Facebook Google+ Twitter

Padło Biuro Podróży Kopernik. Trzy tysiące turystów w opałach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-17 14:56

Trzy tysiące osób może mieć kłopoty z wyjazdem bądź z powrotem do kraju z wycieczki wykupionej w Biurze Podróży Kopernik. Dziś biuro ogłosiło upadłość.

Czy tak będą wracali do Polski klienci biura Kopernik? / Fot. PAP/Piotr Kowalczyk20 lipca zostało złożone do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie Biura Podróży Kopernik Sp. z o.o. W ciągu ostatnich dwóch dni Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych sprowadził do kraju w sumie 940 klientów Biura Podróży Kopernik Sp. z o.o. przebywających w Egipcie i Tunezji.

Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę klientów Biura Podróży Kopernik Sp. z o.o. na podstawie art. 286 Kodeksu Karnego i art. 586 Kodeksu Spółek Handlowych.

Oszukani klienci biura podróży wracali do kraju samolotami organizowanymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W ciągu ostatnich dwóch dni do kraju sprowadzono w sumie 940 klientów Biura Podróży Kopernik Sp. z o.o. przebywających w Egipcie i Tunezji. W piątek (17 lipca) z Egiptu do kraju wróciło łącznie 211 osób. W sobotę (18 lipca) ok. godz. 5.00 rano wylądował samolot Air Italy Polska z 178 turystami z Monastyru z Tunezji. W niedzielę (19 lipca) z Egiptu i Tunezji powróciło łącznie 551 turystów. Z Egiptu trzema samolotami do Warszawy przyleciało 522 osoby, natomiast z Tunezji do Katowic, Wrocławia, Poznania i Warszawy – 29 osób. Według posiadanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego danych, wszyscy klienci Biura Podróży Kopernik przebywający obecnie w Egipcie powrócili do kraju.

Poza granicami kraju – w Tunezji pozostaje jeszcze ponad 80 turystów. Powrócą oni do Polski w środę 22 lipca. W piątek (17 lipca) Marszałek Województwa Mazowieckiego wydał decyzję o zakazie prowadzenia przez Biuro Podróży Kopernik Sp. z o.o. działalności gospodarczej. Zakaz będzie obowiązywał przez trzy lata.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik powołał specjalny zespół, który monitoruje i udziela wszelkich informacji związanych z upadłością Biura Podróży Kopernik Sp. z. o.o. Zespołem kieruje Jerzy Lach – Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu 022 59 79 545.

Biuro Podróży Kopernik Sp. z. o.o. posiada gwarancję ubezpieczeniową Europäische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce z siedzibą w Gdańsku. Wyżej wymieniony gwarant będzie pokrywał roszczenia z umów zawartych z biurem do dn. 14.03.2009 r. Roszczenia z umów zawartych od dn. 15.03.2009 r. będzie pokrywało Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa SA z siedzibą we Wrocławiu.

Samorząd Województwa Mazowieckiego nie ponosi żadnej odpowiedzialności materialnej za zobowiązania Biura Podróży Kopernik Sp. z o.o. Zarówno powroty turystów do kraju, jak i roszczenia osób, które wykupiły wycieczki, a z nich nie skorzystały będą pokrywane i wypłacane przez firmy ubezpieczeniowe do kwoty gwarancji ubezpieczeniowej (ponad 1 100 000 zł na jednego ubezpieczyciela). W pierwszej kolejności z gwarancji ubezpieczeniowej pokrywane będą koszty powrotu turystów do kraju. Środki, które pozostaną będą rozdysponowane na wypłatę roszczeń turystów, którzy nie wyjechali na wycieczki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

pech nie wybiera..
Współczuję oszukanym klientom, a szefa biura wywiózł bym na pustynię w atrakcyjnym rejonie świata ( death valley, atacama, sahara) i.... zostawił, by pomedytował w ciszy i skupieniu nad swymi niecnymi czynami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.