynikające z zasilania grupy poprzez udzielanie "kredytu pomostowego zapewniającego finansowanie do czasu pozyskania środków z emisji obligacji zamiennych, jak również refinansowania akwizycji Rafako".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

To nie jest "zrobienie biznesu" tylko ucieczka od kosztów. Dziś czytałem o znanym amerykańskim producencie samolotów, który nie przestając ich produkować i mając zamówienia na wiele miesięcy naprzód ogłosił upadek żeby nie spłacać kredytów w wysokości 2,5 mld dolarów. Wierzyciele zamiast gotówki dostaną akcje firmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ago nie do konca. Zrobienie "biznesu" na upadłości z układem jest oczywiście mozliwe. Możliwym jest też wskoczenie na księzyc o tyczce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Należałoby się zastanowić, z jakiego powodu są to w znakomitej większości (a może nawet wszytkie) upadłoći z możliwością zawarcia układu. W dodatku są głównie spółki-córki, będące tylko małym fragmentem większych holdingów i teoretycznie mogłyby być z łatwością dokapitalizowane

Zgadzam sie z przedmówcami. To po prostu sposób prowadzenia biznesu i wyzyskania podwykonawców. niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Troll
  • Troll
  • 13.06.2012 17:10

@ Cybruch ,,,,,nie siej defetyzmu !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam jak swojego czasu w Szwajcarii była cała seria upadłości firm. Nasze media mówiły coś o kiepskiej formie tamtejszej gospodarki do momentu wywiadu z pewnym Szwajcarem, który stwierdził, że:
"owszem jest mnóstwo upadłości, ale na szczęście już zmieniają prawo żeby nie można było ich tak łatwo ogłaszać uciekając od licznych zobowiązań finansowych"... :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rysiek
  • Rysiek
  • 13.06.2012 12:54

@Stanisław Cybruch
NIE SZUKAJ SENSACJI TAM GDZIE JEJ NIE MA !Te firmy zostały tylko na budowę stadionów powołane .Im jest na rękę bankructwo , bo to im pozwala nie płaci innym firmom lub pracownikom całych nalezności.
Taki to jest kapitalizm gdzie można robić kontrolowane bankructwo i z tych samych osób, na tym samym majątku powołać nowa firmę .Teraz powołają firmę do remontów wałów przeciwpowodziowych albo ścieżek rowerowych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.