Facebook Google+ Twitter

Padają firmy, które budowały Stadion Narodowy

Stadion Narodowy, swoim wyglądem i rozmachem technologicznym wielce cieszy kibiców. Mniej zadowoleni są jego wykonawcy. Sąd ogłosił upadłość PBG i Hydrobudowy.

 / Fot. Piotr DrabikPo najróżniejszych tarapatach podczas budowy, a potem w trakcie otwarcia - Stadion Narodowy wreszcie działa, a firmy, które go mozolnie zbudowały - padają. To dramat sukcesu i rozpacz wykonawców. Przekleństwo ekonomii naszych czasów. Bo niby wszystko gra - inwestycja, ukończona, oddana, spłacona, a firmy wykonawcze padają, jak przysłowiowe muchy. Tylko rzeczywista Mucha Joanna, pani ministra trzyma się dzielnie i tak powinno być.

Jak podaje "Gazeta Prawna" - "Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu". Rzeczniczka poznańskiego Sądu Okręgowego poinformowała media, że "Sąd Rejonowy w Poznaniu zdecydował dziś (11 czerwca) o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu".

Według rzeczniczki "sąd postanowił o utrzymaniu zarządu własnego i wyznaczył nadzorcę oraz sędziego komisarza". Wierzyciele Hydrobudowy, zgodnie z prawem, mają trzy miesiące na zgłoszenie swoich wierzytelności.

Silna i wielka grupa PBG, wraz z Hydrobudową Polska i bliźniaczą firmą Aprivia, podjęły na początku czerwca decyzję o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o ochronę spółki, interesów wszystkich wierzycieli i swoich pracowników, a jednocześnie o upadłość układową. Przyczyną takiej decyzji były - jak napisano we wnioskach - problemy z bankami wynikające z zasilania grupy poprzez udzielanie "kredytu pomostowego zapewniającego finansowanie do czasu pozyskania środków z emisji obligacji zamiennych, jak również refinansowania akwizycji Rafako".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

To nie jest "zrobienie biznesu" tylko ucieczka od kosztów. Dziś czytałem o znanym amerykańskim producencie samolotów, który nie przestając ich produkować i mając zamówienia na wiele miesięcy naprzód ogłosił upadek żeby nie spłacać kredytów w wysokości 2,5 mld dolarów. Wierzyciele zamiast gotówki dostaną akcje firmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ago nie do konca. Zrobienie "biznesu" na upadłości z układem jest oczywiście mozliwe. Możliwym jest też wskoczenie na księzyc o tyczce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Należałoby się zastanowić, z jakiego powodu są to w znakomitej większości (a może nawet wszytkie) upadłoći z możliwością zawarcia układu. W dodatku są głównie spółki-córki, będące tylko małym fragmentem większych holdingów i teoretycznie mogłyby być z łatwością dokapitalizowane

Zgadzam sie z przedmówcami. To po prostu sposób prowadzenia biznesu i wyzyskania podwykonawców. niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Troll
  • Troll
  • 13.06.2012 17:10

@ Cybruch ,,,,,nie siej defetyzmu !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam jak swojego czasu w Szwajcarii była cała seria upadłości firm. Nasze media mówiły coś o kiepskiej formie tamtejszej gospodarki do momentu wywiadu z pewnym Szwajcarem, który stwierdził, że:
"owszem jest mnóstwo upadłości, ale na szczęście już zmieniają prawo żeby nie można było ich tak łatwo ogłaszać uciekając od licznych zobowiązań finansowych"... :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rysiek
  • Rysiek
  • 13.06.2012 12:54

@Stanisław Cybruch
NIE SZUKAJ SENSACJI TAM GDZIE JEJ NIE MA !Te firmy zostały tylko na budowę stadionów powołane .Im jest na rękę bankructwo , bo to im pozwala nie płaci innym firmom lub pracownikom całych nalezności.
Taki to jest kapitalizm gdzie można robić kontrolowane bankructwo i z tych samych osób, na tym samym majątku powołać nowa firmę .Teraz powołają firmę do remontów wałów przeciwpowodziowych albo ścieżek rowerowych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.